Ćwiczenia w wodzie – korzyści treningu w wodzie

14.07.2021
ok. 3 min

Częstość wykonywanych ćwiczeń jest tylko jednym z czynników wpływających na ich prozdrowotny efekt. Równie istotne są rodzaje wykonywanych ćwiczeń, a nawet ich miejsce. Do najpopularniejszych należy siłownia, mało kto jednak korzystać z basenu jako alternatywy dla hali z drążkami i hantlami. Jakie są korzyści treningu w wodzie? Jakie możemy wykonywać ćwiczenia w wodzie?

Aerobik wodny pozwala dobrać tempo ćwiczeń

Aerobik wodny jest metodą treningu, która wykorzystuje masę ciała i napór wody. Dzięki brakowi zewnętrznego obciążenia w postaci hantli czy sprzętu innego rodzaju mamy możliwość pełnego dostosowania tempa ćwiczeń i liczby powtórzeń do naszych preferencji, zmęczenia i oczekiwanego celu. Dzięki temu aerobik wodny jest techniką niezwykle uniwersalną i możliwą do zastosowania w każdym wieku.

Ćwiczenia w wodzie angażują całe ciało

Pływanie należy do sportów, które wymagają pracy największej liczby mięśni. Podobnie jest ze wszelkiego rodzaju ćwiczeniami w wodzie. Mięśnie odpowiedzialne za utrzymanie postawy ciała muszą w wodzie być maksymalnie napięte. Zapobiega to utracie równowagi i pozwala na wykonywanie bardziej złożonych ćwiczeń, które angażują kolejne partie mięśni – przede wszystkim mięśnie kończyn górnych. 

Aerobik wodny nie obciąża serca

Dzięki obecności wody aerobik w basenie nie obciąża układu krwionośnego. Jak to możliwe? W trakcie ćwiczeń w pozycji stojącej znaczna ilość krwi lokalizuje się w nogach. Stamtąd musi zostać przepompowana wyżej dzięki intensywnej pracy serca. W przypadku aerobiku wodnego częste skurcze mięśni nóg wspomagają przepływ krwi i odciążają serce.

Ćwiczenia wykonywane w wodzie a fizjoterapia

Aerobik wodny może być świetnym uzupełnieniem do zajęć z fizjoterapeutą. Nie tylko jest on łagodniejszy dla układu sercowo-naczyniowego niż zwykłe ćwiczenia na siłowni, ale na dodatek znacznie mniej obciąża stawy. Jest to wynikiem braku nagłych ruchów i szarpnięć w przypadku ćwiczeń w wodzie. Ruchy w wodzie są płynne, a obciążenie stałe.

Ćwiczenia w wodzie pozwalają złagodzić bóle kręgosłupa

Kręgosłup jest jednym z najważniejszych elementów układu kostnego. To na nim spoczywa znaczna część ciężaru prawie połowy ciała. Nie dziwi więc fakt, że to właśnie kręgosłup należy do elementów najczęściej ulegających uszkodzeniom. Mogą być one spowodowane poprzez nadmierne obciążenie kręgów i postępujące zmiany zwyrodnieniowe. Skuteczną metodą zapobiegania tym zmianom jest regularne odciążanie kręgosłupa.

Sprawdź też: Potas a gospodarka wodno-mineralna sportowców

Ćwiczenia na siłowni nie mogą być wykonywane przez osoby cierpiące na bóle i zmiany w obrębie tego elementu układu kostnego. Aerobik wodny jest jednak nie tylko znakomitą alternatywą, ale również ma szansę stać się jedną z metod wspomagania leczenia zmian w kształcie, wytrzymałości i działaniu kręgosłupa.

Rodzaje ćwiczeń wykonywanych w wodzie

Wśród najczęściej wybieranych ćwiczeń w aerobiku wodnym prym wiedzie bieganie pod wodą i delikatna gimnastyka. Oba te ćwiczenia nie wymagają zastosowania żadnych dodatkowych elementów, a praca mięśni jest warunkowana przez opór wody i masę naszego ciała. Ponadto można wykonywać ćwiczenia z zastosowaniem specjalnych piłek czy elastycznych drążków. Nawet krawędź basenu dzięki oparciu może wspomóc wachlarz wodnych ćwiczeń. Dzięki wiedzy na temat funkcjonowania układu mięśniowego i kostnego sprawny trener aerobiku wodnego ograniczony jest już wyłącznie własną wyobraźnią.

Bibliografia:

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]