Owoce są nie tylko znakomitym źródłem witamin, ale w ich miąższu możemy również znaleźć całe bogactwo licznych soli mineralnych. Do jonów szczególnie obecnych w owocach zaliczamy potas, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek organizmu. Umożliwia on przede wszystkim utrzymanie właściwego ciśnienia osmotycznego w ich wnętrzu. Jony potasu stanowią najpowszechniej występujące jony jednowartościowe w komórkach i wraz z jonami sodu za utrzymanie gospodarki wodnej organizmu.
Ponadto potas uczestniczy w transporcie sygnałów elektrycznych wzdłuż neuronu i innych komórek pobudliwych – w tym komórek mięśniowych i wysepek trzustki. Najwięcej potasu zawierają owoce z krajów tropikalnych. Poniższa lista przedstawia owoce tropikalne będące najlepszym źródłem potasu
Marakuja
Niewielki i niezwykle aromatyczny owoc o czerwonej lub lekko żółtej skórce. Do Europy środkowej zawędrowała z Hiszpanii, w której nazywana jest „małym granatem”. Owoc ten jest niezwykle bogaty w potas i błonnik, a przy tym niskokaloryczny. Błonnik jest cukrowym polimerem, który wspomaga właściwe funkcjonowanie błony śluzowej jelita, odżywia mikrobiom i zmniejsza wchłanianie cholesterolu. Marakuja jest bardzo uniwersalnym owocem, który nadaje się nie tylko do spożywania na surowo, ale także jako dodatek do deserów, a nawet mięs.
Karambola
Ten zielony owoc znany jest ze swojego niezwykłego kształtu gwiazdy, dzięki któremu karambola znalazła zastosowanie jako dodatek dekoracyjny do potraw i drinków. Dojrzała karambola jest jasnożółta z niewielkimi brązowymi przebarwieniami na brzegach. W smaku przypomina owoce cytrusowe. Prócz potasu owoc ten zawiera również znaczne ilości witaminy C. U niektórych osób może jednak wywołać reakcje alergiczne. Dodatkowo zbyt duże spożycie karamboli może zwiększyć ryzyko wystąpienia kamicy nerkowej, ze względu na dość wysoką zawartość w tym owocu kwasu szczawiowego.
Sprawdź też: Co przyczynia się do powstania hipokaliemi?
Jagody Acai
Jagody acai pochodzą z lasów deszczowych Brazylii. Owoc ten ma niewielkie rozmiary i wyglądem przypomina bardzo ciemną borówkę, w jego wnętrzu znajduje się duża i niejadalna pestka. W smaku przypomina dzikie jagody zmieszane z czekoladą, jest jednak mało słodka. Z tego powodu nie jest spożywana samodzielnie i stanowi dodatek do musli i deserów. Jagody acai zawierają przeciwutleniacze, które wspomagają regeneracje skóry i zapobiegają starczej degradacji układu nerwowego. Dodatkowo acai zawierają również liczne nienasycone kwasy tłuszczowe, które nie są wytwarzane przez nasz organizm.
Mango
Pochodzące z Azji Południowo-wschodniej mango jest owocem bogatym w błonnik, witaminę C i potas. Mango jest uniwersalnym składnikiem kuchni azjatyckiej, zarówno w daniach słodkich jak i pikantnych. Mango może być serwowane również w formie suszonej, która zawiera bardzo dużo prozdrowotnego błonnika.
Granat
Pełne błonnika i potasu granaty dostępne są w większości sklepów w Polsce. Owoc wielkości jabłka wypełniony jest niewielkimi, rubinowymi elementami miąższu zawieszonymi w gąbczastej tkance. Tylko czerwone składniki owocu granatu są jadalne. Granat jest wysokokaloryczny, jednak obecny w owocu błonnik zmniejsza jego indeks glikemiczny. Prócz świeżego owocu popularne są również przygotowywane fabrycznie soki.
Przeczytaj też: