Dieta lekkostrawna – zalecenia żywieniowe, które nie obciążają układu pokarmowego

14.11.2020
ok. 3 min
warzywa i owoce

Dieta lekkostrawna przede wszystkim ogranicza wydzielanie soku żołądkowego. Dieta lekkostrawna jest również zalecana seniorom gdyż nie drażni przewodu pokarmowego i nie zalega w jelitach. Dieta lekkostrawna ogranicza spożycie produktów żywnościowych, które są tłuste, bogate w błonnik, wzdymające, wędzone, ostro doprawione, a także smażone i pieczone. Jest to dieta, którą mogą stosować zarówno ludzie zdrowi w ramach profilaktyki dietetycznej, jak i cierpiący z powodu różnych chorób.

Dieta lekkostrawna ma niską zawartość błonnika

Pokarmy lekkostrawne mają zwykle niską zawartość błonnika. Błonnik jest kluczowym składnikiem diety i występujący w znacznych ilościach w owocach, warzywach i zbożach. Błonnik nie jest trawiony przez enzymy wydzielane przez organizm człowieka. W rezultacie błonnik przechodzi przez jelito cienkie i gromadzi się w jelicie grubym, gdzie ulega rozkładowi z udziałem mikrobiomu. Bakterie rozkładają błonnik do prostych jednostek cukrowych, które następnie ulegają fermentacji. Fermentacja skutkuje wydzieleniem gazów wywołujących wzdęcia. Spożywanie pokarmów o niskiej zawartości błonnika zmniejsza ilość niestrawionego materiału i może złagodzić niekorzystne objawy.

Obróbka termiczna warzyw i owoców – zarówno gotowanie jak i pieczenie – obniża zawartość błonnika w produkcie. Dzieje się to na skutek termicznego rozłożenia tego polimeru do elementów krótkołańcuchowych i łatwiejszych w metabolizmie na wcześniejszych etapach drogi pokarmowej. Należy też zaznaczyć, że już obranie owocu czy warzywa znacznie zmniejsza ilość błonnika, ponieważ zlokalizowany jest on głównie w skórce. Niestety wraz z przetworzeniem obniża się poziom innych wartości odżywczych np. witamin wrażliwych na temperaturę. Można temu zaradzić wprowadzając do diety świeże soki przygotowane na zimno i pozbawione miąższu. Sok taki zachowuje kluczowe witaminy i metabolity pochodzące z owoców.

Sprawdź też: Serotonina i jej wpływ na samopoczucie

Białko stanowi podstawę lekkostrawnej diety

Dania, w których skład wchodzi głównie chude mięso, również charakteryzują lekkostrawnością. Białko obecne w mięsie trawione jest na wczesnych etapach układu pokarmowego i jego kontakt z mikrobiomem jelitowym zachodzi na etapie form bardzo szybko wchłanianych przez organizm. Zapobiega to przerostowi populacji bakterii. Sposób przygotowania mięsa również ma znaczący wpływ na jego przyswajanie przez organizm. Gotowanie i pieczenie bez tłuszczu pozwalają na zachowanie kluczowych składników odżywczych, a smażenie i grillowanie – z uwagi na znacznie wyższą temperaturę, stosowanie oleju i gromadzenie produktów spalania – należą do najmniej korzystnych dla zdrowia sposobów przygotowania pokarmu.

Termiczna obróbka pieczywa również sprawia, że staje się ono łatwiejsze do strawienia i nie wywołuje wzdęć. Również wykorzystanie mąki rafinowanej (białej) do wypieków zwiększa ich lekkostrawność. Trzeba jednak zaznaczyć, że długotrwałe spożywanie wyłącznie produktów przygotowanych z mąki rafinowanej nie jest zalecane przez dietetyków i może być związane z otyłością.

Dieta lekkostrawna – zalecane produkty

  • chudy nabiał (o ile jest tolerowany),
  • zupy warzywne i przeciery,
  • chude mięso i ryby,
  • wędliny drobiowe,
  • jasne pieczywo lub graham,
  • drobne kasze: manna, jęczmienna, ryż, kuskus,
  • drobne, jasne makarony,
  • dojrzałe owoce bez skórki i pestek.

Produkty mleczne i nabiał w lekkostrawnej diecie

Nabiał stanowi kolejną dużą grupę pokarmów lekkostrawnych. Wysoka zawartość pełnowartościowego białka pochodzenia zwierzęcego sprawia, że nabiał powinien się zaleźć w codziennej diecie każdej osoby, nie tylko tych nękanych niestrawnością. Urozmaicenie jogurtów poprzez dodanie do nich prażonych jabłek lub musu owocowego po obróbce cieplnej zapewnia słodycz bez konieczności dodawania rafinowanego cukru. Osoby, które nie trawią laktozy powinny jednak uważać z wprowadzaniem do jadłospisu produktów mlecznych i zdecydować się na te pozbawione laktozy.

Bibliografia:
Vanhauwaert E, Matthys C, Verdonck L, De Preter V. Low-residue and low-fiber diets in gastrointestinal disease management. Adv Nutr. 2015;6(6):820-827. 

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]