Jabłka są bogate w błonnik, witaminy i minerały, z których wszystkie korzystnie wpływają na zdrowie. W jabłkach jest również wiele antyoksydantów, takich jak kwercetyna, katechina, florydzyn czy kwas chlorogenowy, które pomagają neutralizować wolne rodniki.
Wolne rodniki to reaktywne cząsteczki, które mogą powstawać w wyniku naturalnych procesów albo dostać się do organizmu ze środowiska. Jeśli zbyt wiele wolnych rodników gromadzi się w organizmie, mogą one powodować stres oksydacyjny, a to może prowadzić do uszkodzenia komórek. Uszkodzenia te mogą przyczynić się do rozwoju wielu chorób, w tym raka i cukrzycy.
Jedzenie jabłek zapobiega niektórym nowotworom
Włoscy naukowcy dokonali przeglądu wielu badań w celu ustalenia, czy spożywanie jabłek może zapobiegać nowotworom, w szczególności rakowi piersi, płuc, żołądka i jelita grubego. Dowody były najsilniejsze w przypadku raka płuc – osoby, które jadły więcej jabłek, były mniej narażone na zachorowanie na raka płuc, ale te właściwości ochronne dotyczyły tylko osób, które paliły lub były byłymi palaczami. Istnieją również dowody sugerujące, że spożywanie jabłek obniża ryzyko rozwoju raka okrężnicy, piersi i przewodu pokarmowego, np. raka żołądka. Inne badania wykazały, że spożywanie większej ilości owoców może chronić ludzi przed rakiem okrężnicy i żołądka.
Sprawdź też: Zdrowy styl życia – wskazówki jak żyć zdrowo
Jabłka stabilizują poziom cukru we krwi
Jabłka są bogate w rozpuszczalny błonnik, który spowalnia trawienie pokarmu i przedostawanie się glukozy do krwiobiegu. Chińscy naukowcy odkryli, że spożywanie zarówno jabłek, jak i gruszek zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę o 18 procent, a dodanie jednej dodatkowej porcji tygodniowo obniża to ryzyko o dodatkowe 3 procent.
Jedzenie jabłek ma pozytywny wpływ na stan dziąseł
Jabłka od dawna nazywane są naturalną szczoteczką do zębów. Chociaż jedzenie jabłek nie czyści zębów, to gryzienie i żucie jabłek stymuluje przepływ śliny, która zmniejsza próchnicę zębów poprzez obniżenie poziomu bakterii w jamie ustnej.
Jabłka mogą zapobiegać udarom mózgu
Przegląd 20 badań wykazał, że każde 200 gramów owoców (zwłaszcza bogatych w błonnik jabłek) zjedzonych dziennie zmniejsza ryzyko udaru o 32 procent. Inne badanie wykazało, że spożywanie jabłek (wraz z innymi owocami, takimi jak winogrona i borówki) obniża poziom cholesterolu i pomaga regulować ciśnienie krwi.
Jabłka pomagają schudnąć
Jabłka są bogate w błonnik i wodę oraz zawierają węglowodany złożone, więc trawisz je wolniej i czujesz się pełniejszy po ich zjedzeniu. Jedno z dużych badań, które objęło 133 000 mężczyzn i kobiet w ciągu 24 lat, wykazało, że ci, którzy jedli największe ilości owoców o wysokiej zawartości błonnika, takich jak jabłka i gruszki, przybrali najmniej na wadze.
Jabłka chronią przed chorobami serca
Jabłka są bogate w różne roślinne substancje chemiczne, zwłaszcza jeśli jesz skórkę. Jabłka mają wysoką zawartość błonnika, więc są powiązane z redukcją chorób serca poprzez potencjalne obniżenie poziomu cholesterolu. Chińscy badacze odkryli również, że jedzenie jabłek obniża poziom trójglicerydów.
Wybieraj suszone jabłka bez konserwantów
Dwutlenek siarki jest często dodawany do suszonych jabłek, aby zachować wilgotność i kolor; może on wywołać reakcje alergiczne, jeśli jesteś na niego uczulony. Szukaj suszonych owoców bez siarczynów (będzie to napisane na etykiecie), lub susz jabłka we własnym zakresie.
Unikaj niepasteryzowanego soku jabłkowego
E. coli i cryptosporidium czają się w niepasteryzowanym soku jabłkowym lub cydrze jabłkowym, które można znaleźć na przydrożnych stoiskach, targach rolnych lub wiejskich jarmarkach – i mogą spowodować zatrucie pokarmowe. Dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze i osoby z osłabionym układem odpornościowym powinny zawsze spożywać pasteryzowane soki i cydr.
Bibliografia:
Fabiani, R., Minelli, L. and Rosignoli, P., 2016. Apple intake and cancer risk: a systematic review and meta-analysis of observational studies. Public health nutrition, 19(14), pp.2603-2617.
Guo, X. F., Yang, B., Tang, J., Jiang, J. J., & Li, D. (2017). Apple and pear consumption and type 2 diabetes mellitus risk: a meta-analysis of prospective cohort studies. Food & function, 8(3), 927–934. https://doi.org/10.1039/c6fo01378c
Rubido, S., García-Caballero, L., Abeleira, M. T., Limeres, J., García, M., & Diz, P. (2018). Effect of chewing an apple on dental plaque removal and on salivary bacterial viability. PloS one, 13(7), e0199812. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0199812
Zhao, C.N., Meng, X., Li, Y., Li, S., Liu, Q., Tang, G.Y. and Li, H.B., 2017. Fruits for prevention and treatment of cardiovascular diseases. Nutrients, 9(6), p.598.
Bertoia, M.L., Mukamal, K.J., Cahill, L.E., Hou, T., Ludwig, D.S., Mozaffarian, D., Willett, W.C., Hu, F.B. and Rimm, E.B., 2015. Changes in intake of fruits and vegetables and weight change in United States men and women followed for up to 24 years: analysis from three prospective cohort studies. PLoS medicine, 12(9), p.e1001878.
Przeczytaj też: