Warzywa i owoce bogate w potas

01.09.2020
ok. 3 min

Jak powszechnie wiadomo, warzywa i owoce są bogate w potas. Uważa się, że banany zawierają najwięcej tego pierwiastka. Jednak białe ziemniaki oraz szpinak mają dwa razy więcej potasu.

Potas jako składnik odżywczy jest zaliczany do grupy elektrolitów ­­– substancji rozpuszczalnych w płynach tkankowych, które umożliwiają utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej. Elektrolity są w szczególności istotne dla tkanki nerwowej i mięśni, jednak żaden narząd nie może obyć się bez ich udziału w swojej fizjologii. Oprócz tego elektrolity umożliwiają właściwą gospodarkę wodną – jej wchłanianie, obieg i wydalanie. Poniżej znajduje się krótka lista owoców i warzyw zawierających znaczne ilości potasu.

Ziemniaki

Siła tkwi w prostocie! Ziemniaki stanowią jeden z głównych składników każdej kuchni. Zawierają one około 440mg/100g masy produktu. Istotnym faktem jest, że obróbka cieplna bulwy ziemniaka zwiększa biodostępność potasu. Ponadto ziemniaki są bogate witaminę C i fosfor, a zawarty w nich błonnik pozytywnie wpływa na mikroflorę i stan jelita.

Pomidory

Pomidory to nie tylko świetne źródło potasu. Zawarte w nich barwniki karotenowe stanowią jeden z najważniejszych i najbardziej wydajnych antyoksydantów, które zmniejszają negatywne skutki starzenia komórek i tkanek.

Sprawdź też: Czym są elektrolity: funkcje i znaczenie elektrolitów

Nie bez przyczyny dieta śródziemnomorska – bogata między innymi w pomidory – jest uważana za najzdrowszą na świecie. Jednym z wygodniejszych w spożywaniu „przetworów pomidorowych” jest sok, który zawiera te same prozdrowotne składniki co świeże owoce.

Suszone morele

Owoce te biją rekordy jeśli chodzi o zawartość potasu na 100 g produktu, bowiem w takiej garści suszonych moreli możemy znaleźć aż 1600 mg tego elektrolitu! Wysoka zawartość błonnika dodatkowo zwiększa korzyści płynące z wprowadzenia moreli do codziennej diety.

Szpinak

Szpinak nie słynie jedynie jako świetne źródło żelaza i magnezu, a w swoim bogactwie witamin i soli mineralnych zawiera również potas – 100 g szpinaku zawiera 550 mg potasu. Niskokaloryczność liści szpinaku powinna dodatkowo przekonać wszystkich wahających się nad jego częstszym spożywaniem. Dodatkowo szpinak jest bogaty w antyoksydanty takiej jak beta-karoteny i luteina.

Fasola

Fasola i inne produkty strączkowe zasłynęły jako źródło białka roślinnego, jednak fasola to również bogactwo soli mineralnych i witamin. Prócz wysokiej zawartości potasu (aż 700 mg/100 g) należy też wspomnieć o wysokiej zawartości błonnika i niewielkiej ilości cukrów prostych. Dzięki temu fasola stanowi wyjątkowo pożywny i zdrowy dodatek do każdego dania.

Banany

Jak większość owoców pochodzących z egzotycznego południa, banany są bogate w witaminy. Ciepłe słońce Ameryki Południowej i Wysp Kanaryjskich sprawia, że banany zawierają znaczne ilości witaminy A, C i witamin z grupy B. Stanowią smaczne źródło potasu, jednak nie wskazane jest ich znaczne spożycie przez osoby starające się schudnąć lub zmagające się z cukrzycą – banany zawierają znaczne ilości cukrów prostych i cechuje je wysoki indeks glikemiczny.

Awokado

W nowoczesnej kuchni nie może zabraknąć awokado. Ten wyjątkowy pod każdym względem owoc znalazł zastosowanie w przyrządzaniu każdego posiłku. Świetnie smakuje jako dodatek do porannych grzanek, pożywnego obiadu czy kolacji. I to nie wyłącznie kwestia smaku! Awokado stanowi doskonałe źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i potasu. Przeciętnej wielkości awokado zawiera 600-700 mg tego pierwiastka.

Łosoś i jogurt

Nie tylko warzywa i owoce są bogate w potas. W 100 g łososia atlantyckiego mieści się 390 mg potasu. Jogurt z kolei zawiera go mniej, bo 141, ale ma za to dobrze przyswajalne białko i wapń, cynk i fosfor.

Bibliografia
Burrowes JD, Ramer NJ. Changes in potassium content of different potato varieties after cooking. J Ren Nutr. 2008;18(6):530-534.
Nieman DC, Gillitt ND, Henson DA, et al. Bananas as an energy source during exercise: a metabolomics approach. PLoS One. 2012;7(5):e37479.
Lanham-New SA, Lambert H, Frassetto L. Potassium. Adv Nutr. 2012;3(6):820-821
Górska-Warsewicz H, Rejman K, Laskowski W, Kowalcze K. Food Sources of Potassium in the Average Polish Diet. Nutrients. 2019;11(12):2905.
Dreher ML, Davenport AJ. Hass avocado composition and potential health effects. Crit Rev Food Sci Nutr. 2013;53(7):738-750.

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]