Czym powinna charakteryzować się racjonalna, a zarazem efektywna suplementacja potasu? Parafrazując często powtarzane przez lekarzy i farmaceutów powiedzenie, że „substancje nie działają u tych, którzy ich nie biorą” w pierwszej kolejności wymieńmy: regularność stosowania danego suplementu diety. Ale czy to wszystko? Okazuje się, że nie, bowiem ważnym czynnikiem wpływającym na efektywność suplementacji diety jest wybór właściwego preparatu, a ściślej jego tzw. postaci farmaceutycznej.
Co to jest „postać farmaceutyczna”?
Pod pojęciem „doustna postać farmaceutyczna” mogą kryć się m.in. tabletki, drażetki, kapsułki czy syropy. W kontekście suplementów diety, wiele uwagi poświęca się obecnie kapsułkom. Jest to postać, która według wielu badań jest najłatwiejszą formą do połknięcia, co ma duże znaczenie np. u osób w podeszłym wieku lub innych osób zgłaszających problemy z połykaniem.
Sprawdź też: Produkty spożywcze bogate w magnez
Okazuje się jednak, że kapsułka także może być nierówna… kapsułce. Badania wskazują, że najwięcej korzyści przynosi stosowania suplementów zawierających tzw. mikropeletki.
Mikropeletki w kapsułce
Mikropeletki to nic innego jak niewielkich rozmiarów mikrocząstki „zamknięte” w kapsułce. Dzięki nim substancja z takich preparatów uwalniana jest powoli, sukcesywnie, przez co możliwe jest uzyskanie i utrzymanie optymalnego stężenia potasu przez dłuższy czas. Zapobiegamy wówczas niekorzystnym (i często nieprzewidywalnym) wahaniom poziomu pierwiastka we krwi, przez co cały proces suplementacji diety jest bardzo stabilny.
Jak wykazano w badaniach, preparaty potasu o przedłużonym uwalnianiu zawierające mikropeletki znacznie lepiej rozpuszczają się w żołądku i w mniejszym stopniu przylegają do jego śluzówki, dzięki temu są lepiej tolerowane. W przypadku potasu, który może mieć działanie drażniące, lepsza tolerancja ze strony przewodu pokarmowego … jeszcze mocniej decyduje o tym, że nasza suplementacja przebiega w sposób racjonalny.
Przeczytaj też: