Sok z brzozy, nazywany też wodą brzozową, od niedawna zyskuje na popularności, chociaż od wieków spożywany jest w krajach Europy Północnej czy Chinach ze względu na liczne właściwości prozdrowotne. Znalazł zastosowanie również w kosmetykach i innych produktach do pielęgnacji skóry.
Ten lekko słodki napój przypominający syrop zapewnia wiele korzyści dla zdrowia, jest pełen witamin, białek, aminokwasów i minerałów. Składniki odżywcze soku z brzozy obejmują witaminę C, wapń, potas, fosfor, mangan, magnez, sód, cynk i żelazo.
Gładki, jedwabisty sok, który smakuje podobnie do syropu klonowego, choć znacznie lżejszy, był od setek lat pity jako środek wzmacniający w miejscach takich jak Rosja, Skandynawia i kraje bałtyckie w celach leczniczych, a także jako suplement diety, dzięki ma właściwości odtruwające, przeciwzapalne i oczyszczające.
Czym jest sok z brzozy?
Sok z brzozy jest substancją zbierana z drzew wczesną wiosną. Zimą brzozy magazynują cukry i minerały w tkankach, z których następnie związki te są transportowane do ich soków. Po bezpośrednim pobraniu jest on klarownym płynem o słodkim smaku. Po około trzech dniach ulega procesowi fermentacji, któremu towarzyszy wydzielanie kwasów. Fermentacja znacznie zmienia smak soku, który staje się dużo bardziej kwaśny. Zazwyczaj sok z brzozy spożywany jest samodzielnie, jednak może stanowić też dodatek do innych napojów i dań. W wielu sklepach można znaleźć komercyjnie pakowany sok, do którego jednak w większości przypadków dodawane są cukry i aromaty.
Sprawdź też: Jak wysiłek fizyczny wpływa na układ krążenia?
Sok z brzozy jako źródło substancji odżywczych
Sok z brzozy zawiera wiele składników odżywczych, zwłaszcza witamin i minerałów. Historycznie rzecz biorąc, był on bardzo popularny wśród żeglarzy, którym pomagał zapobiegać szkorbutowi wywołanemu przez niedobory witaminy C. Na skład soku wpływa wiele czynników, w tym geografia, rodzaj gleby, a nawet określony gatunek i wiek drzewa. Mimo to różne rodzaje soków brzozowych mają kilka wspólnych cech. Są niskokaloryczne, a jednocześnie zawierają dużo składników odżywczych, takich jak magnez i mangan. Badania wykazały również znaczne ilości fosforu, potasu, kwasu foliowego, witaminy C i miedzi.
Dodatkowo woda brzozowa dostarcza pewne ilości aminokwasów i duże ilości przeciwutleniaczy polifenolowych, które pomagają zwalczać stres oksydacyjny w organizmie.
Szczególnie te ostatnie związki są bardzo istotne w omawianiu prozdrowotnych właściwości soku brzozowego. Polifenole i inne przeciwutleniacze mogą stanowić ważne czynniki prewencyjne w ochronie przed kilkoma chorobami związanymi z uszkadzaniem tkanek np. choroby serca, cukrzyca typu 2., osteoporoza, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, a nawet niektóre postaci nowotworów.
Dodatkowo szczegółowa analiza biochemiczna soku brzozowego pozwoliła na zidentyfikowanie w jego składzie betuliny, związku roślinnego, który organizm przekształca w kwas betulinowy. Chociaż badania nad kwasem betulinowym są ograniczone, kwas ten może mieć bezpośrednie właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.
Picie soku z brzozy
Woda brzozowa jest ogólnie uważana za bezpieczną, gdy jest spożywana z umiarem, jednak jest pewna pula osób, które mogą dostać zmian alergicznych po jej spożyciu. Zmiany te prawdopodobnie wynikają z zanieczyszczenia soku poprzez pyłki brzozy. Dokładne odfiltrowanie mieszaniny jednak nie zawsze zapobiega nieprzewidzianej reakcji organizmu, na skutek obecności pewnej porcji białek i cukrów pochodzących z pozostałości po ziarnach pyłku.
Bibliografia:
Dehelean CA, Soica C, Ledeţi I, et al. Study of the betulin enriched birch bark extracts effects on human carcinoma cells and ear inflammation. Chem Cent J. 2012;6(1):137
Przeczytaj też: