Czy warto pić sok z brzozy? Właściwości zdrowotne soku z brzozy 

14.12.2020
ok. 3 min

Sok z brzozy, nazywany też wodą brzozową, od niedawna zyskuje na popularności, chociaż od wieków spożywany jest w krajach Europy Północnej czy Chinach ze względu na liczne właściwości prozdrowotne. Znalazł zastosowanie również w kosmetykach i innych produktach do pielęgnacji skóry.

Ten lekko słodki napój przypominający syrop zapewnia wiele korzyści dla zdrowia, jest pełen witamin, białek, aminokwasów i minerałów. Składniki odżywcze soku z brzozy obejmują witaminę C, wapń, potas, fosfor, mangan, magnez, sód, cynk i żelazo.

Gładki, jedwabisty sok, który smakuje podobnie do syropu klonowego, choć znacznie lżejszy, był od setek lat pity jako środek wzmacniający w miejscach takich jak Rosja, Skandynawia i kraje bałtyckie w celach leczniczych, a także jako suplement diety, dzięki ma właściwości odtruwające, przeciwzapalne i oczyszczające.

Czym jest sok z brzozy?

Sok z brzozy jest substancją zbierana z drzew wczesną wiosną. Zimą brzozy magazynują cukry i minerały w tkankach, z których następnie związki te są transportowane do ich soków. Po bezpośrednim pobraniu jest on klarownym płynem o słodkim smaku. Po około trzech dniach ulega procesowi fermentacji, któremu towarzyszy wydzielanie kwasów. Fermentacja znacznie zmienia smak soku, który staje się dużo bardziej kwaśny. Zazwyczaj sok z brzozy spożywany jest samodzielnie, jednak może stanowić też dodatek do innych napojów i dań. W wielu sklepach można znaleźć komercyjnie pakowany sok, do którego jednak w większości przypadków dodawane są cukry i aromaty.

Sprawdź też: Jak wysiłek fizyczny wpływa na układ krążenia?

Sok z brzozy jako źródło substancji odżywczych

Sok z brzozy zawiera wiele składników odżywczych, zwłaszcza witamin i minerałów. Historycznie rzecz biorąc, był on bardzo popularny wśród żeglarzy, którym pomagał zapobiegać szkorbutowi wywołanemu przez niedobory witaminy C. Na skład soku wpływa wiele czynników, w tym geografia, rodzaj gleby, a nawet określony gatunek i wiek drzewa. Mimo to różne rodzaje soków brzozowych mają kilka wspólnych cech. Są niskokaloryczne, a jednocześnie zawierają dużo składników odżywczych, takich jak magnez i mangan. Badania wykazały również znaczne ilości fosforu, potasu, kwasu foliowego, witaminy C i miedzi.

Dodatkowo woda brzozowa dostarcza pewne ilości aminokwasów i duże ilości przeciwutleniaczy polifenolowych, które pomagają zwalczać stres oksydacyjny w organizmie.

Szczególnie te ostatnie związki są bardzo istotne w omawianiu prozdrowotnych właściwości soku brzozowego. Polifenole i inne przeciwutleniacze mogą stanowić ważne czynniki prewencyjne w ochronie przed kilkoma chorobami związanymi z uszkadzaniem tkanek np. choroby serca, cukrzyca typu 2., osteoporoza, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, a nawet niektóre postaci nowotworów.

Dodatkowo szczegółowa analiza biochemiczna soku brzozowego pozwoliła na zidentyfikowanie w jego składzie betuliny, związku roślinnego, który organizm przekształca w kwas betulinowy. Chociaż badania nad kwasem betulinowym są ograniczone, kwas ten może mieć bezpośrednie właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.

Picie soku z brzozy

Woda brzozowa jest ogólnie uważana za bezpieczną, gdy jest spożywana z umiarem, jednak jest pewna pula osób, które mogą dostać zmian alergicznych po jej spożyciu. Zmiany te prawdopodobnie wynikają z zanieczyszczenia soku poprzez pyłki brzozy. Dokładne odfiltrowanie mieszaniny jednak nie zawsze zapobiega nieprzewidzianej reakcji organizmu, na skutek obecności pewnej porcji białek i cukrów pochodzących z pozostałości po ziarnach pyłku.

Bibliografia:
Dehelean CA, Soica C, Ledeţi I, et al. Study of the betulin enriched birch bark extracts effects on human carcinoma cells and ear inflammation. Chem Cent J. 2012;6(1):137

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]