woman broken down

Objawy niedoboru witaminy B6

Zdecydowana większość ludzi spożywa w swojej diecie wystarczające ilości witaminy B6. Niektórzy jednak są narażeni na niedobory tej witaminy, przez co mogą grozić im poważne skutki zdrowotne. Jakie są objawy niedoboru witaminy B6 i co może doprowadzić do takiego stanu?

Co najmniej kilka czynników może prowadzić do niedoborów witaminy B6. Są to m.in. choroby jelit prowadzące do przewlekłych stanów zapalnych i uszkodzeń błony śluzowej, które skutkują znacznie zmniejszonym wchłanianiem witamin (w tym witaminy B6). Ale także coraz bardziej powszechna otyłość, palenie papierosów i nadużywanie alkoholu negatywnie wpływają na gospodarkę witaminową organizmu. Do stanów narażających na znaczne niedobory witaminy B6 należą też schorzenia nerek i wątroby (zwłaszcza stłuszczenia, marskość i nowotwory).

Ze względu na ogromną rolę, jaką odgrywa witamina B6 w organizmie człowieka, jej niedobory skutkują wieloma czasami poważnymi objawami. Problem w tym, że często nie są one specyficzne, przez co diagnostyka jest znacznie utrudniona. Poniżej przedstawiono te najczęściej występujące objawy niedoboru witaminy B6.

niedobór

Niedobór pierwiastków i jego wpływ na zdrowie

„Zbilansowana dieta”, to określenie, które ostatnimi czasy jest bardzo popularne. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że dostarcza w odpowiednich ilościach składniki, niezbędne do prawidłowego ...
Czytaj Dalej

Przemęczenie jest kluczowym objawem niedoboru wit. B6

Witamina B6 odgrywa kluczową rolę w syntezie hemoglobiny – złożonego białka umożliwiającego erytrocytom transfer tlenu z płuc do tkanek. Zaburzenia syntezy hemoglobiny skutkują spadkiem wydajności układu krwionośnego i wiążą się ze znacznym przemęczeniem mięśni szkieletowych i innych intensywnie pracujących tkanek. Stan ten – nazywany anemią – stanowi jeden z kluczowych objawów przewlekłego niedoboru witaminy B6, a szybkość jego pojawienia się i intensywność zależą od trybu życia i ogólnej jakości krwi.

Mrowienie kończyn jest wynikiem niedoboru wit. B6

Niedobory witaminy B6 mogą skutkować neuropatią obwodową – wywołaną uszkodzeniem nerwów i objawiającą się mrowieniem odczuwanym w głębokich warstwach skóry i mięśni, a nawet ostrym bólem. Stan ten leczony na odpowiednio wczesnym etapie jest odwracalny – po zapewnieniu odpowiedniego poziomu witaminy B6.

Niedobory wit. B6 skutkują osłabieniem układu immunologicznego

Układ immunologiczny jest jednym z najintensywniej działających systemów naszego organizmu. Komórki układu odpornościowego stale monitorują stan tkanek i całych narządów w celu ich ochrony, odpowiednio wczesnego reagowania na zagrożenie i wspomagania usuwania elementów uszkodzonych i komórek martwych. Nie dziwi więc fakt, że układ ten ma wyjątkowo wysokie zapotrzebowanie na składniki odżywcze – w tym witaminę B6. Jej niedobory skutkują ogólnym osłabieniem aktywności układu, zwiększeniem częstości infekcji i obniżeniem ilości krążących we krwi przeciwciał.

Niedobór wit. B6 ma wpływ na układ nerwowy

Wpływ niedoboru witaminy B6 na ośrodkowy układ nerwowy objawia się dynamicznymi zmianami nastroju. Okresowy lęk, rozdrażnienie i stany depresyjne należą do najczęściej obserwowanych objawów. Do wyjątkowo ciekawych obserwacji należy zmniejszenie negatywnych odczuć w stanie PMS po zwiększeniu suplementacji witaminą B6.

Dolegliwości skórne wywołane brakiem wit. B6

Skóra również jest narządem, który ulega uszkodzeniu na skutek niedoboru witaminy B6. W przypadku jego wystąpienia chory może doświadczyć łojotokowego zapalenia skóry. Mechanizmy wywołujące taki stan są złożone. W pierwszej kolejności należy wspomnieć o udziale witaminy B6 w syntezie kolagenu – włóknistego białka występującego obficie w skórze, kościach, chrząstce i innych tkankach łącznych. Niedobory prawidłowo zbudowanego kolagenu skutkują zaburzeniem struktury skóry na poziomie każdej jej warstwy. Ponadto osłabienie układu immunologicznego w obrębie skóry zwiększa szansę infekcji gruczołów łojowych ulokowanych w okolicy mieszków włosowych. Rozwijające się tam bakterie i grzyby wydzielają enzymy rozkładające tkanki i wywołujące rozległe uszkodzenia.

Suplementacja witaminą B6 nie należy do popularnych, jednak jest zalecana u osób obciążonych ryzykiem niedoborów, a wszelkiego rodzaju objawy powinny być konsultowane z lekarzem ze względu na swoją niespecyficzność.

Bibliografia
Kjeldby IK, Fosnes GS, Ligaarden SC, Farup PG. Vitamin B6 deficiency and diseases in elderly people–a study in nursing homes. BMC Geriatr. 2013;13:13. Published 2013 Feb 8. doi:10.1186/1471-2318-13-13

Jak tracimy potas?

O potasie, jako pierwiastku niezbędnym do prawidłowego funkcjonowaniu naszego organizmu, pisaliśmy już nie raz. Jak ustrzec się przed jego utratą? Czy Tobie także grozi jego niedobór? ...
Czytaj Dalej
family cooking

Niedobór magnezu powoduje choroby sercowo-naczyniowe

Systematyczne badania krwi pozwalają na analizę poziomu minerałów, ich wahania na skutek zmiany trybu życia czy zażywania leków. Jednak magnez obecny w surowicy stanowi jedynie ...
Czytaj Dalej

Ostatnia modyfikacja 19 sierpnia 2020

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *