Alkohol i odżywianie – jakie minerały wypłukuje alkohol?

16.07.2020
ok. 3 min

Od najmłodszych lat uczy się nas o negatywnym wpływie alkoholu na zdrowie. Prawie wszyscy wiedzą coś na temat uszkadzania wątroby nadmiernym piciem wina, wódki czy piwa, ale nie jest to jedyny narząd, który „dostaje po głowie” po wieczornym wyjściu do baru ze znajomymi z lat studenckich. Jedno musimy zaznaczyć już na samym początku: nie ma zdrowej, czy nawet neutralnej ilości alkoholu do spożycia. Alkohol szkodzi w każdym, nawet minimalnym stężeniu – podobnie jak papierosy. Po wprowadzeniu do układu pokarmowego alkohol wchłaniany jest przede wszystkim w jelicie i żyłą wrotną trafia do wątroby. Tam jest utleniany do toksycznego aldehydu octowego i następnie octanu. Wątroba jednak nie jest na tyle sprawna by utlenić duże ilości alkoholu. Część alkoholu i jego metabolitów wprowadzana jest dalej do układu krwionośnego, trafiając potencjalnie do każdego narządu. Teraz wiemy, dlaczego nie tylko wątroba obciążona jest nadmiernym spożyciem.

Spożywanie alkoholu powoduje okresowy niedobór witamin i minerałów

Nawet sporadyczne picie alkoholu może wiązać się z wywoływaniem okresowych niedoborów witamin i minerałów. Pierwszym powodem takiego zjawiska jest niewłaściwa dieta związana z „kulturą picia w plenerze/barze/na urodzinach cioci”. Szybkie przekąski, kebaby, mięso z grilla czy tort truskawkowy nie zapewniają właściwej podaży substancji odżywczych. Zmęczenie po zarwanej nocy wzmacnia efekt osłabienia organizmu.

Sprawdź też: Powody, dla których picie kawy (w odpowiednich ilościach) ma pozytywny wpływ na zdrowie

Dodatkowo alkohol zmniejsza wchłanianie tłuszczy w jelicie, a tym samym witamin w nich rozpuszczalnych do których należą: A, D, E i K (paradoks zagryzania piwa kebabem). Długotrwałe picie osłabia wątrobę doprowadzając do jej lokalnego stłuszczenia i zwłóknienia. Taki narząd nie jest w stanie właściwie spełniać swoich funkcji. Komórki wątroby (nazywane hepatocytami) są istnymi rafineriami, które ustępują jedynie terenom Płockiego kombinatu Orlenu. Wytwarzają, przekształcają i magazynują ogromną różnorodność związków chemicznych – w tym witamin. Wątroba pozbawiona części tych małych fabryk nie magazynuje odpowiednich ilości substancji odżywczych, których pula stanowi zabezpieczenie na okresy niedoborów.

Alkohol powoduje zaburzenia flory bakteryjnej

Warto też wspomnieć o wpływie alkoholu na florę bakteryjną. Etanol (czyli alkohol etylowy zawarty w drinkach, winie, piwie, wódce itp.) działa toksycznie na komórki bakteryjne żyjące w jelitach. Jego znaczne ilości nie tylko zaburzają funkcjonowanie mikrobiomu układu pokarmowego, ale także mogą bezpośrednio wpływać na komórki jelita i zmniejszać ich przeżywalność. Osłabiona śluzówka jelita nie wchłania odpowiednio witamin i minerałów (w tym też innych substancji obecnych w pokarmie) przyczyniając się do niedoborów. Do minerałów trudniej wchłanianych należą żelazo i cynk, więc dodatkowe zaburzenie funkcjonowania komórek jelita nie ułatwia naszemu organizmowi tej – już i tak wystarczająco ciężkiej – pracy.

Alkohol wypłukuje magnez i potas

Czy piwo wypłukuje potas? Czy alkohol wypłukuje magnez?

Tak. Piwo wypłukuje potas bo dodatkowo alkohol działa moczopędnie. Zwiększone wydalanie rozcieńczonego moczu sprawia, że wraz z nim przez nerki uswana jest część minerałów i witamin rozpuszczalnych w wodzie, na przykład witamin z grupy B i potas. Do tych najbardziej narażonych na wypłukanie należą: wapń, magnez i potas.

Czy można brać magnez po alkoholu?

Wywołane mocno zakrapianą nocą niedobory minerałów i witamin wiążą się z zaburzeniem gospodarki elektrolitowej organizmu, która wpływa szkodliwie na większość narządów. Dlatego zalecane jest, aby brać magnez po alkoholu.

Jak uzupelnic elektrolity po alkoholu?

Niektóre środki, takie jak sok owocowy lub miód, były zalecane w leczeniu kaca. Jednak istnieje bardzo mało dowodów naukowych potwierdzających, że takie środki pomagają. Powrót do zdrowia po kacu jest zazwyczaj tylko kwestią czasu. Większość kaców ustępuje w ciągu 24 godzin.

Roztwory elektrolitowe (takie jak napoje dla sportowców) i zupa bulionowa są dobre do zastąpienia soli i potasu, które tracisz po spożyciu alkoholu.

Źródła:
Moreno Otero R, Cortés JR. Nutrición y alcoholismo crónico [Nutrition and chronic alcohol abuse]. Nutr Hosp. 2008;23 Suppl 2:3-7.
Barve S, Chen SY, Kirpich I, Watson WH, Mcclain C. Development, Prevention, and Treatment of Alcohol-Induced Organ Injury: The Role of Nutrition. Alcohol Res. 2017;38(2):289-302.

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]