Czereśnie – składniki odżywcze i walory zdrowotne

23.12.2013
ok. 3 min
photo of cherry

Czereśnie uprawiane były już w starożytności. Dziś cenione są zarówno za walory smakowe, jak i zdrowotne. Czereśnie często nazywane są trześnią lub czereśnią ptasią. Pochodzą z rodziny różowatych, a ich ojczyzną jest Grecja. Choć świeżymi czereśniami możemy cieszyć się tylko w okresie letnim, później zostają pyszne przetwory.

Wiele korzyści zdrowotnych płynących ze spożywania czereśni wynika z faktu, że są one bogate w witaminę C. Znana również jako kwas askorbinowy, witamina C odgrywa ważną rolę we wchłanianiu żelaza, tworzeniu kolagenu i kilku innych krytycznych funkcjach w organizmie.

Trześnia miała duże znaczenie w medycynie ludowej. Olejek wykonany ze zmiażdżonych pestek podawano jako środek rozkurczający. Natomiast napary z liści i kwiatów stosowano w zburzeniach pracy serca oraz schorzeniach wątroby.

Czereśnie – składniki odżywcze i minerały

Obecnie wiadomo, że czereśnie są bogate w potas (202 mg /100 g), który m. in. reguluje ciśnienie tętnicze krwi.  Zawierają również fosfor i wapń, biorące udział w procesie tworzenia kości i zębów. Znajduje się w nich także jod, krwiotwórcze żelazo, magnez, miedź, witaminy: A, C i z grupy B. Trześnia to także źródło związków o właściwościach antyoksydacyjnych (przeciwutleniających), które chronią organizm przed wolnymi rodnikami. Dzięki temu zmniejszają ryzyko zachorowania na wiele chorób. Wart uwagi jest casino online fakt, iż ciemniejsze odmiany zawierają ich więcej.

Sprawdź też: Poziom cukru we krwi

Wybierając czereśnie pamiętać należy, że ich smak uzależniony jest od obecności cukrów i kwasów, a im bardziej kwaśne, tym lepiej regulują pracę przewodu pokarmowego. Słodsze działają na niego łagodząco. Jedzenie czereśni zaleca się też w przypadku kamieni i piasku w nerkach, a także osobom z dną moczanową i tym, którzy chcą się jej ustrzec. Zmniejszają one bowiem ilość kwasu moczowego we krwi. Podobnie jak wiśnie odkwaszają organizm. Ważną ich rolą jest też oczyszczanie organizmu z toksyn i produktów przemiany materii. Przysłużą się też osobom cierpiącym na niedoczynność tarczycy.

Czereśnie pomagają w redukcji bólu po treningu

Ćwiczenia fizyczne są kluczową częścią zdrowego stylu życia, ale niektórzy ludzie unikają ćwiczeń, ponieważ martwią się o ból po treningu, który mogą odczuwać później. Czereśnie mogą pomóc złagodzić ten dyskomfort. W jednym z badań biegacze, którzy pili sok z czereśni codziennie przed biegiem, odczuwali mniejszy ból po wysiłku.

Czereśnie pomagają zmniejszyć stan zapalny

Badania sugerują, że regularne spożywanie czereśni Bing może zmniejszyć stan zapalny. Stan zapalny odgrywa kluczową rolę w rozwoju wielu chorób, w tym niektórych rodzajów raka. Badania wykazały, że czereśnie pomagają zmniejszyć stan zapalny bez obniżania poziomu cukru we krwi lub insuliny.

Czereśnie są niskokaloryczne, mają także niski indeks glikemiczny (I = 23), a więc mogą je jeść osoby odchudzające się i chorujące na cukrzycę typu 2.

Ciekawostki o czereśniach

Trzeba wspomnieć, że zdrowotne właściwości mają też szypułki. Przygotowany z nich wywar, jest naturalnym środkiem odchudzającym i przeciwdziała obrzękom. Najczęściej zajadamy się nimi na surowo. Ale można z nich też przyrządzić soki, kompoty, nalewki, konfitury, dżemy, wina i galaretki. Ususzone mogą zastąpić rodzynki. Są też niezastąpione w świecie kosmetyków. Przyrządzone z czereśni maseczki pomagają na sińce pod oczami oraz suchą lub tłustą cerę.

Czereśnie są zdrowym dodatkiem do każdej diety, jeśli spożywa się je z umiarem. Ponieważ są spożywane w całości, pamiętaj, aby dokładnie umyć czereśnie przed jedzeniem, aby usunąć z nich pestycydy i inne zanieczyszczenia.

Pestki wiśni zawierają niewielkie ilości związków, które mogą być toksyczne, jeśli pestki zostaną zjedzone po rozgnieceniu. Musiałbyś połknąć wiele rozgniecionych pestek, aby było to niebezpieczne, ale najlepiej jest unikać jedzenia owoców z uszkodzonymi lub rozgniecionymi pestkami.

Bibliografia:
Faienza, M.F., Corbo, F., Carocci, A., Catalano, A., Clodoveo, M.L., Grano, M., Wang, D.Q.H., D’Amato, G., Muraglia, M., Franchini, C. and Brunetti, G., 2020. Novel insights in health-promoting properties of sweet cherries. Journal of Functional Foods, 69, p.103945.
Gonçalves, A.C., Bento, C., Silva, B., Simões, M. and Silva, L.R., 2019. Nutrients, bioactive compounds and bioactivity: The health benefits of sweet cherries (Prunus avium L.). Current Nutrition & Food Science15(3), pp.208-227.

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]