Paraliż senny – przyczyny i skutki zdrowotne

16.11.2020
ok. 2 min
woman in bed

Paraliż senny stanowi jedno z najczęściej występujących zaburzeń fazy REM. Aktywność mózgu w fazie REM przypomina aktywność w trakcie czuwania, a niektóre regiony charakteryzują się nawet większa intensywnością i częstością zjawisk elektrycznych. Neurolodzy określili wiele czynników zwiększających ryzyko wystąpienia zaburzeń tego typu o zróżnicowanym nasileniu, np. przemęczenie czy deprywacja snu.

Objawy paraliżu sennego

Wyróżnia się trzy główne czynniki związane ze stanami paraliżu sennego. Pierwszy dotyczy zaburzeń motorycznych, które wiążą się z brakiem możliwości świadomego skurczu mięśni kończyn czy innych części ciała. Ruch mięśni oddechowych jest zachowany, jednak spowolniony i odbywa się z dużym wysiłkiem. Może to być wynik nagłego stresu wywołanego tym niecodziennym zjawiskiem. Drugi czynnik składowy wynika z zaburzeń aktywności śródmózgowia i skutkuje nieprawidłowymi odczuciami związanymi z równowagą. Pacjenci w trakcie epizodów paraliżu sennego mają uczucie unoszenia się ciała i zawirowań w głowie.

Sprawdź też: Żywność ekologiczna – czy jest lepsza od żywności konwencjonalnej?

Odczuwają ruch kończyn bez rzeczywistych skurczy mięśni. Ostatni czynnik dotyczy halucynacji wzrokowych i słuchowych. Pacjenci przeżywający najbardziej intensywne formy paraliżu opowiadają o odczuciu „obecności”, które wynika z przypadkowych impulsów powstających w ośrodkach analizujących odczucia wzrokowe i słuchowe. Jest to objaw lokalnej i spontanicznej nadaktywności neuronów np. w płacie ciemieniowym. Do podobnych zjawisk dochodzi w trakcie ataków padaczkowych.

Przyczyny paraliżu sennego

Jednym z regionów mózgu najbardziej związanych z epizodami paraliżu sennego jest układ limbiczny. Składa się między innymi z podwzgórza, hipokampa i ciała migdałowatego. Odpowiada za przetwarzanie pamięci i emocji. Ciało migdałowate związane jest z reakcjami stresowymi, a jego nadaktywność ma związek z odczuciem „obecności” w pomieszczeniu.

Genetyczne uwarunkowania predyspozycji do wystąpienia epizodów paraliżu sennego są prawdopodobnie związane z gospodarką dopaminergiczną w mózgu. Schizofrenia, depresja, nadużywanie leków o działaniu przeciwlękowym prowadzą do nadmiernego wydzielania dopaminy lub jej niedoborów. Oba skrajne zjawiska prowadzą do nieprawidłowych aktywności układu limbicznego, które mogą przerodzić się w zaburzenia przewlekłe. Specyfika działania receptorów dopaminy jest wypadkową genetyczną. Zmiany w obrębie połączeń synaptycznych związane z nadmierną produkcją receptorów dla dopaminy skutkują podobnymi efektami jak nadmiary i niedobory tego neurotransmitera.

Kulturowe obarczenie epizodów paraliżu sennego sprawiło, że współczesna nauka stosunkowo niedawno zajęła się dokładną analizą przyczyn i skutków tego zjawiska. Do szczególnie interesujących i istotnych klinicznie badań należą te, które analizują długotrwały wpływ powtarzalnych epizodów na anatomię i funkcjonowanie mózgu.

Bibliografia:
Olunu E, Kimo R, Onigbinde EO, et al. Sleep Paralysis, a Medical Condition with a Diverse Cultural Interpretation. Int J Appl Basic Med Res. 2018;8(3):137-142.

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]