Sprawdzone sposoby na zakwasy

06.09.2021
ok. 3 min

Zakwasy, które stanowią najmniej przyjemny skutek wysiłku fizycznego, dla wielu są oznaką udanego treningu. Zakwasy powstają w głębokich partiach mięśni po nadmiernym lub zbyt długim obciążeniu. Niektórym sportowcom doskwierają one tak często, że pilnie poszukują oni najskuteczniejszych metod skracania czasu trwania zakwasów lub zmniejszania uczucia bólu. 

Wbrew powszechnej opinii ból mięśni na kilka dni po wysiłku nie jest skutkiem gromadzenia się kwasu mlekowego w tkance. Odczucie zakwasów wywołane jest przez mikrouszkodzenia włókien mięśniowych, które prowadzą do lokalnych stanów zapalnych. Uszkodzenia te nie są zjawiskiem patologicznym i w większości przypadków nie powinny stanowić powód do obaw. Powstają one w większości dużych mięśni – zwłaszcza w mięśniach kończyn – które otrzymały zbyt duże obciążenie bez wcześniejszego przygotowania. Pomimo, że uszkodzenia te są niewielkie, to występują w wielu częściach mięśni. Z tego powodu zakwasy utrudniają ruszanie całymi partiami ciała. 

Rozciąganie mięśni a zakwasy

Właściwe przygotowanie się do treningu poprzez rozciągnięcie i wcześniejsze rozgrzanie mięśni pozwoli im na przyzwyczajenie się do obciążenia. Zmniejszy to nie tylko odczuwane na następny dzień zakwasy, ale zapobiegnie również licznym kontuzjom. Polecane jest szczególnie biegaczom i sportowcom nastawionym na treningi wydolnościowe.

Rozgrzewanie mięśni a zakwasy

Odpowiednio przygotowane mięsnie i stawy stają się elastyczniejsze i znacznie lepiej znoszą nawet nagłe obciążenia. Nawet najkrótsze i najprostsze rozgrzewki – delikatny bieg, pajacyki, powolna gimnastyka – przynosi korzystne efekty na wydajność treningów i pracę mięśni.

Sprawdź też: Owoce i kwiaty czarnego bzu mają dużo właściwości leczniczych

W przypadku zakwasów pojawiających się po ćwiczeniach na siłowni warto po treningu korzystać z występujących w coraz większej liczbie centrów sportowych saun. Temperatura przyspiesza krążenie krwi w mięśniach i ułatwia ich regenerację. 

Masaże mięśni a zakwasy

Delikatne masaże przed i po treningu również w pozytywny sposób wpływają na regenerację mięśni. Podobnie jak sauna, masaże przyspieszają krążenie krwi w mięśniach. Pozwala to na zmniejszenie stanów zapalnych i opuchlizny, dzięki temu uszkodzone mięsnie szybciej wracają do pełni sił. 

Okłady chłodzące w łagodzeniu zakwasów

Niska temperatura również pozytywnie wpływa na uszkodzone mięsnie. Obniża ona opuchliznę i zmniejsza stany zapalne. Nie wpływa ona na regeneracje tkanek, jednak w znaczy sposób zmniejsza odczucie bólu w zakwasach.

Wpływ diety na zakwasy

Mało kto wie, że już niewielkie zmiany w diecie znacznie zmniejszają intensywność zakwasów. Dieta zawierająca składniki przyspieszające regenerację mięśni – przede wszystkim aminokwasy i witaminy, z w śród nich witaminę C – skracają czas trwania zakwasów. Owoce cytrusowe, jagody i czarna porzeczka prócz znacznych ilości witamin zawierają również silne antyoksydanty, które zmniejszają uszkodzenia tkanek na skutek stanów zapalnych. Również organicznie spożycia alkoholu, który w negatywny sposób wpływa na regeneracje tkanek, jest wskazane u sportowców często cierpiących na zakwasy. 

Bibliografia:
Connolly DA, Sayers SP, McHugh MP. Treatment and prevention of delayed onset muscle soreness. J Strength Cond Res. 2003 Feb;17(1):197-208. 
Cheung K, Hume P, Maxwell L. Delayed onset muscle soreness : treatment strategies and performance factors. Sports Med. 2003;33(2):145-64. 

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]