Ból głowy i suchość w ustach – objawy odwodnienia

30.12.2019
ok. 3 min

W zależności od płci, wieku czy budowy, ludzkie ciało zawiera 45-70% wody. Woda wchodzi w skład m.in. krwi i osocza. To w niej rozpuszczone są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu elektrolity. Dlatego ważne jest, aby zachowany był jej odpowiedni poziom. Nie można doprowadzić do stanu, w którym dochodzi do niedoboru wody, czyli do odwodnienia.

Kto jest narażony na odwodnienie?

Sportowcy narażeni na bezpośrednie działanie słońca nie są jedynymi narażonymi na odwodnienie. Kulturyści i pływacy należą do sportowców, u których często rozwija się ten stan. Choć może się to wydawać dziwne, w wodzie można się pocić. Pływacy tracą dużo potu podczas pływania. Niektórzy ludzie są bardziej narażeni na odwodnienie niż inni:

  • osoby narażone na nadmierne ilości ciepła (na przykład spawacze, architekci krajobrazu, pracownicy budowlani i mechanicy)
  • osoby starsze
  • osoby z chorobami przewlekłymi
  • sportowcy (zwłaszcza biegacze, rowerzyści i piłkarze)
  • niemowlęta i małe dzieci
  • ludzie mieszkający na dużych wysokościach

Jak dochodzi do odwodnienia organizmu?

Kiedy myślimy o odwodnieniu to przede wszystkim kojarzymy je z latem i nadmiernym poceniem się. Jednak należy pamiętać, że to nie jedyny moment, w którym w naszym organizmie może być niewystarczająca ilość wody. Odwodnienie może zostać spowodowane także m.in. przez biegunki, wymioty, wysoką gorączkę czy niewydolność nerek.

Sprawdź też: Ile pić wody podczas aktywności fizycznej?

W łatwy sposób możemy sprawdzić czy jesteśmy odpowiednio nawodnieni. Wystarczy złapać za skórę na wierzchu dłoni i pociągnąć lekko do góry. Jeżeli „fałdka” szybko powróci do pierwotnego kształtu, mamy w sobie wystarczającą ilość wody, jeżeli będzie prostowała się wolno, może to być znak, że musimy zadbać o nawodnienie.

Organizm regularnie traci wodę poprzez pocenie się i oddawanie moczu. Jeśli woda nie zostanie wymieniona, zostaniesz odwodniony. Każda sytuacja lub stan, który powoduje, że organizm traci więcej wody niż zwykle, prowadzi do odwodnienia.

Jakie są objawy odwodnienia?

Objawy odwodnienia różnią się w zależności od tego, czy stan jest łagodny czy ciężki. Objawy odwodnienia mogą zacząć się pojawiać, zanim nastąpi całkowite odwodnienie. Objawy łagodnego do umiarkowanego odwodnienia obejmują:

  • zmęczenie
  • suchość w ustach
  • zwiększone pragnienie
  • zmniejszone oddawanie moczu
  • mniej łez
  • sucha skóra
  • zaparcia
  • zawroty głowy
  • bół głowy

Oprócz objawów łagodnego odwodnienia, poważne odwodnienie może spowodować:

  • nadmierne pragnienie
  • brak potu
  • niskie ciśnienie krwi i szybkie tętno
  • szybkie oddychanie
  • podkrążone oczy
  • pomarszczona skóra
  • ciemny kolor moczu

Uczucie pragnienia

To pierwszy symptom, że organizm potrzebuje uzupełnić zapas wody. Nie ignorujmy tego, sięgnijmy po nią. Pomocne okażą się również płyny nawadniające, które dostarczą utracone elektrolity i składniki mineralne. Obok uczucia pragnienia zauważymy, że nasza skóra zrobi się sucha, a usta spierzchnięte.

Ból i zawroty głowy

Woda wchodzi w skład płynu mózgowo-rdzeniowego, który chroni mózg, tworzy „poduszeczkę”, dzięki której ten jakże ważny organ, nie obija się o kości czaszki. Jeżeli doprowadzimy do odwodnienia, poziom płynu spada, a mózg zostaje narażony na „uderzenia”, co może skutkować bólem i zawrotami głowy.

Zaparcia i kolor moczu

Jeżeli nasz organizm jest odwodniony zaobserwujemy rzadkie oddawanie moczu, ponadto jego kolor będzie ciemnożółty, a nie słomkowy. Niewystarczająca ilość wody to także zaburzone trawienie, stolec staje się zbity i trudny do usunięcia, stąd wspomniane wyżej zaparcia.

Woda to niezwykle ważny element potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Tak naprawdę trudno przyjąć ogólną ilość, która wyznaczyłaby normę. Wiele zależy od organizmu, stylu życia czy przyjmowanych leków. Warto na pewno popijać ją małymi łykami przez cały dzień, nie dopuszczając do pojawienia się uczucia pragnienia.

Na podstawie:
my.clevelandclinic.org/health/diagnostics/16954-electrolytes
cdc.gov/nutrition/data-statistics/plain-water-the-healthier-choice.html
mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/water/art-20044256

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]