Dynia – wartości odżywcze i korzyści zdrowotne z jedzenia dyni

31.10.2014
ok. 3 min

Dynia to odmiana kabaczka, którą ludzie często kojarzą z tradycyjną dekoracją na Halloween.

Dynia to pulchne, pożywne pomarańczowe warzywo i produkt spożywczy o wysokiej zawartości witamin i minerałów, oraz niskiej wartości kalorycznej. Istnieje wiele sposobów na wykorzystanie dyni w deserach, zupach, sałatkach, przetworach, a nawet jako zamiennik masła.

Dynia ma wiele zdrowotnych zalet, i przede wszystkim jest jednym z najbogatszych źródeł beta karotenu. Beta karoten jest silnym przeciwutleniaczem, który nadaje pomarańczowym warzywom i owocom ich żywy kolor. Organizm przekształca każdy spożyty beta karoten w witaminę A.

Sprawdź też: Czym zastąpić mięso w diecie wegetariańskiej?

Spożywanie produktów zawierających duże ilości beta karotenu może przynieść następujące korzyści:

  • zmniejsza ryzyko rozwoju niektórych rodzajów raka
  • ochrona przed astmą i chorobami serca
  • zmniejszanie ryzyka związanego ze zwyrodnieniem plamki żółtej

Wiele badań sugeruje, że spożywanie większej ilości pokarmów roślinnych, takich jak dynia, zmniejsza ryzyko otyłości i ogólnej śmiertelności. Może również pomóc w uniknięciu cukrzycy i chorób serca, zadbać o zdrową cerę i włosy, zwiększyć energię i zdrowy wskaźnik masy ciała (BMI).

Badania wykazały następujące korzyści zdrowotne:

Olej z pestek dyni obniża ciśnienie krwi

Badanie wykazało, że kobiety po menopauzie, które przyjmowały 2 g suplementów oleju z pestek dyni przez 12 tygodni, obniżyły rozkurczowe ciśnienie krwi i znacznie zwiększyły poziom „dobrego” cholesterolu lipoprotein o wysokiej gęstości (HDL). Zaobserwowano również zmniejszenie objawów menopauzy, w tym uderzeń gorąca, bólów głowy i stawów. Należy jednak pamiętać, że badanie to dotyczyło suplementów oleju z pestek dyni, a nie całej dyni.

Zapobieganie powikłaniom cukrzycy

W innym badaniu przeprowadzonym na zwierzętach stwierdzono, że przyjmowanie mieszanki lnu i sproszkowanych nasion dyni pomaga zapobiegać powikłaniom cukrzycy. Należy jednak pamiętać, że nie jest to dowód na to, że ten sam efekt będzie widoczny u ludzi, dlatego potrzebne są dalsze badania.

Leczenie pęcherza nadreaktywnego

Olej z pestek dyni może pomóc w leczeniu zaburzeń układu moczowego, takich jak pęcherz nadreaktywny, który według dotychczasowych badań dotyka około 15 procent osób powyżej 40 roku życia. Ponownie, to badanie dotyczyło oleju z pestek dyni, a nie całej dyni, więc potrzebne są dalsze badania.

Dynia zapobiega zwyrodnieniom plamki żółtej

Dynia jest dobrym źródłem luteiny i zeaksantyny, które są dwoma przeciwutleniaczami, które okazały się być czynnikiem ochronnym przed zwyrodnieniem plamki żółtej, zgodnie z badaniem z lutego 2017 r. opublikowanym w Nutrients. Będące powikłaniem na skutek starzenia, zwyrodnienie plamki żółtej jest główną przyczyną ślepoty wśród dorosłych.

Wpływ dyni na utratę wagi

Dynie nie mają żadnych super mocy odchudzających, ale mogą pomóc w odchudzaniu ze względu na niską kaloryczność i zawartość błonnika. 100g dyni pokrywa prawie 10 procent zapotrzebowania na błonnik. Dieta bogata w błonnik może pomóc w osiągnięciu i utrzymaniu zdrowej wagi.

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]