Magnez, jeden z najobficiej występujących w organizmie minerałów, odgrywa ważną rolę w wielu funkcjach organizmu i ma szereg właściwości zdrowotnych.
Definicja stresu
Czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się czym jest stres? I jakie konsekwencje ma on dla naszego organizmu? Okazuje się, że czynnik ten może wiązać się zarówno z pozytywnymi, jak i negatywnymi konsekwencjami. Wszystko bowiem zależy od natężenia i długości oddziaływania tzw. bodźców stresowych zwanych inaczej stresorami.
Sprawdź też: Niskie ciśnienie krwi a sport
Stres w naukach psychologicznych definiowany jest jako reakcja naszego organizmu na zmieniające się warunki otoczenia. W „małych dawkach” działa mobilizująco – umożliwia bowiem szybkie, sprawne i efektywne uporanie się z trudnościami lub wyzwaniami z jakimi przyszło nam się aktualnie zmierzyć.
Jaka jest szkodliwość stresu?
Problem pojawia się jednak wówczas, gdy bodźce stresowe oddziałują na nas przez dłuższy czas (np. w pracy czy w szkole przed egzaminami). Wówczas mogą pojawić się pierwsze, niepokojące symptomy jak np. lęki, zaburzenia nastroju, (lub wybudzanie się w środku nocy bądź nad ranem), bóle głowy, przyrost lub spadek masy ciała, obniżenie odporności (i co za tym idzie, zwiększona podatność na infekcje) czy wahania ciśnienia tętniczego.
Wpływ stresu na poziom magnezu
Mało kto wie, ale stres przyczynia się także do obniżenia poziomu Magnezu. Magnez pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia, pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych oraz zmniejsza pobudliwość nerwowo-mięśniową. Można więc powiedzieć, że przeciwdziała także niektórym symptomom przewlekłego stresu.
Niedobór magnezu zwiększa podatność na stres
W przypadku magnezu i stresu zauważamy więc bardzo istotną zależność. Niedobór tego pierwiastka zwiększa podatność na stres, podczas gdy sam stres z kolei zwiększa ryzyko deficytów magnezu. Bierze się to m.in. stąd, że jony tego minerału aktywnie uczestniczą w biosyntezie kilku ważnych neuroprzekaźników np. serotoniny, która z kolei z reguluje wiele funkcji całego organizmu, w tym oczywiście układu nerwowego.
Rola diety i suplementacja magnezu a stres
Ważne jest więc, aby osoby narażone na niekorzystny wpływ stresorów mocniej zwróciły uwagę na swoją dietę. Dobrym źródłem magnezu jest kasza gryczana, pestki dyni, kiełki pszenicy, botwina, czekolada, ciemne pieczywo czy orzechy, szczególnie laskowe, pistacjowe i migdały. W niektórych przypadkach warto także rozważyć dodatkową suplementację w postaci preparatów zawierających organiczne sole magnezu (organiczne, bo te nieorganiczne jak np. tlenek magnezu cechują się znacznie gorszą dostępnością biologiczną).
Przeczytaj też: