obliczapotasukatelin

Więcej niż jedno oblicze potasu cz. I

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi bądź pracą serca? Należy m.in. sprawdzić jaki jest poziom potasu w naszym organizmie. Nawracające skurcze mięśni? Być może brakuje nam potasu. W takich sytuacjach bardzo dobrze wiemy, że trzeba zwrócić uwagę na zawartość tego pierwiastka.

Inne role potasu

Jednak wpływ potasu znacznie wykracza poza układ sercowo-naczyniowy i mięśniowy. Jego znaczenie dla sprawnego działania naszego ustroju jest odkrywane, badane, a wiedza na jego temat pełniejsza z każdym dniem. Najprościej rzecz ujmując możemy stwierdzić, że potas posiada więcej niż jedno oblicze. Jest on jednym z pierwiastków biorących udział w utrzymaniu homeostazy, którą najprościej możemy przedstawić jako równowagę środowiska wewnętrznego organizmu. Uczestniczy w zachowaniu równowagi kwasowo-zasadowej i wodnej organizmu.

Występowanie potasu

Najwięcej potasu bo aż 98% znajduje się wewnątrz komórek naszego ciała, natomiast pozostałe 2 % to pula zewnątrzkomórkowa. Takie rozmieszczenie potasu, które jest przeciwstawne do sodu (90% znajduje się na zewnątrz komórek, 10% to pula wewnątrzkomórkowa) pozwala na utrzymanie właściwego napięcia elektrycznego na błonie komórkowej, które określa się jako potencjał spoczynkowy. Jest on utrzymywany dzięki pompie sodowo-potasowej, która aktywnie wbrew gradientowi stężeń transportuje jony potasu do wnętrza komórki, a sód na zewnątrz komórki. Natomiast kiedy dochodzi do pobudzenia zmienia się rozmieszczenie pierwiastków po obu stronach błony komórkowej co skutkuje powstaniem potencjału czynnościowego. Konsekwencją jest wytworzenie impulsów elektrycznych przekazywanych do kolejnych komórek co pozwala na prawidłowe przewodnictwo w układzie nerwowym. Natomiast w układzie mięśniowym, również w mięśniu sercowym zdolność ta pozwala na prawidłowe kurczenie się i rozkurczanie mięśni. Jak widzimy funkcjonowanie układu nerwowego, mięśniowego oraz serca zależy od potasu. Utrzymanie stałego poziomu tego pierwiastka w naszym organizmie jest gwarantem sprawnej pracy wspomnianych powyżej układów. Jednak to nie wszystko, a kolejne role jakie pełni potas w naszym ustroju zostaną omówione w następnym materiale.

Ciąg dalszy w części 2

Ostatnia modyfikacja 18 sierpnia 2020

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *