Jak przyspieszyć regenerację mięśni po treningu?

Z Nowym Rokiem, czyli wraz z postanowieniem zadbania o ciało, siłownie przeżywają prawdziwe oblężenie. Oczywiście to bardzo dobrze, ale…musimy pamiętać, że smukłe ciało to wynik mądrego treningu. Mądrego, czyli dobrze dobranego i takiego, który pozwoli na regenerację obolałym mięśniom.

Jak wspomóc organizm, aby regeneracja mięśni przebiegała szybciej?

Dlaczego regeneracja jest taka ważna? Musimy zdać sobie sprawę z podstawowej zasady, a mianowicie – mięśnie nie rosną na treningu, a po nim. Intensywne ćwiczenia powodują, że uszkadzane są mikrowłókna mięśniowe. Regeneracja umożliwia ich odbudowę i co ważniejsze, nadbudowę. To dzięki niej mięśnie zwiększają swoją objętość i są bardziej zarysowane (a na tym zależy chyba wszystkim).

uzupelnianie_wody_katelin

Jak właściwie nawadniać organizm?

O tym, jak bardzo istotne dla naszego organizmu jest dostarczanie właściwej ilości wody i podstawowych elektrolitów takich jak potas i magnez dowiedzieliśmy się z poprzednich wpisów. Dziś natomiast odpowiemy na ...
Czytaj Dalej

Zadbaj o dobry, jakościowy sen

Nie bez przyczyny jako numer 1 pojawił się sen. Jest to bowiem najważniejsza część procesu regeneracji. Powinien trwać od 7 do 9 godzin. W trakcie jego trwania powinniśmy zadbać, aby pomieszczenie, w którym odpoczywamy było przewietrzone, zaciemnione i ciche. Podczas snu do krwioobiegu uwalniany jest hormon wzrostu, który reguluje poziom hormonu stresu – kortyzolu i umożliwia rozwój mięśni.

Skorzystaj z wanny lub prysznica

Nie, nie mamy na myśli zwykłych czynności higienicznych. Jeżeli skorzystasz z pierwszej opcji, warto, aby woda kąpieli miała ok.40 stopni Celsjusza. Natomiast w przypadku prysznica, pomocny okaże się ten z zimną wodą (oczywiście bierzemy go szybko). Dzięki niemu naczynia krwionośne po zetknięciu z zimnym strumieniem wody ulegną zwężeniu, a następnie po wyjściu spod niego – rozszerzeniu, krew zacznie szybciej krążyć i tym samym, z jednej strony odżywiać komórki, a z drugiej, odbierać szkodliwe substancje przemiany materii.

Rozciągaj się

To jeden z najbardziej zaniedbywanych elementów treningu. Rozciąganie możemy wykonywać codziennie -sesja jest krótka, powinna trwać od 10 do 15 minut. Dzięki skrupulatnemu wyciąganiu, nasze mięśnie nie tylko będą się szybciej odbudowywały, ale także zyskają na elastyczności i zwiększymy zakres ruchu.

Uzupełnij niedobory magnezu i potasu

Podczas wysiłku naturalnym jest fakt, że się pocimy. Niestety wraz z potem tracimy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu pierwiastki. Ze względu na regenerację mięśni, szczególnie ważne są potas i magnez. Możemy dostarczać je wraz z dobrze zbilansowaną dietą lub/i jako suplement diety.

Wymasuj się

Masaż jest doskonałym sposobem na rozluźnienie obolałych mięśni, podczas uciskania, zwiększa się przepływ krwi, do komórek dostarczane są szybciej substancje odżywcze, co pomaga w regeneracji naszych muskułów. Nie musi to być kosztowny zabieg w gabinecie, masaż możemy wykonać samodzielnie przy użyciu rolek czy rolerów.

Wyrzeźbiona sylwetka to efekt diety, solidnych treningów i czasu. Chcąc cieszyć się zdrowym, umięśnionym ciałem, musimy uzbroić się w cierpliwość. Codzienne treningi i co gorsza na te same partie mięśniowe nie przybliżą nas do celu, a wręcz przeciwnie, mogą nas od niego oddalić.

Jak zapobiec uczuciu zimna po skończonym treningu?

Wytwarzanie ciepła przez organizm Intensywna praca mięśni podczas treningu fizycznego powoduje nawet dwudziestokrotny wzrost tempa metabolizmu, czemu zawsze towarzyszy wydzielanie się znacznych ilości energii cieplnej, a organizm aby ...
Czytaj Dalej

Co dla sportsmana i sportsmanki? Cz. II

Pora na kolejną odsłonę poradnika dla intensywnie trenujących. Tym razem kolej na preparaty oparte na tłuszczach, wodorowęglanie sodu, witaminach i minerałach. Zaczynamy! Tłuszcze Dieta sportowców zazwyczaj ...
Czytaj Dalej

Ostatnia modyfikacja 18 sierpnia 2020

1 thought on “Jak przyspieszyć regenerację mięśni po treningu?”

  1. Mam kilka sposobów na regenerację po treningu. Ćwiczę średnio co dwa/trzy dni i wiem po sobie jak szalenie ważne jest by zadbać o mięśnie po treningu. Przede wszystkim po każdym treningu trzeba się rozciągnąć. Innymi słowy, każdy trening powinien być zakończony ćwiczeniami na rozciąganie. Poza tym, co 20-30 minut podczas treningu powinniśmy nawadniać organizm. Woda to podstawa! Zgadzam się też z tym, że należy przyjmować suplement z magnezem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *