Prawidłowa podaż witaminy B6

12.08.2020
ok. 3 min
woman broken down

Zdecydowana większość ludzi spożywa w swojej diecie wystarczające ilości witaminy B6. Niektórzy powinni szczególnie zwrócić uwagę na prawidłową podaż witaminy B6. Dowiedz się, jak bilansować dietę i jakie suplementy rozważyć, aby dostarczać sobie odpowiednią ilość witaminy!

Co najmniej kilka czynników może prowadzić do niedoborów witaminy B6. Są to m.in. choroby jelit prowadzące do przewlekłych stanów zapalnych i uszkodzeń błony śluzowej, które skutkują znacznie zmniejszonym wchłanianiem witamin (w tym witaminy B6). Ale także coraz bardziej powszechna otyłość, palenie papierosów i nadużywanie alkoholu negatywnie wpływają na gospodarkę witaminową organizmu. Do stanów narażających na znaczne niedobory witaminy B6 należą też schorzenia nerek i wątroby (zwłaszcza stłuszczenia, marskość i nowotwory).

Sprawdź też: Właściwości zdrowotne soku z brzozy

Ze względu na ogromną rolę, jaką odgrywa witamina B6 w organizmie człowieka, jej niedobory skutkują wieloma czasami poważnymi objawami. Problem w tym, że często nie są one specyficzne, przez co diagnostyka jest znacznie utrudniona. Poniżej przedstawiono te najczęściej występujące objawy niedoboru witaminy B6.

Przemęczenie jest kluczowym objawem niedoboru witaminy B6

Witamina B6 odgrywa kluczową rolę w syntezie hemoglobiny – złożonego białka umożliwiającego erytrocytom transfer tlenu z płuc do tkanek. Zaburzenia syntezy hemoglobiny skutkują spadkiem wydajności układu krwionośnego i wiążą się ze znacznym przemęczeniem mięśni szkieletowych i innych intensywnie pracujących tkanek. Stan ten – nazywany anemią – stanowi jeden z kluczowych objawów przewlekłego niedoboru witaminy B6, a szybkość jego pojawienia się i intensywność zależą od trybu życia i ogólnej jakości krwi.

Mrowienie kończyn jest wynikiem niedoboru witaminy B6

Niedobory witaminy B6 mogą skutkować neuropatią obwodową – wywołaną uszkodzeniem nerwów i objawiającą się mrowieniem odczuwanym w głębokich warstwach skóry i mięśni, a nawet ostrym bólem. Stan ten leczony na odpowiednio wczesnym etapie jest odwracalny – po zapewnieniu odpowiedniego poziomu witaminy B6.

Niedobory witaminy B6 skutkują osłabieniem układu immunologicznego

Układ immunologiczny jest jednym z najintensywniej działających systemów naszego organizmu. Komórki układu odpornościowego stale monitorują stan tkanek i całych narządów w celu ich ochrony, odpowiednio wczesnego reagowania na zagrożenie i wspomagania usuwania elementów uszkodzonych i komórek martwych.

Sprawdź też: Właściwości zdrowotne soku z brzozy

Nie dziwi więc fakt, że układ ten ma wyjątkowo wysokie zapotrzebowanie na składniki odżywcze – w tym witaminę B6. Jej niedobory skutkują ogólnym osłabieniem aktywności układu, zwiększeniem częstości infekcji i obniżeniem ilości krążących we krwi przeciwciał.

Niedobór witaminy B6 ma wpływ na układ nerwowy

Wpływ niedoboru witaminy B6 na ośrodkowy układ nerwowy objawia się dynamicznymi zmianami nastroju. Okresowy lęk, rozdrażnienie i stany depresyjne należą do najczęściej obserwowanych objawów. Do wyjątkowo ciekawych obserwacji należy zmniejszenie negatywnych odczuć w stanie PMS po zwiększeniu suplementacji witaminą B6.

Dolegliwości skórne wywołane brakiem witaminy B6

Skóra również jest narządem, który ulega uszkodzeniu na skutek niedoboru witaminy B6. W przypadku jego wystąpienia chory może doświadczyć łojotokowego zapalenia skóry. Mechanizmy wywołujące taki stan są złożone. W pierwszej kolejności należy wspomnieć o udziale witaminy B6 w syntezie kolagenu – włóknistego białka występującego obficie w skórze, kościach, chrząstce i innych tkankach łącznych. Niedobory prawidłowo zbudowanego kolagenu skutkują zaburzeniem struktury skóry na poziomie każdej jej warstwy. Ponadto osłabienie układu immunologicznego w obrębie skóry zwiększa szansę infekcji gruczołów łojowych ulokowanych w okolicy mieszków włosowych. Rozwijające się tam bakterie i grzyby wydzielają enzymy rozkładające tkanki i wywołujące rozległe uszkodzenia.

Suplementacja witaminą B6 nie należy do popularnych, jednak jest zalecana u osób obciążonych ryzykiem niedoborów, a wszelkiego rodzaju objawy powinny być konsultowane z lekarzem ze względu na swoją niespecyficzność.

Bibliografia
Kjeldby IK, Fosnes GS, Ligaarden SC, Farup PG. Vitamin B6 deficiency and diseases in elderly people–a study in nursing homes. BMC Geriatr. 2013;13:13. Published 2013 Feb 8. doi:10.1186/1471-2318-13-13

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]