Szarłat spożywczy Amaranthus caudatus: wartości odżywcze i wpływ na organizm

09.12.2020
ok. 3 min

Amaranthus (szkarłat) jest rodzajem rośliny, który obejmuje około 100 gatunków, z czego około 60 jest uprawianych przez człowieka od ponad 8 000 lat. Ziarna te pochodzą z Ameryki Południowej i w czasach prekolumbijskich stanowiły jeden z głównych pokarmów cywilizacji Inków, Majów i Azteków. Amaranthus jest klasyfikowany jako pseudozboże – oznacza to, że pod względem botanicznym nie należy do grupy, w której skład wchodzi pszenica i żyto, ale jest uprawiany i wykorzystywany w podobny sposób. Jest ziarnem bogatym w sole mineralne, witaminy i błonnik, a ponadto naturalnie bezglutenowym. 

Szarłat zwisły – wartości odżywcze

Amaranthus jest bogaty w mangan, którego zawartość w standardowej porcji ziaren (około 250g) przekracza dzienne zapotrzebowanie. Mangan jest pierwiastkiem szczególnie istotnym dla układu nerwowego i postuluje się, że chroni przed oksydacyjnymi uszkodzeniami neuronów, które prowadzą do zaburzenia funkcjonowania tkanki i zwiększenia ryzyka wystąpienia chorób neurodegradacyjnych. Jest również bogaty w magnez, który stanowi składnik regulujący aktywność enzymów dla ponad 300 reakcji chemicznych we wszystkich komórkach.

Powszechność szlaków metabolicznych korzystających z magnezu jako kofaktora dowodzi jak bardzo jon ten jest istotny dla poprawnego funkcjonowania tkanek ludzkich. Jedną z najbardziej podstawowych reakcji korzystających z jonu magnezu jest rozłożenie ATP – uniwersalnego przekaźnika energii w komórce – w procesach syntezy DNA, aktywności pomp białkowych czy nawet wykorzystywania cukrów przez komórki. Znaczne i przewlekłe niedobory magnezu obniżają zdolności komórek nie tylko do prawidłowego funkcjonowania, ale nawet przeżycia. Prócz tych minerałów Amaranthus zawiera również znaczne ilości fosforu i żelaza. 

Szarłat zwisły – wykorzystanie

Ziarna i mąka z Amaranthusa są również źródłem przeciwutleniaczy. Są to związki chemiczne o zróżnicowanej budowie, które odpowiadają za usuwanie wolnych rodników i innych reaktywnych związków. Taka detoksykacja jest niezwykle istotna w przypadku komórek o intensywnym metabolizmie, któremu towarzyszy wytwarzanie tych szkodliwych elementów. Obecnie przeciwutleniacze uważa się za jedne z kluczowych czynników zmniejszające negatywne skutki starzenia komórek.

Sprawdź też: Warzywa i owoce bogate w potas

Głównymi przeciwutleniaczami znalezionymi w izolatach z Amaranthusa są kwasy fenolowe, które często występują również w innych roślinach. Należą do nich kwas galusowy, kwas p-hydroksybenzoesowy i kwas wanilinowy. Klasycznie jak w przypadku innych produktów spożywczych – zawartość przeciwutleniaczy jest największa w surowym Amaranthusie, a przetwarzanie (wymaczanie, podgrzewanie i mielenie) znacznie ten poziom obniża. 

Szarłat spożywczy – wpływ na organizm

Kolejnym istotnie pozytywnym wpływem Amaranthusa na organizm jest jego aktywność immunoregulacyjna. Stan zapalny jest naturalnym procesem powstającym w organizmie w procesach odpowiedzi immunologicznej, jednak nadaktywność czynników prowadzących do tego zjawiska skutkuje przewlekłymi zapaleniami, które mogą ograniczać się do z początku niezauważalnych lokalnych tkankowo stanów zapalnych. Szczególnie istotne jest to w przypadku błon śluzowych, na których powierzchni może dochodzić do odpowiedzi alergicznej. Przewlekły stan zapalny zwiększa szansę wystąpienia zmian nowotworowych i znacznie obniża zdolność jelita do wchłaniania substancji odżywczych. Badania wykazały, że izolat ze świeżego Amaranthusa obniża ilość markerów prozapalnych i produkcję przeciwciał IgE, które są szczególnie zaangażowane w odpowiedzi alergiczne. 

Jednym z bardziej szkodliwych i niepożądanych składników diety jest cholesterol. Jego namiar może prowadzić do występowania zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych, które znacznie zwiększają ryzyko zawału i udaru. Izolaty z Amaranthusa – nawet w formie oleju – obniżały poziom cholesterolu o około 20%. Może to prawdopodobnie wynikać z obecności w tej roślinie specyficznych i nienasyconych kwasów tłuszczowych. 

Bibliografia:
Karamać M, Gai F, Longato E, et al. Antioxidant Activity and Phenolic Composition of Amaranth (Amaranthus caudatus) during Plant Growth. Antioxidants (Basel). 2019;8(6):173.
Sarker U, Oba S. Antioxidant constituents of three selected red and green color Amaranthus leafy vegetable. Sci Rep. 2019;9(1):18233. 

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]