Nawadnianie organizmu podczas ćwiczeń

23.06.2021
ok. 3 min
nawadnianie organizmu podczas ćwiczeń

Gospodarka wodno-mineralna organizmu jest niezwykle czuła na zawahania, do których może dochodzić na skutek zbyt dużego wydalania wody lub niedoborów dostarczanych płynów. Należy jednak pamiętać, że wraz z wodą tracimy sole mineralne, które muszą być uzupełniane w celu zapewnienia ich stałego poziomu i obiegu w organizmie. Nawadnianie organizmu jest istotne z dwóch przyczyn: niedobory wody prowadzące do odwodnienia skutkują zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, a zbyt mały poziom soli – osłabia właściwe działanie układu nerwowego i mięśniowego. Dlaczego sportowcy są szczególnie wrażliwi na odwodnienie? Jak właściwie i odpowiedzialnie uzupełniać wodę z solami mineralnymi?

Sport i gospodarka wodno-mineralna

Podczas intensywnych ćwiczeń dochodzi do znacznego wzrostu temperatury ciała. Aby uchronić się przed przegrzaniem organizm schładza rozgrzaną skórę poprzez pot, który odparowując pochłania ciepło z jej powierzchni. Pot nie jest jednak czystą wodą, a stanowi roztwór bogaty w sole mineralne, które bezpowrotnie tracimy po jego wytworzeniu.

Sprawdź też: Suplementacja magnezem a bóle mięśni po wysiłku

Ponadto – przyspieszona przemiana materii pobudzona ćwiczeniami zwiększa wydzielanie do krwi szkodliwych produktów metabolizmu, które muszą zostać usunięte przez nerki. Wraz z produkowanym moczem organizm pozbywa się więc toksyn, jednak przy okazji wydala również minerały. Nawadnianie organizmu w trakcie ćwiczeń zapobiega więc utracie istotnych soli mineralnych i wspomaga pracę nerek.

Nawadnianie organizmu w trakcie ćwiczeń

Ilość wody i soli traconych podczas ćwiczeń zależy od bardzo wielu czynników, takich jak: wiek, płeć, stopień wytrenowania, warunki zewnętrzne i intensywność ćwiczeń. Niemożliwe jest więc ustalenie uniwersalnego sposobu zapobiegania odwodnieniu. Można jednak stosować się do kilku rad, które skutecznie wspomogą nawadnianie organizmu i regulację gospodarki mineralnej. 

  1. Picie przed wysiłkiem. Z uwagi na fakt, że od momentu wypicia wody do czasu, w którym znajdzie się ona we krwi i innych płynach organizmu mija trochę czasu – dobrą praktyką jest wyprzedzenie odwodnienia i już przed ćwiczeniami wypić około 500ml wody z odpowiednimi solami mineralnymi. 
  2. Nawadnianie w trakcie wysiłku. Jest to prawdopodobnie najważniejszy etap dbania o właściwe nawadnianie organizmu. Znaczna utrata wody podczas ćwiczeń musi być bezwzględnie na bieżąco uzupełniana. Niestety, nie sposób ocenić, ile wody utraciliśmy wraz z potem. Należy indywidualnie dobrać ilość wody wypijanej np. w ciągu pół godziny ćwiczeń. Stałe pilnowanie tej objętości powinno być nawykiem każdego sportowca.
  3. Nawadnianie po wysiłku. Jeśli podczas ćwiczeń pilnowaliśmy stałego dostarczania płynów, to nawadnianie po wysiłku nie musi składać się ze znacznej objętości wody, jednak kluczowym jest uzupełnienie utraconych minerałów: magnezu, potasu i sodu.

Czym są izotoniki i co powinny zawierać?

Izotoniki to napoje przeznaczone dla sportowców, które zawierają węglowodany, minerały i witaminy. Obecność tych substancji w napoju pozwala nie tylko na uzupełnienie strat, ale również zwiększa szybkość wchłaniania wody w jelicie. Cukier umożliwia również odżywienie mięśni, które zużywają jego znaczne ilości w trakcie skurczu. Nie jest on jednak niezbędny w dobrej jakości izotoniku, osoby trenujące z docelowym deficytem energetycznym mogą więc zdecydować się na napoje niskokaloryczne (bezcukrowe).

Literatura:
Belval LN, Hosokawa Y, Casa DJ, et al. Practical Hydration Solutions for Sports. Nutrients. 2019;11(7):1550. 

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]