Masaż sportowy: poznaj korzyści masażu sportowego

19.01.2021
ok. 3 min

Nawet wśród osób niezwiązanych z profesjonalnym sportem popularne jest przekonanie, że masaż sportowy przynosi ćwiczącemu organizmowi niezwykle dużo korzyści. Może być on integralną częścią planu treningowego i być wykonywany przed lub po ćwiczeniach. Ponadto masaż stanowi ważny element rehabilitacji i leczenia niewielkich kontuzji, a dla elitarnych sportowców stanowi równie istotny element życia co właściwa dieta. 

Na czym polega masaż sportowy?

Czym masaż sportowy różni się od klasycznego masażu relaksacyjnego? Osoba wykonująca masaż sportowy koncentruje się na głębokich mięśniach charakterystycznych dla danej dyscypliny. Jest on również zdecydowanie trudniejszy – wyćwiczone mięśnie są twardsze i ich skurcze dużo ciężej jest rozmasować.

Jakie są korzyści masażu sportowego?

Wśród korzyści masażu sportowego zgłaszanych przez specjalistów jak i samych sportowców wyróżnia się:

  • zwiększoną elastyczność stawów
  • odczucie relaksu i poprawę samopoczucia
  • zmniejszone napięcie mięśni
  • rozluźnienie mięśni
  • zwiększony przepływ krwi
  • zmniejszenie ryzyka kontuzji i przetrenowania mięśni
  • polepszenie jakości snu
  • przyspieszoną regenerację mięśni

Korzyści masażu sportowego zależą od stosowanej przez masażystę techniki i uprawianego sportu, na przykład – w przypadku sportów wydolnościowych (bieganie, pływanie) efekty masażu sportowego są bardziej zauważalne. 

Warto wiedzieć, co jeść przed i po treningu. Odżywianie po treningu

Planowanie masażu może okazać się istotne w celu zwiększenia korzyści z niego płynących. W przypadku profesjonalnych sportowców absurdem byłoby zostawianie go na ostatnie minuty przed zawodami.

Wśród biegaczy mówi się: „masaż to nie luksus – to inwestycja”.

Zaznaczają oni jak ważne jest wprowadzenie regularnego masażu sportowego do planu treningowego na równi z dietą. Regularne kontakty z tym samym masażystą pozwalają na dostrzeganie zmian w obrębie reakcji mięśni na masaż, postępów lub ewentualnych komplikacji. Można to porównać do posiadania karty zdrowia w przychodni, w której są infirmacje o pacjencie. Masażysta nie korzysta z takiej karty, zamiast tego przeprowadza wywiad medyczny ze sportowcem. Częste zmiany osoby wykonującej masaż sprawiają, że nie różni się on niczym od klasycznego masażu relaksacyjnego. 

Ile powinien trwać masaż sportowy?

Czas trwania masażu sportowego zależy od jego rodzaju. Na przykład masaż przedwysiłkowy (element ćwiczeń rozgrzewających) nie powinien być dłuższy niż 10 minut, natomiast ten międzywysiłkowy — około kwadrans. Z kolei masaż treningowy powinien trwać godzinę.

Jakie są efekty masażu sportowego?

Głęboki masaż może powadzić do odczucia bolesności na kilka godzin po sesji. Nie zaleca się więc stosowania go przed treningami, ponieważ obniży to ich jakość. Zamiast tego można zastosować łagodniejszą odmianę masażu sportowego, a masaż pełny wykonać po treningach.

Sprawdź też: Obrzęki (opuchlizna) nóg – przyczyny i zapobieganie

Niektórzy sportowcy stosują również metodę masażu w przerwie w trakcie treningu. Pozwala to na określenie, które z mięśni ulegają największym obciążeniom i tym samym są narażone na kontuzje. Poza tym delikatny masaż w trakcie treningu obniża ilość mikrouszkodzeń mięśni i nietrudno się domyślić, że masaż głęboki – pogłębia te uszkodzenia. Po raz kolejny widzimy jak istotny jest zachowanie profesjonalizmu w tak – na pozór – banalnej kwestii. 

Korzyści psychiczne płynące z masażu stanowią również istotną składową tej części planu treningowego. Stosowanie odpowiednich dodatków (olejków, modulacja temperatury czy nawet muzyki) usprawnia redukcję stresu i napięcia psychicznego (jest to szczególnie istotne dla sportowców przygotowujących się do zawodów). Odpowiednia kąpiel po masażu również powinna stanowić podstawowy element właściwej sesji.

Bibliografia:
Moraska A. Sports massage. A comprehensive review. J Sports Med Phys Fitness. 2005 Sep;45(3):370-80. 
Davis HL, Alabed S, Chico TJA. Effect of sports massage on performance and recovery: a systematic review and meta-analysis. BMJ Open Sport Exerc Med. 2020;6(1):e000614.
Best TM, Hunter R, Wilcox A, Haq F. Effectiveness of sports massage for recovery of skeletal muscle from strenuous exercise. Clin J Sport Med. 2008 Sep;18(5):446-60.

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]