Sauny są używane od tysięcy lat i nie tracą na popularności. Sauna pomaga odprężyć się i zrelaksować. Przebywanie w saunie ma również szereg innych korzyści zdrowotnych.
Mamy różne rodzaje saun: parową, suchą, mokrą, a nawet na podczerwień. W zależności od typu, sauny różnią się między sobą temperaturą i wilgotnością, jaka w nich panuje. Suche ciepło sauny, które może osiągnąć nawet 95° C, ma duży wpływ na organizm. Temperatura skóry wzrasta do około 70 ° F w ciągu kilku minut. Przeciętny człowiek straci nawet litr potu podczas krótkiego pobytu w saunie. Tętno wzrasta o 30% lub więcej. Dzięki temu serce pompuje prawie dwukrotne więcej krwi w ciągu minuty. Dodatkowy przepływ krwi jest kierowany do skóry, a krążenie odprowadza krew z organów wewnętrznych. Ciśnienie krwi jest nieprzewidywalne, u niektórych osób wzrasta, u innych spada.
Fakty na temat sauny
- Sauna to suche i gorące pomieszczenie, w którym można się zrelaksować.
- Przebywanie w saunie może mieć korzyści dla układu sercowo-naczyniowego, które przypominają te wynikające z ćwiczeń.
- Picie alkoholu przed sauną lub w jej trakcie może być niebezpieczne.
- Osoby mające problemy z układem krążenia lub kobiety w ciąży powinny zasięgnąć porady lekarza przed skorzystaniem z sauny.
Czym jest sauna?
Sauna to zwykle pomieszczenie ogrzewane do temperatury od 70 ° do 100 ° Celsjusza lub od 158 ° do 212 ° Fahrenheita.
Tradycyjne sauny fińskie zwykle wykorzystują suche ciepło, a wilgotność względna często wynosi od 10 do 20 procent. W innych typach saun wilgotność jest wyższa. Na przykład sauny w stylu tureckim wymagają większej wilgotności. Sauna może podnieść temperaturę skóry do około 40 ° Celsjusza lub 104 ° Fahrenheita.
Sprawdź też: Śliwki – wartości odżywcze i właściwości zdrowotne
Wraz ze wzrostem temperatury skóry występuje również silne pocenie. Tętno rośnie, gdy organizm próbuje się ochłodzić. Często zdarza się, że podczas krótkiego pobytu w saunie tracisz około pół litra potu.
Rodzaje saun
Istnieje kilka rodzajów saun, w zależności od sposobu ogrzewania pomieszczenia.
Sauna opalana drewnem
Drewno służy do ogrzewania sauny i skał sauny. Sauny opalane drewnem mają zwykle niską wilgotność i wysoką temperaturę.
Sauny ogrzewane elektrycznie
Podobnie jak sauny opalane drewnem, sauny ogrzewane elektrycznie charakteryzują się wysoką temperaturą i niską wilgotnością. Piec elektryczny, przymocowany do podłogi, ogrzewa saunę.
Pomieszczenie saunowe na podczerwień
Sauny na daleką podczerwień (FIRS) różnią się od saun opalanych drewnem i ogrzewanych elektrycznie. Specjalne lampy wykorzystują fale świetlne do ogrzewania ciała osoby, a nie całego pomieszczenia. Temperatury są zazwyczaj niższe niż w innych saunach, ale osoba poci się w podobny sposób. Zwykle w saunach na podczerwień temperatura wynosi około 60 ° Celsjusza
Łaźnia parowa
Łaźnie parowe różnią się od saun. Zamiast suchego ciepła, łaźnia parowa wiąże się z wysoką wilgotnością i wilgotnym ciepłem.
Właściwości zdrowotne i zalety korzystania z sauny
Sauna doskonale oczyszcza organizm z toksyn. Dzieje się to dzięki obfitemu poceniu. Wraz z potem przez skórę usuwane zostają nagromadzone toksyny, a nawet metale ciężkie (np. ołów, rtęć).
Korzystanie z sauny może przynieść ulgę w bólu
Korzystanie z sauny suchej może wywołać uczucie ożywienia. Ponieważ naczynia krwionośne w saunie rozluźniają się i rozszerzają, zwiększa się przepływ krwi, a doświadczenie to może pomóc w zmniejszeniu napięcia w stawach i rozluźnieniu obolałych mięśni. Sauny mogą również pomóc osobom cierpiącym na chroniczny ból i zapalenie stawów. Badanie przeprowadzone na osobach cierpiących na przewlekłe choroby układu mięśniowo-szkieletowego, w tym reumatoidalne zapalenie stawów i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, wykazało, że sesje w saunie poprawiły ból, sztywność i zmęczenie w ciągu czterech tygodni.
