Dlaczego warto ćwiczyć siłowo? Gdybyś wiedział, że określony rodzaj ćwiczeń może przynieść korzyści Twojemu sercu, poprawić równowagę, wzmocnić kości i pomóc Ci schudnąć, jednocześnie poprawiając wygląd i samopoczucie, czy nie chciałbyś zacząć? Cóż, badania pokazują, że trening siłowy może zapewnić wszystkie te korzyści. Jest więcej niż dziesięć powodów, dla których warto uprawiać trening siłowy. Przedstawiamy najbardziej istotne korzyści z treningu siłowego.
Czym jest trening siłowy?
Trening siłowy – zwany także oporowym – to technika aktywności fizycznej mająca na celu poprawę sprawności mięśni poprzez ćwiczenie ich określonych partii przeciwko oporowi zewnętrznemu przy użyciu wolnych ciężarów, maszyn lub nawet własnej masy ciała. Podstawową zasadą jest obciążanie mięśni, co zmusza je do przystosowania i wzrostu. Trening siłowy nie należy tylko do podstawowych ćwiczeń kulturystów. Regularna aktywność tego typu zapobiega postępującej utracie beztłuszczowej masy mięśni, która wynika z naturalnego starzenia organizmu. Stanowi on więc integralna część ogólnej sprawności i przynosi korzyści w każdym wieku.
Trening siłowy zwiększa sprawność mięśni
Siła mięśni w pewnym wieku odgrywa kluczową rolę w codziennym funkcjonowaniu. W młodości niewielu zauważa tę istotność. Trening siłowy nazywany jest oporowym, ponieważ wykorzystuje siłę mięśni przeciwdziałających określonemu naporowi.
Sprawdź też: Korzyści płynące z przyjmowania suplementów witaminy B6
Opór izometryczny polega na napinaniu mięśni o nieruchomy przedmiot, na przykład w trakcie robienia pompek. Trening izotoniczny złożony jest z szeregu skurczów mięśni kończących się zmianą jego długości i zgięciami w stawach.
Trening siłowy sprzyja utrzymywaniu masy mięśniowej i kostnej
W wieku około 30 lat w wyniku fizjologicznego starzenia zaczynamy tracić od 3 do 5 procent tkanki mięśniowej na rok. Zaledwie 30 minut intensywnego treningu siłowego dwa razy w tygodniu znacznie zwiększa gęstość kości i usprawnia ich strukturę. Ma to duże znaczenie dla kobiet po okresie menopauzy, które narażone są na osteopatię.
Dźwiganie ciężarów pozwala utrzymać wagę ciała
Ćwiczenia wydolnościowe takie jak bieganie, pływanie czy szybki chód są dobrze znane jako główne metody zwiększenia liczby spalanych dziennie kalorii. Jednak trening siłowy również pomaga w tym procesie. Pozwala on na zwiększenie spoczynkowego zapotrzebowania organizmu na energię, która pochodzi z metabolizowanych cukrów i tłuszczy. Wynika to z konieczności dostarczania rosnącym mięśniom znacznych ilości składników odżywczych.
Pokarmy lekkostrawne mają zwykle niską zawartość błonnika. Dieta lekkostrawna – zalecenia żywieniowe, które nie obciążają układu pokarmowego.
Ćwiczenia siłowe rozwijają motorykę i koordynację
Rozwój poszczególnych partii mięśni pomaga w kontroli właściwej koordynacji ruchowej. Jest to szczególnie istotne dla osób starszych, które są bardziej narażone na przypadkowe urazy.
Wysiłek fizyczny pomaga w leczeniu chorób przewlekłych
Ogólny wysiłek fizyczny pomaga w leczeniu chorób metabolicznych jak cukrzyca, a zwłaszcza cukrzycy typu 2. Praca mięśni pozwala zwiększeniu czułości komórek na insulinę – hormon regulujący gospodarką cukrową. Ćwiczenia pozwalają też na obniżenie poziomu przewlekłego stanu zapalnego, który ma związek z chorobami autoimmunologicznymi.
Wzmacnia układ sercowo-naczyniowy
Schorzenia układu sercowo-naczyniowego stanowią główną przyczynę śmierci w krajach rozwiniętych. Uszkodzeniom naczyń – wynikającym z odkładania się na ich ścianach złogów miażdżycowych – można zapobiegać poprzez ćwiczenia zmniejszające ilość tkanki tłuszczowej. Pozytywny wpływ treningów siłowych na poziom cukru we krwi i zmniejszenie stanu zapalnego również warunkują odporność układu krwionośnego na wszelkiego rodzaju zaburzenia fizjologii.
Bibliografia:
Westcott WL. Resistance training is medicine: effects of strength training on health. Curr Sports Med Rep. 2012 Jul-Aug;11(4):209-16
Przeczytaj też: