Winogrona – właściwości zdrowotne i wartości odżywcze winogron

31.12.2021
ok. 3 min

Winogrona są doskonałym źródłem witamin i substancji o właściwościach prozdrowotnych. Owoce, które występują w wielu różnorodnych odmianach, znalazły zastosowanie zarówno w świeżej postaci jak i w formie wina. Dzięki temu winogrona są jednymi z najczęściej spożywanych owoców świata. Dzięki ich współcześnie wysokiej dostępności na całym świecie niemal każdy i o każdej porze roku może czerpać korzyści płynące z tych soczystych i pełnych słońca owoców. 

Winogrona są jednym z produktów, które charakteryzują dietę śródziemnomorską od tysięcy lat. Hipokrates, ojciec medycyny, opisał je jako najbardziej wskazana żywność na każdym etapie życia.

Właściwości zdrowotne winogron

Winogrona zawierają głównie wodę (80%), łatwo przyswajalne węglowodany (17%) – takie jak glukoza, fruktoza, sacharoza, dekstroza i lewuloza, dzięki czemu są dobrym źródłem szybko dostępnej energii. Czarne winogrona dostarczają około 110 kalorii na sto gramów, a białe około 75. Ze względu na wysoką zawartość prostych węglowodanów niestety nie są wskazane dla diabetyków i osób walczących z nadwagą.

Zawiera pewne ilości błonnika, który wspomaga perystaltykę jelit i odżywia mikrobiom bakteryjny. Winogrona przede wszystkim są istotnym źródłem witamin. Zawierają wszystkie witaminy z grupy B, a w szczególności znaczne ilości witaminy B6, która ma ogromne znaczenie dla układu nerwowego – przede wszystkim w pierwszych latach życia.

Sprawdź też: Owoce o niskiej zawartości węglowodanów

Dostarczają również beta-karoten, prekursor witaminy A, który pełni kluczową funkcję w fizjologii siatkówki, umożliwia doskonałe widzenie po zmroku, a na dodatek jest jednym z najważniejszych antyoksydantów. Winogrona są również doskonałym źródłem i wtaminy C. Zawierają jej mniej niż owoce cytrusowe, jednak dzięki obecnym w miąższu flawonoidom witamina ta jest znakomicie wchłaniana w układzie pokarmowym. Wśród minerałów zawartych w miąższu winogron w szczególności wyróżnia się znaczne ilości potasu, magnezu i wapnia.

Korzyści zdrowotne winogron

Winogrona oprócz właściwości odżywczych wywierają korzystny wpływ na nasz organizm dzięki zawartości nieodżywczych, ale niezwykle prozdrowotnych substancji, takich jak:

Resweratrol 

Jest to substancja obecna przede wszystkim w skórce ciemnych odmian winogron, o działaniu przeciwgrzybiczym (zapobiega rozwojowi grzybów), a przede wszystkim przeciwutleniającym. Ostatnie badania wykazały, że ma również właściwości przeciwnowotworowe. Resweratrol aktywuje systemy naprawcze w komórkach. Dzięki temu przyspiesza regeneracje tkanek, zmniejsza ryzyko wystąpień chorób związanych ze starzeniem organizmu, wspomaga gospodarkę hormonalną i funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.

Flawonoidy, antocyjany oraz garbniki 

Substancje te działają jako silne przeciwutleniacze, zapobiegając przyspieszonemu starzeniu się tkanek oraz utlenianiu cholesterolu i tworzeniu się skrzeplin w tętnicach.

Błonnik

Jest doskonałym środkiem wspomagającym funkcjonowanie jelit, który dzięki zawartości błonnika pomaga zwalczać zaparcia, a także równoważy florę jelitową. Dodatkowo wysoka zawartość wody i liczne sole mineralne oczyszczają błonę śluzowa jelita ze złogów i pozostałości pokarmowych. 

Bibliografia:
Shaito A, Posadino AM, Younes N, et al. Potential Adverse Effects of Resveratrol: A Literature Review. Int J Mol Sci. 2020;21(6):2084. 
Yang J, Xiao YY. Grape phytochemicals and associated health benefits. Crit Rev Food Sci Nutr. 2013;53(11):1202-25. 
Pezzuto JM, Venkatasubramanian V, Hamad M, Morris KR. Unraveling the relationship between grapes and health. J Nutr. 2009;139(9):1783S-7S. 

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]