Kolejnym zbawiennym efektem sauny jest szybsza regeneracja mięśni po treningu, ale nie tylko – również i po urazach. Podwyższona temperatura ciała powoduje szybsze krążenie krwi, a co za tym idzie – lepsze odżywienie komórek. Ponadto sprzyja to rozluźnieniu mięśni redukując ich napięcie. A jeżeli o treningach mowa, to sauna polecana jest osobom uprawiającym sport również z innego powodu. Otóż przebywanie regularnie w wysokiej temperaturze, podnosi wydolność organizmu.
Wspomniane rozluźnienie mięśni, ciepło, przytulne, drewniane pomieszczenie i zapach olejków eterycznych (nie we wszystkich rodzajach saun) ułatwiają odprężenie się, koją nadwyrężone w ciągu dnia nerwy. Skutkuje to poprawą nastroju, ale i ułatwia zasypianie.
Sauna dla relaksu
Sauny są tradycyjnie wykorzystywane do odprężenia i relaksu. Ponieważ tętno wzrasta, a naczynia krwionośne rozszerzają się, zwiększa się przepływ krwi do skóry. Sauny mogą również poprawić krążenie krwi. Współczulny układ nerwowy staje się bardziej aktywny w celu utrzymania równowagi temperaturowej w organizmie. W tę reakcję zaczynają angażować się gruczoły dokrewne. Reakcja organizmu na ciepło może sprawić, że będziesz mniej wrażliwy na ból, bardziej czujny i będziesz czuł się podekscytowany. Ciepło rozluźnia mięśnie, również te w obrębie twarzy i szyi. Mięśnie te są często napięte po długim dniu. Ten efekt relaksacyjny jest jedną z największych korzyści płynących z korzystania z sauny. Aby spotęgować efekt relaksacji, podczas pobytu w saunie można praktykować medytację. Efekt jest długotrwały i może nawet pomóc w lepszym zasypianiu.
Pamiętajmy jednak, aby podczas takiego seansu w wysokiej temperaturze, uzupełniać utraconą wraz z potem wodę i elektrolity. Usunięcie toksyn spowoduje poprawę ogólnego samopoczucia, ale także cery. Odblokowaniu ulegają gruczoły łojowe dzięki czemu pozbywamy się nadmiaru sebum (szczególnie pomocne osobom z cerą tłustą).
Czy korzystanie z sauny wzmacnia odporność?
Wysoka temperatura sauny, powoduje, że temperatura naszego ciała również ulega podwyższeniu, stymuluje to produkcję białych krwinek, czyli tych elementów morfologicznych, które odpowiedzialne są za walkę z bakteriami i wirusami. Aby rytuał hartowania przebiegł bardziej efektywnie, sesję gorącą, należy zakończyć sesją zimną, czyli np. zimnym prysznicem. Nie korzystajmy z niej jednak, kiedy choroba na dobre już nas „rozłożyła”. Ciepło dodatkowo osłabi nadwyrężony organizm, a w takiej sytuacji objawy choroby również mogą się nasilić.
Kiedy należy unikać sauny?
Sauna to wspaniały wynalazek. Działa kojąco na ciało i duszę. Ale jak to zawsze bywa, należy korzystać z niej z umiarem, 1-2 seanse tygodniowo będą wystarczające. W razie wątpliwości czy chorób np. układu krążenia, skóry warto skonsultować się z lekarzem, który oceni czy przebywanie w wysokiej temperaturze jest wskazane czy surowo zabronione. Na pewno z tego rodzaju przyjemności nie mogą skorzystać kobiety ciężarne, osoby borykające się z padaczką, chorobami zakaźnymi, przyjmujące leki przeciwzakrzepowe czy te, które niedawno przeszły zawał serca lub operację.
Niektóre schorzenia i choroby powodują, że korzystanie z sauny może być nierozsądne, a nawet niebezpieczne. Jeśli cierpisz na którekolwiek z poniższych schorzeń, przed skorzystaniem z sauny skonsultuj się z lekarzem:
- astma lub inne choroby układu oddechowego
- choroby serca
- ciąża
- epilepsja
- bardzo wysokie lub bardzo niskie ciśnienie krwi
Bibliografia:
https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/saunas-and-your-health
Przeczytaj też: