Magnez jest jednym z głównych pierwiastków uczestniczących w kontroli prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Umożliwia przesyłanie sygnałów z jednej komórki do drugiej, a tym samym ich właściwą interpretację i obróbkę. Jest to istotne dla takich procesów jak tworzenie wspomnień, nauka, analizy bodźców i koncentracja. Właściwy poziom magnezu usprawnia więc funkcjonowanie mózgu.
Czym jest koncentracja?
Mózg w każdym momencie przeprowadza wiele – niezależnych i czasami nawet sprzecznych ze sobą – czynności, które opierają się na komunikacji komórek w niezwykle skomplikowanej sieci. Właściwe przesyłanie sygnału z miejsca A do miejsca B bez jego utraty i „zabłądzenia” może być określane jako koncentracja na poziomie komórek tkanki nerwowej.
Sprawdź też: Suplementacja magnezem a bóle mięśni po wysiłku
Zestawienie wielu takich procesów i sygnałów w całej strukturze mózgu odczuwane jest przez nas jako rzeczywista forma koncentracji. „Zgubienie” części tej ścieżki sprawia, że impulsy docierają do niewłaściwych miejsc lub są wygaszane. Skutkuje to znacznym utrudnieniem skupienia się na danej czynności, a tym samym zmniejsza efektywność pracy i zapamiętywania.
Rola magnezu w komunikacji neuronów
Droga sygnału kontrolowana jest za każdym razem, gdy przeskakuje on z komórki na komórkę. Dzieje się to przy udziale neuroprzekaźników, które są przekazywane z jednej komórki do drugiej. Każde takie przesłanie umożliwia komórce odbierającej „podjęcie decyzji” czy sygnał ma być przekazany dalej i w jakiej formie ma to być zrobione. Magnez uczestniczy właśnie bezpośrednio w przekazaniu neuroprzekaźnika. Pierwiastek ten umożliwia wydzielenie substancji chemicznej z jednego neuronu do drugiego.
Zaburzenia związane z niedoborem magnezu
Trudność w skupieniu uwagi stanowi jeden z pierwszych efektów niedoboru magnezu. Niestety – należy również do tych najczęściej ignorowanych. Winę za częste niedobory koncentracji zrzucamy na niewyspanie lub nadmiar pracy, jednak z objawem tym jest bardzo łatwo walczyć. Odpowiednia zmiana diety lub podjęcie decyzji suplementacji magnezem stanowią pierwszy punk na drodze do zwalczenia niedoborów koncentracji.
Kto jest narażony na niedobory koncentracji?
W pierwszej kolejności poziomem magnezu w organizmie powinny zainteresować się osoby wykonujące stresujące zawody i śpiące poniżej 6 godzin na dobę. Niedobory snu i nadmiar stresu stanowią czynnik ryzyka niedoborów magnezu. Również dieta boga w substancje wysoko przetworzone, i z niedoborem warzyw lub owoców szybko prowadzi do znacznych niedoborów magnezu. Picie dużych ilości kawy działa moczopędnie powodując utratę potasu i magnezu.
Inne formy wspomagania układu nerwowego
Prócz diety bogatej w składniki odżywcze i zawierającej niewielkie ilości cukrów prostych jako metodę wspomagania funkcjonowania układu nerwowego wspomina się również uprawianie sportu. Wysiłek fizyczny pozwala na zwiększenie sprawności działania układu krwionośnego a tym samym wpływa na wydajność transportu tlenu po organizmie. Właściwie natleniony mózg może pracować bez przeszkód nawet na najwyższych obrotach.
Literatura:
Hoane MR. The role of magnesium therapy in learning and memory. In: Vink R, Nechifor M, editors. Magnesium in the Central Nervous System [Internet]. Adelaide (AU): University of Adelaide Press; 2011. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507270/
Przeczytaj też: