5 produktów o wysokiej zawartości potasu

20.03.2019
ok. 3 min
piecproduktowpotaskatelin

Co ma najwięcej potasu? W jakich owocach i warzywach można znaleźć potas? Produkty z dużą ilością potasu to jednak nie tylko pomidory i banany. Lista źródeł potasu jest znacznie bardziej obszerna. Warto o tym pamiętać opracowując dietę, w której potas ma odgrywać istotną rolę. W jakich produktach jest najwięcej potasu?

Awokado

Zanim przejdziemy do wyszczególnienia zalet tego egzotycznego owocu, wytłumaczymy skąd wzięła się jego oryginalna nazwa. Otóż, awokado to inaczej ahuacuatl. To zaś w języku Azteków oznaczało drzewo z jądrami. W tym przypadku dawni mieszkańcy Ameryki mieli na myśli wiecznie zielone drzewo, na którym rozmieszczone były w parach owoce. To z kolei sugerowało im podobieństwo do męskiej anatomii. Ale okazało się, że awokado nie jest znane wyłącznie jako źródło męskiej witalności, ale także jako owoc cenny w kontekście układu krążenia. A to za sprawą minimalnej ilości sodu, dużej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych i oczywiście potasu.

Daktyle

Właściwości daktyli najbardziej doceniają mieszkańcy krajów arabskich, określając je jako „chleb życia”, a palmę, z której pochodzą jako „drzewo życia”. Czym, zarówno świeże, jak i suszone daktyle zasłużyły sobie na tak zaszczytny tytuł? To powodu dużej ilości cukrów prostych – ważnych dla osób intensywnie trenujących lub pracujących fizycznie, błonnika (owoce suszone zawierają go więcej niż świeże) – najważniejszego składnika dla osób cierpiących na zaparcia, oraz związków mineralnych, wśród których zdecydowanie na pierwszy plan wysuwa się potas.

Sprawdź też: Przewlekłe niedobory potasu u osób starszych.

Orzechy

Ale konkretnie które? Jak wskazują dane dostarczające wiedzy z zakresu zawartości poszczególnych składników pokarmowych w produktach spożywczych, najwięcej potasu, bo aż 1100 mg (w 100 g produktu) zawierają orzechy pistacjowe. Ponad 2-krotnie prześcigają one pod tym względem orzechy włoskie, które zawierają „tylko” ok. 500 g tego ważnego minerału.

Melasa

Mało kto wie, ale to nie banany czy pomidory zawierają najwięcej potasu, ale… melasa, czyli produkt uboczny wytwarzania (rafinacji) cukru (np. trzcinowego, winogronowego pochodzącego z buraków cukrowych czy mączki chleba świętojańskiego).

Sprawdź też: Dlaczego nadmiar sodu w organizmie jest szkodliwy?

Samo słowo „melasa” wywodzi się z łaciny i oznacza „przypominający miód”. Pomimo, że produkt ten jest kaloryczny (nie należy więc spożywać go w nadmiarze), zawiera sporo cennych składników odżywczych. Oprócz potasu (100 g produktu – w zależności od rodzaju i pochodzenia – może zawierać aż 2400 mg tego minerału), cechuje się dużą zawartością wapnia, żelaza, magnezu i fosforu.

Pieczone ziemniaki

Pomimo sporych zmian, jakie w ostatnich latach dokonały się na stołach Polaków, ziemniaki nadal posiadają bardzo duże znaczenie w rodzimej kuchni. I to dobrze, ponieważ są lekkostrawne (nie zawierają tłuszczu!) oraz cechują się dużą zawartością magnezu, potasu i witaminy C (zawierają jej 5 razy więcej niż jabłka). Aby ziemniaki nie straciły swoich właściwości, zamiast ugotować, warto je upiec. Ważne jest również to, czy są stare czy młode – w przypadku potasu, więcej tego pierwiastka zawierają bowiem te pierwsze.

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]