Co pić w upały? Nawodnienie organizmu podczas upałów

09.06.2021
ok. 3 min

Lato jest dla większości najbardziej wyczekiwaną porą roku. Nie tylko ze względu na czas wakacyjnych wyjazdów i sezonu na tropikalne owoce, ale również z powodu wysokich temperatur i dni pełnych słońca. Upały jednak są przyjemne jedynie w odpowiedniej dawce. Nadmiar ciepła ma negatywny wpływ na zdrowie, a temperatury w mieście są zazwyczaj dużo wyższe niż w lasach, nad morzem i w innych popularnych miejscach wakacyjnych wyjazdów.

Upały w mieście – dlaczego są groźne?

Na skutek obecności znacznych ilości betonu, szkła i niedoboru drzew temperatury latem w miastach są dużo wyższe niż poza nim. Dodatkowo doskwiera smog, który w godzinach południowych może nawet utrudniać oddychanie. Dla osób obarczonych problemami z układem oddechowym – alergików, chorujących na infekcje płuc, palaczy i astmatyków – jest to szczególnie niebezpieczne. Ich płuca dużo gorzej znoszą zanieczyszczenia obecne w powietrzu. Drobiny pyłu i związki chemiczne pochodzące ze spalin samochodów – które w upalnym powietrzu unoszą się znacznie dłużej – uszkadzają płuca, prowadzą do stanów zapalnych i zmniejszają zdolność do pochłaniania tlenu.

Dlaczego nawadnianie organizmu podczas upałów jest ważne?

Wysoka temperatura zmusza nasz organizm do schładzania się. Najważniejszym mechanizmem termoregulacji jest wydzielanie potu, który parując ochładza skórę i zapobiega przegrzaniu. Jednakże wraz z potem wydzielane są liczne sole mineralne. Dlatego nawodnienie organizmu nie powinno opierać się wyłącznie na czystej wodzie.

Sprawdź też: Najlepiej nawadniające owoce

Do najważniejszych soli traconych wraz z potem należą chlorki sodu i potasu. To właśnie one powinny znaleźć się w płynach, które w trakcie lata należy pić w znacznie większej ilości niż w innych porach roku. Uprawianie sportu na świeżym powietrzu w upale znacznie zwiększa zapotrzebowanie na płyn, jednakże zwiększa również ryzyko udaru i innych uszkodzeń organizmu. Z tego powodu powinno wybierać się wieczorne lub poranne godziny, w których temperatura jest znacznie niższa niż w ciągu dnia.

Odwodnienie w trakcie upałów

Niedobór płynów zwiększa ryzyko odwodnienia, które negatywnie wpływa na cały organizm. Zmniejszenie ilości płynu w organizmie osłabia zdolności do termoregulacji i prowadzi do hipertermii. Również układ sercowo-naczyniowy źle znosi niedobory wody i upały. Wysuszona skóra gorzej odprowadza ciepło co prowadzi do zamkniętej pętli wzrostu temperatury ciała.

Czego nie pić w trakcie upałów?

Najbardziej niebezpiecznym dla zdrowia skutkiem odwodnienia jest zaburzenie gospodarki mineralnej. Sole mineralne – nazywane popularnie elektrolitami – umożliwiają zachodzenie wielu podstawowych procesów w organizmie oraz regulują funkcje nerwowe i skurcze mięśni. Należy więc pamiętać, że wraz z utratą wody z organizmu tracimy również elektrolity.

Kofeina

Czy istnieją substancje nasilające ten proces? Do najważniejszych i najczęściej stosowanych należy kofeina, która wykazuje właściwości moczopędne. Kofeina zawarta jest ona nie tylko w kawie i napojach energetyzujących, ale również w herbacie i popularnych napojach typu cola. Wydalając rozcieńczony mocz tracimy znaczne ilości potasu, który musi zostać niezwłocznie uzupełniony. 

Alkohol

Napoje alkoholowe również należą do grupy wyjątkowo niewskazanych w czasie przebywania na otwartym słońcu. Podobnie jak kofeina, alkohol podnosi ciśnienie i zwiększa wydalanie moczu. Dodatkowo zaburza on funkcjonowanie układu krążenia, który jest już wystarczająco osłabiony w przypadku niedoborów potasu. W skrajnych przypadkach może to skutkować zaburzeniem rytmu serca, zwiększonym zmęczeniem i ogólnym osłabieniem organizmu.

Przeczytaj też:

Bibliografia:
Konkel L. Feeling the Heat: The Health Effects of Hot Days Vary across the Globe. Environ Health Perspect. 2017;125(10):104003
https://www.who.int/globalchange/publications/heat-and-health/en/

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]