Ćwiczenia relaksacyjne na odstresowanie

08.12.2021
ok. 4 min

Joga

Joga redukuje stres. Postawy jogi są formą treningu siłowego, dzięki czemu ciało staje się bardziej elastyczne, co z kolei łagodzi napięcie fizyczne. Joga wykorzystuje również głębokie oddychanie, które pozwala na głębszy relaks. Badania wykazały, że joga obniża również ciśnienie krwi. Jednak największą korzyścią płynącą z trenowania jogi jest koncentracja umysłowa. Uważność i skupienie są kluczem do radzenia sobie ze stresem. Pozy wymagają koncentracji, co zmusza umysł do koncentracji na tym, co się dzieje w danej chwili, zamiast analizować, planować i martwić się, lub po prostu fantazjować.

Niektóre style jogi, takie jak hatha, są łagodniejsze i skupiają się przede wszystkim na redukcji stresu, podczas gdy inne – ashtanga, vinyasa, bikram – są bardziej sportowe. Jogę można również ćwiczyć samodzielnie w domu.

Tai Chi

Tai chi (znane również jako tai chi chuan), wywodzące się ze starożytnej chińskiej sztuki walki, łączy ruch fizyczny z oddechem. Często nazywane „medytacją w ruchu”, tai chi promuje skupienie się na teraźniejszości – umysłową absorpcję, w której codzienne zmartwienia odchodzą na dalszy plan. Tai chi zwiększa również gibkość i działa energetyzująco, co polepsza samopoczucie. Inne korzyści to lepsza równowaga, bardziej spokojny sen i zwiększona sprawność układu krążenia.

Sprawdź też: Korzyści zdrowotne z uprawiania Nordic Walking

Tai chi składa się z ponad 100 łagodnych, płynnych ruchów, które wykonuje się jednocześnie kontrolując oddech. W przeciwieństwie do jogi nie ma przerw między pozami. Podobnie jak joga, istnieje kilka stylów tai chi o różnej intensywności.

Qigong

Podobnie jak tai chi, qigong jest uważany za podwaliny chińskiej medycyny, obok akupunktury i ziół. Regularne praktykowanie qigong może promować uczucie spokoju, poprawić sen i trawienie oraz zwiększyć energię. Podobnie jak tai chi, qigong pomaga być bardziej obecnym w swoim ciele.

Spacer

Jest wiele zalet spacerowania. Częste spacery mogą zmniejszyć częstość występowania wielu chorób związanych ze stresem, w tym chorób układu krążenia, wysokiego ciśnienia krwi i cholesterolu oraz cukrzycy typu 2. Osoby regularnie chodzące na spacer mają również większą pewność siebie, która wynika z aktywnego dbania o swoje samopoczucie. Chodzenie uwalnia napięcie z głównych grup mięśni, pogłębia oddech i wycisza system nerwowy, co jest relaksujące. Aby wyrobić nawyk spacerowania, można zacząć od dwóch 10-minutowych spacerów w tygodniu. Pięć lub sześć 30-minutowych spacerów tygodniowo jest zazwyczaj zalecane dla zachowania zdrowia i radzenia sobie ze stresem. Aby schudnąć, musisz wydłużyć czas tych spacerów (np. 90 minut w niedziele) i/lub zwiększyć ich intensywność. Wybierz trasę pagórkowatą lub zwiększ tępo, aby podnieść znacząco puls.

Ogrodnictwo

Ogrodnictwo to tak naprawdę mało obciążający trening. Samo pielenie może spalić 200 kalorii na godzinę, a bardziej forsowne czynności, takie jak noszenie worków z ziemią lub grabienie, pozwolą zrzucić nawet 600 kalorii na godzinę. Ale ogrodnictwo ma również tę zaletę, że pozwala na kontakt z ziemią, co odświeża ducha i zwiększa kontakt z naturą.

Taniec

Taniec oferuje wiele fizycznych, psychicznych, a nawet emocjonalnych korzyści. To świetny trening, który poprawia grację i zwinność, podnosząc przy tym tętno. Naukowcy odkryli, że ludzie, którzy tańczą taniec towarzyski dwa razy w tygodniu, mają mniejsze ryzyko zachorowania na demencję, być może dlatego, że nauka nowych kroków stanowi wyzwanie dla mózgu.

Taniec sprzyja także poczuciu wspólnoty i więzi z innymi ludźmi, co obniża poziom stresu.

Trening obwodowy

Trening obwodowy przeplata ćwiczenia siłowe z ćwiczeniami cardio, z krótkimi przerwami pomiędzy nimi. Rezultatem jest trening o wysokiej intensywności, który oferuje te same korzyści, co dłuższe sesje ćwiczeń w krótszym czasie (30 minut lub mniej). Jest krótki i podnosi poziom endorfin w organizmie, co poprawia nastrój. Co więcej, krótszy trening to mniej stresu wynikającego z obawy o czas.

Pilates

Pilates to seria ćwiczeń, które podkreślają świadomość ciała, siłę rdzenia i właściwe ułożenie. Dzięki równemu naciskowi na wzmacnianie i wydłużanie mięśni, pilates tworzy fizyczną harmonię, która skutecznie blokuje stres. Podobnie jak w przypadku jogi, koncentracja umysłowa wymagana w pilatesie wciąga w obecną chwilę, pozostawiając niewiele miejsca na zamartwianie się. Wreszcie, pilates jest znany z redukcji bólu pleców i szyi, co tez jest efektem ubocznym stresu.

Tenis

Tenis to wspaniały trening cardio i może zapobiec wielu stanom związanym ze stresem, takim jak wysokie ciśnienie krwi i choroby serca. A ponieważ nie można grać w tenisa samemu w pojedynkę, sport ten wymusza interakcje socjalne, co jest kluczowym elementem w redukcji stresu.

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]