Pływanie należy do ćwiczeń, które angażują największe partie mięśni. Zarówno utrzymywanie się na powierzchni wody jak i pokonywanie jej oporu w trakcie ruchu wymaga pracy wszystkich kończyn i pozwala na spalenie znacznych ilości kalorii. Intensywne ćwiczenia prowadzą jednak do ubytku wody z organizmu, która musi zostać uzupełniona poprzez właściwe nawodnienie. Czy w trakcie pływania nawodnienie jest również tak istotne?
Jak pocenie się schładza organizm?
Wydzielanie potu jest jedną z podstawowych metod radzenia sobie organizmu z nadmiernym wzrostem temperatury. Podobnie jak w trakcie gorączki, tak samo podczas ćwiczeń dochodzi do wzrostu temperatury ciała, która po osiągnięciu wartości krytycznych może prowadzić nie tylko do spadku wydajności pracy mięśni, ale nawet ich uszkodzenia. Dlaczego pocenie się schładza organizm?
Sprawdź też: Ćwiczenia w wodzie – korzyści treningu w wodzie
Kropelki potu w trakcie parowania odbierają pewną porcję temperatury z wierzchnich warstw skóry. Umożliwia to sprawne odpromieniowanie ciepła z jej odsłoniętych partii.
Czy pływacy się pocą?
Pływanie ma podobny efekt fizjologiczny na organizm jak trenowanie na suchym lądzie. Obecność wody pozwala na dodatkowe schłodzenie organizmu, jednak wydzielanie potu należy do podstawowych reakcji fizjologicznych. Pływak więc poci się w wodzie, jednak mniej intensywnie niż osoby trenujące na suchym lądzie. Intensywność pocenia się – zarówno w wodzie jak i poza nią – zależy od temperatury otoczenia i intensywności samego treningu. Ćwiczenia przeprowadzane w ciepłej wodzie prowadzą do większych wzrostów temperatury ciała i zmuszają organizm do sprawniejszego schładzania – tym samym ilość wydzielanego potu jest również większa.
Nawadnianie pływaków – o czym trzeba pamiętać?
Nawadnianie organizmu przed, w trakcie i po treningu to kluczowy element aktywnego trybu życia. Uzupełnianie płynów pozwala nie tylko na ugaszenie pragnienia, ale także dostarcza organizmowi utraconych wraz z potem jonów. Jony te – a przede wszystkim magnez i potas – warunkują skurcze mięśni i przepływ impulsów nerwowych. Bez nich mięśnie pracują wolniej i szybciej się męczą. Osłabienie takie w przypadku pływaków jest szczególnie niebezpieczne – może prowadzić do podtopień i innych wypadków. Pływacy z zaburzoną gospodarką jonową i wodną są również ofiarami częstszych skurczy mięśni, które w wodzie mogą doprowadzić do wyjątkowo niebezpiecznych sytuacji.
Intensywnie trenujący pływacy są jednak narażeni na odwodnienie. Wynika to z faktu, że na mokrej skórze nie widać potu. Nie odczuwają więc oni potrzeby uzupełnienia płynów, bowiem nie zauważają ich utraty. Stan odwodnienia jest szczególnie zauważalny wśród młodych i niedoświadczonych pływaków. W takim przypadku kluczowe jest ustalenie stałej ilości wody przyjmowanej przed, w trakcie i po treningu – pilnowanie jej zapobiegnie odwodnieniu.
Bibliografia:
Adams JD, Kavouras SA, Robillard JI, Bardis CN, Johnson EC, Ganio MS, McDermott BP, White MA. Fluid Balance of Adolescent Swimmers During Training. J Strength Cond
Przeczytaj też: