Wiele osób myśli, że pomidor jest warzywem. Jednak z botanicznego punktu widzenia pomidor jest owocem nasiennym i rozwija się z zalążni rośliny kwitnącej. Natomiast warzywa składają się z innych części roślin, takich jak korzenie, liście i łodygi. Ale jeśli chodzi o odżywianie, pomidory (wraz z ogórkami i cukinią) zaliczane są do warzyw. Wynika to po części z ich niższej zawartości węglowodanów i cukru. Średni pomidor dostarcza tylko 22 kilokalorii i około 5 gramów węglowodanów ogółem, z czego 3 to cukier, a 1,5 to błonnik. Pomidor jest też pełen składników odżywczych i pozytywny wpływ na zdrowie, jakie ma spożywanie pomidorów i ich przetworów zostało udowodnione naukowo.
Pomidory są doskonałym źródłem witamin
Jeden pomidor może dostarczyć około 40% dziennego zalecanego minimum witaminy C. Co więcej, pomidory dostarczają witaminę A, która wspiera odporność, wzrok i zdrowie skóry; witaminę K, która jest potrzebna dla zdrowych kości; oraz potas, kluczowy składnik odżywczy dla funkcjonowania serca, skurczów mięśni, utrzymania zdrowego ciśnienia krwi i równowagi elektrolitycznej.
Jedzenie pomidorów zapobiega chorobom serca
Pomidory zawierają przeciwutleniacz o nazwie likopen, który jest odpowiedzialny za ich czerwony kolor. Badania sugerują, że jeśli chodzi o korzyści dla zdrowia serca, bardziej efektywne jest spożywanie pomidorów i produktów pomidorowych niż przyjmowanie suplementów likopenu. Inne badania wykazały, że wyższy poziom likopenu we krwi wiąże się z niższą śmiertelnością osób z zespołem metabolicznym, czyli grupą czynników ryzyka, które zwiększają szanse na rozwój chorób serca, cukrzycy i udaru.
Sprawdź też: Paraliż senny – przyczyny i skutki zdrowotne
Jedzenie pomidorów poprawia wzrok
Likopen jest również potrzebny dla utrzymania zdrowego wzroku. I nie jest to jedyny składnik odżywczy chroniący wzrok w pomidorach; zawierają one również luteinę i beta-karoten. Według badań, te składniki odżywcze wspomagają wzrok i chronią przed schorzeniami oczu, takimi jak zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej.
Pomidory wspomagają pracę układu trawiennego
Jedzenie pomidorów jest wskazane dla osób mających skłonności do zaparć. Jeden duży pomidor to 150 ml wody i 1,5 grama błonnika. Pamiętaj jednak, że u niektórych osób kwasowość gotowanych pomidorów może wywołać lub pogorszyć refluks żołądkowy i niestrawność.
Pomagają utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi
Pomidory są wskazane dla osób z cukrzycą typu 2. W jednym z badań, osoby z cukrzycą, które przez 30 dni spożywały gotowane pomidory, doświadczyły zmniejszenia peroksydacji lipidów – reakcji łańcuchowej, w której substancje zwane wolnymi rodnikami atakują tłuszcz, co prowadzi do uszkodzeń zwiększających ryzyko chorób serca. Jest to szczególnie ważne, ponieważ cukrzyca podwaja ryzyko udaru i zawału serca.
Zdrowie i kondycja skóry
Badanie przeprowadzone w 2011 roku wykazało, że połączenie pasty pomidorowej i oliwy z oliwek chroniło skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi działaniem promieni słonecznych, a także zwiększało produkcję prokolagenu – cząsteczki, która nadaje skórze strukturę i sprawia, że pozostaje ona jędrna i młoda. Naukowcy uważają, że kluczową rolę odgrywa likopen zawarty w pomidorach. Jego największe stężenie występuje po ugotowaniu pomidorów, a oliwa z oliwek zwiększa jego wchłanianie z układu pokarmowego do krwiobiegu.
Bibliografia:
Rizwan, M., Rodriguez-Blanco, I., Harbottle, A., Birch-Machin, M. A., Watson, R. E., & Rhodes, L. E. (2011). Tomato paste rich in lycopene protects against cutaneous photodamage in humans in vivo: a randomized controlled trial. The British journal of dermatology, 164(1), 154–162. https://doi.org/10.1111/j.1365-2133.2010.10057.x
Burton-Freeman, B., & Sesso, H. D. (2014). Whole food versus supplement: comparing the clinical evidence of tomato intake and lycopene supplementation on cardiovascular risk factors. Advances in nutrition (Bethesda, Md.), 5(5), 457–485. https://doi.org/10.3945/an.114.005231
Przeczytaj też: