Papaja to rosnący w klimacie tropikalnym melonowiec właściwy, nazywany zwyczajowo papają. Ta bylina o drzewiastym i nierozgałęzionym pokroju złożonym z jednego pędu rośnie do wysokości około 10 metrów. Na szczycie rośliny papaji wyrastają spore liście, spomiędzy których papaja wytwarza drobne i niepozorne kwiatostany. Roślina papai jest dwupienna. To znaczy, że kwiaty męskie zebrane w niewielkie grona występują na osobnej roślinie niż kwiaty żeńskie. Te ostatnie zazwyczaj wyrastają pojedynczo lub po 2- 3 sztuki bezpośrednio z łodygi. Po zapyleniu roślina żeńska wytwarza owoce kształtem przypominające gruszkę, lecz znacznie od niej większe.
Lekko wydłużone owoce papai zaliczane do grupy jagodowych, pojawiają się już w pierwszym roku wegetacji, a w przypadku starszych roślin mogą osiągać nawet 30-40 cm długości. Skórka papai wraz z dojrzewaniem zmienia barwę z zielonej na ciemno żółtą lub pomarańczową.
Czy papaja ma zapach? Jak pachnie papaja?
Na uwagę zasługuje zapach kwiatów melonowca właściwego. Wystarczy dodać, że ekstrakt z kwiatów tej rośliny wykorzystywany jest do produkcji perfum. Zebrane w grona drobne męskie kwiatostany wytwarzają niezwykle przyjemną słodką i zarazem świeżą woń, a każdy, kto spędzał wakacje w ciepłych krajach i poczuł zapach tych niepozornych kwiatów z pewnością zrozumie dlaczego poświęca im się tyle uwagi.
Dlaczego papaja tak brzydko pachnie?
Niektórzy ludzie uważają, że papaja ma nieprzyjemny zapach z powodu papainy, enzymu naturalnie występującego w owocach papai. Enzym ten rozkłada białko, a jeśli pozostawimy go w spokoju wystarczająco długo, rozłoży również samą papaję. Niektórzy ludzie są na niego bardzo wrażliwi, a inni w ogóle go nie zauważają.
Zapach papainy może powodować u niektórych osób poważne reakcje, podobnie jak dynie mogą pachnieć jak stopy dla innych. Papaja rzeczywiście może być trochę dziwna, ale nie powinno to mieć zbyt dużego wpływu na jej smak.
Papaja to bogate źródło potasu
Dojrzałe owoce melonowca właściwego są bogate w witaminy i składniki mineralne. Owoc papaji jest przy tym wykorzystywany w kuchni, medycynie naturalnej oraz kosmetyce. Papaja to nie tylko unikalny słodki i jednocześnie odświeżający smak tropikalnego owocu. Miąższ charakteryzuje się wysoką zawartością witamin A,C,E i K, przeciwutleniaczy, roślinnego enzymu papainy wspomagającego trawienie białek oraz składników mineralnych jak wapń, magnez, fosfor i stabilizujący funkcjonowanie organizmu potas (około 180 mg w 100 g owocu).
Sprawdź też: Rola i funkcje wody w organizmie
Papaja to dobry dodatek do diety
Urozmaicenie diety za pomocą owoców papai dostarczy przyjemnych doznań smakowych. Miąższ owocu charakteryzuje się także przyjemnym zapachem oraz zapewni uzupełnienie jednego z kluczowych składników mineralnych. To właśnie potas, jako minerał stymulujący przewodnictwo elektryczne na poziomie komórkowym, wspomagający pracę serca i mięśni, stabilizujący poziom nawodnienia komórek i ciśnienie krwi jest minerałem bez którego organizm człowieka nie mógłby funkcjonować prawidłowo.
Nasiona papai są jadalne
Papaja ma jadalne pikantne nasiona. Pestek ukrytych we wnętrzu owocu papai można używać jako pikantnej przyprawy zamiast pieprzu. Ziarna zawierają enzymy przyspieszające procesy trawienne, pomagają w usuwaniu toksyn z ustroju oraz działają przeciwpasożytniczo.
Spożywanie owoców papai zapewni nie tylko uzupełnienie niezbędnych składników odżywczych, ale dostarczy konsumentowi ciekawych doznań smakowych i zapachowych, zatem warto aby ten egzotyczny owoc stał się nową kuchenną inspiracją.
Przeczytaj też: