Odpowiednie nawodnienie a zdolności treningowe tenisistów

07.07.2021
ok. 4 min

Odpowiednie nawodnienie tenisisty może wpłynąć na wydajność organizmu w czasie krótszym niż godzina. Utrata już od 1-2% masy ciała ma wpływ na obniżenie wydajności. Odwodnienie na poziomie 3% lub więcej masy ciała zwiększa u tenisisty ryzyko wystąpienia choroby związanej z wysoką temperaturą (skurcze cieplne, wyczerpanie cieplne lub udar cieplny). Na każdy procent masy ciała utracony podczas gry, temperatura ciała sportowca może wzrosnąć o 2°C, przez co serce pracuje ciężej o 3-7 uderzeń na minutę przy tym samym tempie pracy. Odpowiednie nawodnienie tenisisty zmniejsza stres, jakiemu poddawane jest ciało podczas treningów.

Utrzymanie odpowiedniego nawodnienia tenisisty

Utrzymanie odpowiedniego nawodnienia tenisisty ma kluczowe znaczenie dla wyników. Podczas meczu lub intensywnej sesji treningowej ciało jest poddawane znacznym obciążeniom. Pompuje krew wokół ciała, aby dostarczyć tlen do pracujących mięśni, odprowadzić ciepło i regulować temperaturę ciała. Wysoka temperatura ciała i otoczenia sprawiają, że tenisiści w trakcie gry tracą wraz z potem od 2,5 do 3 litrów wody na godzinę.

Tenis jest sportem o wysokiej intensywności i często uprawia się go w gorących warunkach, a te dwa czynniki mają tendencję do zwiększania ilości wydzielanego potu. Z tych dwóch powodów odpowiednie nawodnienie tenisisty jest priorytetem.

Intensywność gry w tenisa i warunki pogodowe często oznaczają wysokie tempo pocenia się. Wyzwaniem jest również fakt, że długość meczu może się znacznie różnić w zależności od rundy.

Czas regeneracji pomiędzy meczami może być również stosunkowo krótki w grze turniejowej, dlatego tak trudno jest uzupełniać płyny podczas gry w tenisa. Istnieją dowody na to, że wielu graczy ryzykuje, że rozpocznie mecz w stanie mniej niż idealnie nawodnionym. Wszystkie te wyzwania oznaczają, że kluczowe jest planowanie utrzymanie nawodnienia tenisisty przed rozgrywkami.

Sprawdź też: Alkohol i odżywianie – jakie minerały wypłukuje alkohol?

Dodatkową barierą w prawidłowym nawadnianiu tenisistów okazuje się niewystarczająco sprawny przepływ płynów z żołądka do jelita, w którym ulegają one wchłonięciu – wynosi on około 1 litra na godzinę. Niewydajne nawodnienie tenisisty nie jest tylko kwestią zdrowia, ale również ma wpływ na osiągi w grze.

Aklimatyzacja – jak nie przegrać jeszcze przed meczem?

Zawody tenisa rozgrywane są zazwyczaj w porach gorących, czasami nawet w klimatach dużo cieplejszych i bardziej „tropikalnych” niż klimat Europy Środkowej. Ponieważ ostateczny wynik meczu zależy nie tylko od umiejętności pojedynczych graczy, ale także od stanu zdrowia ich organizmów, niezwykle istotnym elementem strategii gry okazuje się dbanie o właściwe nawodnienie organizmu i zapobieganie przegrzaniu. W późniejszych etapach gry tenisiści narażeni są nie tylko na odwodnienie, ale również istotne niedobory jonów sodu, które biorą udział w kontroli skurczów mięśni.

Zmiana środowiska jest często znacznym szokiem dla organizmu. Gracze trenują zazwyczaj na klimatyzowanych halach, w których temperatura i wilgotność powietrza są ściśle regulowane. Zawody jednak rozgrywają się na otwartym powietrzu, nierzadko w pełnym słońcu i przy niedoborach wiatru. Grozi to znaczną hipertermią, która nie tylko osłabia skuteczność gry, ale przede wszystkim zagraża życiu. Problemowi temu można zaradzić jeszcze przed zawodami – kluczowa okazuje się aklimatyzacja. Polega ona na wcześniejszym przybyciu do miejsca o klimacie, w którym mają być rozgrywane zawody. Odpowiednio zaaklimatyzowany zawodnik nie tylko szybciej reaguje na podwyższenie temperatury ciała (poprzez wcześniejsze pocenie i schładzanie ciała), ale także traci wraz z potem mniej elektrolitów niż zawodnicy niezaaklimatyzowani. 

Spożycie płynów w trakcie treningów tenisa

Właściwa reakcja organizmu na wysiłek i wzrost temperatury to tylko połowa sukcesu. Istotne jest również aktywne zapewnianie organizmowi równowagi elektrolitowej i wodnej. Wydajną i najprostszą metodą jest spożywanie odpowiedniego rodzaju i ilości płynów. Czysta woda – nawet mineralna – nie jest powszechnie uważana za właściwy wybór. Zawiera ona zbyt mało jonów potasu i magnezu, oraz w ogóle nie zawiera cukru – substancji, której znaczne ilości są wykorzystywane przez pracujące mięśnie.

Nawadnianie tenisisty – czy istnieje alternatywa dla wody?

Specjalne napoje przeznaczone dla sportowców wydolnościowych stanowią bogaty w elektrolity roztwór, który w jelicie jest wchłaniany szybciej niż woda – i to dzięki obecności soli i cukru. Komórki jelita nie wchłaniają aktywnie czystej wody, a jony i inne substancje osmotycznie czynne, które napędzają transport wody przez barierę jelita. Więc chociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się to dziwne, to istnieją płyny, które nawadniają lepiej niż woda.

Bibliografia:
Kovacs M. S. (2006). Hydration and temperature in tennis – a practical review. Journal of sports science & medicine5(1), 1–9.

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]