Produkty o wysokiej zawartości witaminy B6 (pirydoksyny)

24.03.2021
ok. 3 min

Witamina B6 (pirydoksyna) jest kluczowym elementem w metabolizmie białek, tłuszczów i innych związków organicznych. Na niedobory witaminy B6 cierpią osoby starsze, kobiety w ciąży, osoby nadużywające alkoholu i papierosów. Jednym z głównych źródeł witaminy B6 są produkty spożywcze. Które z nich zawierają najwięcej witaminy B6? W tym artykule wymieniamy produkty o wysokiej zawartości witaminy B6.

Witamina B6 w mięsie

Mięso (w tym zwłaszcza mięso rybie) zawiera znaczne ilości witaminy B6. Należy jednak zwracać uwagę na sposób przyrządzenia produktów mięsnych. Nadmierna obróbka cieplna i niewłaściwe przechowywanie sprawiają, że witamina B6 ulega rozkładowi.

Wołowina ma dużą zawartość tłuszczu, ale dostarcza również znacznych ilości białka i innych składników odżywczych, w tym witaminę B6.

Zawartość witaminy B6 w rybach

Dobrym źródłem witaminy B6 jest mięso ryb, które dodatkowo zawiera liczne tłuszcze nienasycone. Witamina B6 jest jednak witaminą rozpuszczalną w wodzie i spożywanie ryb tłustych lub przyrządzanych z dodatkową porcją oleju może skutkować zmniejszonym wchłanianiem witaminy B6.

Witamina B6 w zbożach i produktach zbożowych

Witamina B6 występuje również w licznych odmianach zbóż. Trzeba jednak pamiętać, że obróbka mechaniczna zboża pozbawia go nie tylko licznych minerałów, ale także witaminy B6. Z tego powodu należy unikać produktów wypiekanych z mąki „białej” – znacznie lepszym wyborem są produkty pełnoziarniste. Zawierają one nie tylko zdecydowanie więcej witaminy B6, ale również błonnika, który pozytywnie wpływa na stan błony śluzowej jelita, a zdrowe jelita to lepsze wchłanianie substancji odżywczych. Również grube i nieprażone kasze zawierają znaczne ilości witaminy B6, a otręby mogą stanowić dodatek urozmaicający desery.

Witamina B6 w roślinach strączkowych

Groch i fasola są nie tylko świetnym źródłem roślinnego białka, ale także witaminy B6. Rośliny strączkowe stanowią kluczowe uzupełnienie diety wegetariańskiej i wegańskiej. W tym wypadku również należy pamiętać o sposobie przyrządzania posiłków, które zmniejszają zawartość witaminy B6 w roślinach strączkowych.

Sprawdź też: Właściwości zdrowotne kapusty

Najlepszym wyborem jest kupno suszonej fasoli, która nie była poddawana obróbce cieplnej. Groszek i fasolka konserwowa, a nawet mrożona również zawierają znacznie mniejsze ilości witaminy B6 niż rośliny świeże. W sezonie warto zwracać uwagę na świeże warzywa, z których można przyrządzić pełnowartościowe zupy-kremy i pasty kanapkowe.

Witamina B6 w owocach

Liczne owoce tropikalne są fantastycznym źródłem substancji odżywczych – w tym witaminy B6. Awokado od lat cieszy się niesłabnąca popularnością, właśnie ze względu na bogactwo minerałów i witamin.

Sprawdź też: 5 produktów o wysokiej zawartości potasu

Kolejnym owocem, który warto wprowadzić do systematycznej diety, jest mango. Oba stanowią nie tylko świetne przekąski, ale również kreatywny dodatek do dań i – co najważniejsze – spożywa się je na surowo. Pozwala to na zachowanie niemal pełnej zawartości witaminy B6.

Słodkie ziemniaki

Pomimo słodkiego smaku, słodkie ziemniaki (bataty) nie zawierają dużych ilości cukru. Do tego jedna średniej wielkości bulwa dostarcza 15% zalecanej dziennej wartości witaminy B6. Słodkie ziemniaki mają również dużo błonnika, witaminy A i magnezu. Witamina B6 pomaga organizmowi regulować glikogen, czyli energię zgromadzoną w wątrobie i mięśniach. Dlatego warto włączyć pieczone słodkie ziemniaki do swojej diety raz lub dwa razy w tygodniu. 

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]