„Jesteś tym co jesz”, czyli zasada 6 U

Większość z nas chciałaby być młoda, piękna i bogata. O ile przepis na własne bogactwo każdy musi znaleźć sam, o tyle w zachowaniu młodości i piękna może w dużym stopniu pomóc odpowiednia dieta.

Coraz więcej ludzi zwraca uwagę na stan swojego organizmu, świadomie podchodzi do profilaktyki zdrowotnej. Podstawą tego jest zapewnienie sobie szeroko rozumianego ruchu oraz prawidłowej diety. Diety, czyli sposobu odżywiania. Z definicji – dostarczania organizmowi niezbędnych substancji odżywczych na poziomie zgodnym z zapotrzebowaniem.  Tych substancji jest sporo, a ich zapotrzebowanie zależy od różnych czynników – wieku, płci, stanu zdrowia, pory roku, stanu fizjologicznego…

Świadomość odżywiania nie polega na wertowaniu tabel, w poszukiwaniu idealnych ilości spożywanych składników. Raczej na urozmaiconym i przemyślanym doborze produktów pod względem jakościowym i ilościowym.  A także na podstawowej wiedzy co na naszych talerzach szkodzi, a co dobrze wpływa na organizm. Odpowiednia dieta, niezależnie od zmieniających się trendów żywieniowych to ta, zgodna z zasadą 6U prof. Stanisława Bergera z SGGW :

1. Urozmaicenie (posiłków) – jest warunkiem dostarczenia wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu składników

2. Umiarkowanie (w jedzeniu i piciu) – określona ilość posiłków (4 – 5) oraz ich porcji.

3. Uregulowanie (systematyczność w jedzeniu) – posiłki powinny być spożywane w ciągu dnia co 3 – 4 godziny. Ostatni posiłek powinien być spożyty maksymalnie 3 godz. przed snem.

4. Uprawianie (sportu) – codzienna aktywność fizyczna przez min. 30 minut.

5. Unikanie (używek, stresu) – nie pal i nie pij alkoholu. Nie bądź biernym palaczem. Znajdź zdrowy sposób na relaks.

6. Uśmiechnij się!!! – Śmiech to zdrowie

Chciałoby się napisać, że takie podejście do tematu odżywiania pozwoli każdemu długo cieszyć się zdrowiem, młodością i urodą.  Niestety recepta na sukces w tym temacie nie jest taka prosta. Z jednej strony właściwe odżywianie pomaga przeciwdziałać wielu chorobom. Odpowiedni dobór produktów pozwala korzystnie wpływać na kondycję i urodę. Trudność polega na tym, że nie ma optymalnej diety dobrej dla każdego. Mamy również niewielki wpływ na jakość kupowanego pożywienia. Kolejną trudnością są zmienne stany naszych organizmów, wynikające z pór roku, fizjologii, wieku – zmienne są więc także zapotrzebowania organizmu. Kto dziś jest w stanie uniknąć stresu? Niewiele osób może pozwolić sobie na spożywanie zbilansowanych posiłków w odpowiednich porach. W związku z tym, mimo przemyślanego sposobu odżywiania, w pewnych sytuacjach może zachodzić potrzeba suplementacji naszej diety.

Cdn.

Ostatnia modyfikacja 24 kwietnia 2020

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *