Pogarszająca się kondycja stawów nie jest jedynie problemem biegaczy. Nieodpowiedni tryb życia, dieta, przesadnie stojący czy siedzący tryb pracy obciążają nasze stawy i zwiększają ryzyko wystąpienia stanów zapalnych. Jak możemy wspomagać ich zdrowie? Prócz poprawnego uprawiania sportu i unikania przeciążeń również dietą mamy szansę poprawić stan stawów – zwłaszcza tych najbardziej obciążonych.
Bóle stawów – kolejne schorzenie cywilizacyjne
Przewlekłe bóle stawów stanowią coraz częściej pojawiający się problem. Dotyczy to już nie tylko osób starszych, również biegacze i inni sportowcy zmagają się z uszkodzeniami panewek stawowych, które zwiększają ryzyko ciężkich schorzeń po kilku latach. Rosnąca sztywność stawów i malejący zakres ruchu to jedne z najczęstszych skutków przewlekłych stanów zapalnych.
Staw i jego najważniejsze elementy
Staw odpowiada za kontaktowanie się kości w formie umożliwiający ich ruch względem siebie. Zbudowany jest z dwóch powierzchni stawowych pokrytych chrząstką i ulokowanych na częściach kości stykający się ze sobą. Między nimi znajduje się płyn maziowy, który działa podobnie do smaru samochodowego – zmniejsza tarcie dwóch powierzchni stawowych. Cały staw otoczony jest kolagenową torebką stawową i więzadłami, które ograniczają go od zewnątrz.
Najczęstsze uszkodzenia stawów
Wśród najczęściej spotykanych uszkodzeń stawów można wyróżnić jego mechaniczne wybicie, jednak nawet niewielkie mikrouszkodzenia, które nie zawsze są dostrzegalne, przez lata mogą prowadzić do poważnych komplikacji. Należą do nich przetarcie powierzchni stawowych i ubytek płynu maziowego. Oba zwiększają tarcie w obrębie stawu i prowadzą do pogarszających się stanów zapalnych, których skutkiem może być nawet ubytek kostny.
Kolagen – kluczowy składnik stawów
Kolagen jest jednym z białek organizmu, które występują w nich w największej ilości. Buduje on większość tkanek człowieka, w dużej mierze wchodzi w skład tkanek łącznych, a przede wszystkim chrząstek i kości. Właściwy poziom kolagenu w tych tkankach – które między innymi budują najważniejsze części stawu – uodparnia je na uszkodzenia. Od czego zależy jednak produkcja kolagenu?
Sprawdź też: Pływanie i pocenie się. Czy pocimy się pływając?
Między innymi od diety. Składniki pokarmowe dostarczane naszemu organizmowi są wykorzystywane do wielu procesów, a wśród nich do wytwarzania nowych porcji kolagenu
Jakie są najważniejsze składniki wspomagajcie syntezę kolagenu
W pierwszej kolejności należy wspomnieć o białkach, a dokładniej budujących je aminokwasach. To właśnie one są wykazywane jako cegiełki do wytwarzania kolagenu. Prócz białek istotna jest również witamina C, która stanowi jeden z czynników warunkujących dojrzewanie kolagenu w tkankach. Umożliwia ona wytwarzanie silnych i grubych włókien, które opierają się uszkodzeniom.
Nawodnienie i kondycja stawów
Wiele osób zapomina, że również właściwe nawodnienie ma ogromny wpływ na stan zdrowa stawów. Płyn maziowy znajdujący się w stawie złożony jest w dużej mierze z wody i soli mineralnych. Przewlekłe odwodnienie prowadzi do zmniejszenia objętości płynu, co skutkuje wzrostem jego lepkości i ogranicza ruch w stawie.
Literatura:
Joseph GB, McCulloch CE, Nevitt MC, Neumann J, Lynch JA, Lane NE, Link TM. Associations Between Vitamins C and D Intake and Cartilage Composition and Knee Joint Morphology Over 4 Years: Data From the Osteoarthritis Initiative. Arthritis Care Res (Hoboken).
Przeczytaj też: