Magnez na stres. Czy magnez pomaga na stres?

14.06.2019
ok. 2 min
stresowekolo-katelin

Magnez, jeden z najobficiej występujących w organizmie minerałów, odgrywa ważną rolę w wielu funkcjach organizmu i ma szereg właściwości zdrowotnych.

Definicja stresu

Czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się czym jest stres? I jakie konsekwencje ma on dla naszego organizmu? Okazuje się, że czynnik ten może wiązać się zarówno z pozytywnymi, jak i negatywnymi konsekwencjami. Wszystko bowiem zależy od natężenia i długości oddziaływania tzw. bodźców stresowych zwanych inaczej stresorami.

Sprawdź też: Niskie ciśnienie krwi a sport

Stres w naukach psychologicznych definiowany jest jako reakcja naszego organizmu na zmieniające się warunki otoczenia. W „małych dawkach” działa mobilizująco – umożliwia bowiem szybkie, sprawne i efektywne uporanie się z trudnościami lub wyzwaniami z jakimi przyszło nam się aktualnie zmierzyć.

Jaka jest szkodliwość stresu?

Problem pojawia się jednak wówczas, gdy bodźce stresowe oddziałują na nas przez dłuższy czas (np. w pracy czy w szkole przed egzaminami). Wówczas mogą pojawić się pierwsze, niepokojące symptomy jak np. lęki, zaburzenia nastroju, (lub wybudzanie się w środku nocy bądź nad ranem), bóle głowy, przyrost lub spadek masy ciała, obniżenie odporności (i co za tym idzie, zwiększona podatność na infekcje) czy wahania ciśnienia tętniczego.

Wpływ stresu na poziom magnezu

Mało kto wie, ale stres przyczynia się także do obniżenia poziomu Magnezu. Magnez pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia, pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych oraz zmniejsza pobudliwość nerwowo-mięśniową. Można więc powiedzieć, że przeciwdziała także niektórym symptomom przewlekłego stresu.

Niedobór magnezu zwiększa podatność na stres

W przypadku magnezu i stresu zauważamy więc bardzo istotną zależność. Niedobór tego pierwiastka zwiększa podatność na stres, podczas gdy sam stres z kolei zwiększa ryzyko deficytów magnezu. Bierze się to m.in. stąd, że jony tego minerału aktywnie uczestniczą w biosyntezie kilku ważnych neuroprzekaźników np. serotoniny, która z kolei z reguluje wiele funkcji całego organizmu, w tym oczywiście układu nerwowego.

Rola diety i suplementacja magnezu a stres

Ważne jest więc, aby osoby narażone na niekorzystny wpływ stresorów mocniej zwróciły uwagę na swoją dietę. Dobrym źródłem magnezu jest kasza gryczana, pestki dyni, kiełki pszenicy, botwina, czekolada, ciemne pieczywo czy orzechy, szczególnie laskowe, pistacjowe i migdały. W niektórych przypadkach warto także rozważyć dodatkową suplementację w postaci preparatów zawierających organiczne sole magnezu (organiczne, bo te nieorganiczne jak np. tlenek magnezu cechują się znacznie gorszą dostępnością biologiczną).

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]