Magnez a zmęczenie

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on stanowić remedium na senność i przemęczenie?

Ogólne funkcje magnezu w organizmie

Magnez stanowi istotny element wielu enzymów, które kontrolują nawet najbardziej podstawowe procesy metaboliczne w komórkach. Uczestniczy on między innymi w syntezie DNA i RNA, podziałach komórkowych, kontroli procesu krzepnięcia krwi i przemianach energii na poziomie chemicznym. W większej skali magnez uczestniczy w transmisji sygnałów nerwowych i skurczach mięśni. 

Czy zmęczenie jest objawem niedoboru magnezu?

Ze względu na wspominany już udział magnezu w wielu – czasami nawet niezależnych od siebie – procesach niedobór tego składnika objawia się w wielu różnych postaciach, które zależą od wieku, ogólnego stanu zdrowia organizmu i występowania bądź braku innych niedoborów. Jednak wśród tego znacznych rozmiarów zbioru objawów często wyróżnia się kilka najbardziej charakterystycznych, do których należą przede wszystkim:

  • zmęczenie i senność, ale również problemy ze snem
  • trudności ze skupieniem uwagi
  • przyspieszony lub spowolniony rytm serca
  • zmniejszona siła i przyspieszone męczenie się mięśni

Sprawdź też: Suplementacja magnezem a bóle mięśni po wysiłku

Na niedobory magnezu w szczególności narażone są osoby intensywnie trenujące i wykonujące stresujące zawody – szczególnie te związane z pracą w nocy. Ostatnimi laty coraz częściej donosi się o przewlekłych niedoborach magnezu wśród studentów i pracowników korporacji. Może to sugerować, że niedobory magnezu stanowią kolejną chorobę cywilizacyjną szczególnie intensywnie rozwijająca się w XXI wieku.

Wpływ poziomu magnezu na zmęczenie

Układ nerwowy jest prawdopodobnie najbardziej intensywnie pracującym elementem organizmu ludzkiego. Niestety przez to jest również bardzo wrażliwy na wpływ środowiska. Niewłaściwa dieta, niedobory składników odżywczych, nadmierny stresu i problemy ze snem prowadzą do rozregulowania tego skomplikowanego systemu. Właściwy poziom magnezu pomaga nie tylko w usprawnieniu procesu komunikacji między poszczególnymi neuronami – zarówno pod kątem jej szybkości jak i dokładności regulacji – ale również warunkuje prawidłową gospodarkę energetyczna w poszczególnych komórkach mózgu. 

Jakie są przyczyny niedoborów magnezu?

Współczesna populacja narażona jest na wiele czynników, które negatywnie wpływają na poziom magnezu w organizmie. Wśród tych podstawowych wyróżnia się przede wszystkim dietę, która nie umożliwia pokrycia pełnego dobowego zapotrzebowania. Osoby intensywnie pracujące częściej sięgają po niepełnowartościowe produkty i przekąski typu fast-food. To właśnie żywność wysoko przetworzona w pierwszej kolejności wywołuje niedobory magnezu. Z przyzwyczajeniami jednak jest trudno zerwać i po latach stają się one przyczyną przewlekłych niedoborów magnezu zwiększających ryzyko dalszych zaburzeń.

Literatura:
Deulofeu R, Gascon J, Giménez N, Corachan M. Magnesium and chronic fatigue syndrome. Lancet. 
Schwalfenberg GK, Genuis SJ. The Importance of Magnesium in Clinical Healthcare. Scientifica (Cairo). 

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]