Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu.
Magnez obecny jest w całym w ustroju, głównie wewnątrz komórek, z czego około 60% tego pierwiastka znajduje się w kościach, 20% w mięśniach, a 19% w innych tkankach miękkich (głównie w układzie nerwowym, wątrobie, przewodzie pokarmowym, nerkach). Jedynie 1% obecne jest we krwi, zarówno w osoczu jak i krwinkach czerwonych, czyli w tzw. przestrzeni zewnątrzkomórkowej.
Wpływ magnezu na nasze ciało i rola w przemianach metabolicznych
Z poziomu komórek naszego ciała magnez pełni ogromną ilość funkcji. Jego obecność wpływa na działanie ponad 300 enzymów, w tym tych najważniejszych, które odpowiadają za wytwarzanie, magazynowanie oraz zużywanie energii. Magnez bierze udział w przemianach metabolicznych białek, tłuszczy, węglowodanów, kwasów nukleinowych. Reguluje wzrost, dojrzewanie i podział komórek, a więc ich cały cykl życiowy. Ponadto co jest niezwykle ważne wpływa na stabilność błon komórkowych oraz aktywuje tzw. pompę sodowo-potasową oraz wapniową, które regulują skład płynu zewnątrz- i wewnątrzkomórkowego.
Sprawdź też: Poznaj objawy niedoboru potasu
Przekładając to na większą skalę, kiedy patrzymy z poziomu naszych narządów i układów, widzimy jak wiele zależy do magnezu, aby mogły one prawidłowo funkcjonować. Cały szereg reakcji biochemicznych, w których bierze udział magnez przekłada się na funkcje fizjologiczne naszego ciała, takie jak aktywność nerwowa, praca serca, skurcze mięśni, ciśnienie krwi, napięcie naczyń krwionośnych, synteza enzymów trawiennych, praca wątroby, mineralizacja i rozwój układu kostnego.
Magnez bierze udział w prawidłowym funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego
Liczne badania potwierdzają udział magnezu w prawidłowym funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego. Magnez jest antagonistą wapnia, reguluje jego przenikanie do wnętrza komórek oraz aktywność elektryczną komórek mięśnia sercowego co warunkuje skurcze naszego serca. Rola magnezu polega na zmniejszaniu pobudliwości i przewodnictwa w sercu, jednocześnie pozwalając na jego lepsze dotlenienie. Dodatkowo zapobiega on zlepianiu płytek krwi co obniża ryzyko niedokrwienia serca.
Magnez bierze również udział w regulacji ciśnienia tętniczego krwi, które wynika z bycia antagonistą jonów wapnia. Efekt jaki uzyskujemy polega na zmniejszeniu napięcia mięśni gładkich naczyń krwionośnych i rozszerzeniu ich światła co powoduje obniżenie ciśnienia.
Magnez korzystnie działa na układ nerwowy
Natomiast korzystne działanie magnezu na układ nerwowy zaobserwowano u pacjentów leczonych na depresję już ponad 100 lat temu. Obecne badania wskazują na rolę magnezu w regulacji receptorów NMDA i GABA w układzie nerwowym. Oprócz tego pierwiastek ten hamuje uwalnianie do przestrzeni synaptycznej, czyli pomiędzy komórkami nerwowymi tzw. neuromediatorów, co przyczynia się do obniżenia napięcia nerwowego i zmniejszenia pobudliwości komórek nerwowych.
Przeczytaj też: