Ziemniaki – wartości odżywcze i właściwości zdrowotne

25.03.2015
ok. 3 min

Ziemniaki nie są zazwyczaj uważane za pożywne. Jednak to uniwersalne warzywo ma kilka zaskakujących korzyści zdrowotnych i odżywczych. Chociaż frytki i skórki ziemniaczane mogą być bogate w tłuszcz i kalorie, ziemniaki same w sobie nie zawierają tłuszczu i cholesterolu, a także mają niską zawartość sodu. Przygotowane we właściwy sposób, ziemniaki mogą stanowić pyszne, satysfakcjonujące i zdrowe danie.

Korzyści zdrowotne

Ziemniaki są dobrym źródłem błonnika, który może pomóc Ci schudnąć, ponieważ dłużej zachowujesz sytość. Błonnik może pomóc w zapobieganiu chorobom serca, utrzymując poziom cholesterolu i cukru we krwi w ryzach. Ziemniaki są również pełne przeciwutleniaczy, które zapobiegają chorobom oraz witamin, które pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.

Ponadto, ziemniaki mogą przynieść następujące korzyści zdrowotne:

Zdrowie układu trawiennego

Błonnik znajdujący się w ziemniakach to specjalny rodzaj skrobi opornej, która ma właściwości zarówno błonnika rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego, a ponadto powoduje mniej gazów niż inne rodzaje błonnika. Możesz zwiększyć ilość skrobi opornej w ziemniakach, gotując je dzień wcześniej i chłodząc przez noc w lodówce. Nie krępuj się odgrzewać ich przed jedzeniem.

Podobnie jak błonnik rozpuszczalny, skrobia oporna zawarta w ziemniakach działa jak prebiotyk – pokarm dla dobrych bakterii w jelicie grubym, które poprawiają zdrowie jelit. Podobnie jak błonnik nierozpuszczalny, może zapobiegać lub leczyć zaparcia i zespół jelita drażliwego.

Zapobieganie chorobom

Ziemniaki są bogate w przeciwutleniacze – związki, które zwalczają wolne rodniki powodujące uszkodzenia komórek. Dieta bogata w bogate w przeciwutleniacze owoce i warzywa obniża ryzyko chorób serca i raka.

Sprawdź też: Lista 10 produktów o największej zawartości potasu

Aby w pełni wykorzystać potencjał ziemniaków, nie zdejmuj z nich skórki i wybieraj kolorowe odmiany, takie jak ziemniaki fioletowe. Im więcej koloru w ziemniaku, tym więcej zawiera on przeciwutleniaczy. Co więcej, skórka ziemniaka może zawierać do 12 razy więcej przeciwutleniaczy niż miąższ. Nie bój się więc jeść skórki ziemniaków.

Obniżenie ciśnienia krwi

Pieczona skórka ziemniaka jest doskonałym źródłem potasu i magnezu. Gdy w diecie nie ma wystarczającej ilości potasu, organizm zatrzymuje dodatkowe ilości sodu, a zbyt duża ilość sodu podnosi ciśnienie krwi. Dieta bogata w potas może pomóc obniżyć ciśnienie krwi, chroniąc serce i zmniejszając ryzyko udaru.

Wartości odżywcze ziemniaka

Jeden ziemniak bez skórki dostarcza:

  • ponad 40% zalecanej dziennej wartości witaminy C
  • około połowy dziennego zapotrzebowania na witaminę B6
  • więcej potasu niż banan

Ziemniaki są również dobrym źródłem wapnia, magnezu i folianów.

Jeden średni ziemniak zawiera:

  • Kalorie: 265
  • Białko: 6 gramów
  • Tłuszcz: 0 gramów
  • Węglowodany: 61 gramów
  • Błonnik: 4 gramy
  • Cukier: 5 gramów

Bibliografia:
Subramanian, N. K., White, P. J., Broadley, M. R., & Ramsay, G. (2011). The three-dimensional distribution of minerals in potato tubers. Annals of botany, 107(4), 681–691. https://doi.org/10.1093/aob/mcr009
Camire ME, Kubow S, Donnelly DJ. Potatoes and human health. Crit Rev Food Sci Nutr. 2009 Nov;49(10):823-40. doi: 10.1080/10408390903041996. PMID: 19960391.

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]