Wchłanianie witamin i składników mineralnych zależy od pory ich przyjmowania. Niedobór jednej substancji odżywczej powoduje utratę innej, przez co dochodzi do zaburzeń gospodarki metabolicznej organizmu. W tym atykule podpowiemy, z czym łączyć potas, aby poprawić jego przyswajanie.
Potas w ludzkim organizmie
Potas jest dostarczany do organizmu ludzkiego w postaci chlorku. Jego wchłanianie zachodzi w jelicie cienkim. Ten główny jon płynów wewnątrzkomórkowych zawierają wszystkie komórki ciała, ale najwięcej, bo aż 70%, magazynują go mięśnie poprzecznie prążkowane. Prawidłowa zrównoważona dieta pokrywa zazwyczaj dobowe zapotrzebowanie człowieka potas. Jednak dbanie o jego właściwą ilość w organizmie powinno wejść na stałe w rutynę dnia codziennego. Odpowiedni poziom potasu we krwi obniża poziom sodu, którego nadmiar jest niebezpieczny i może prowadzić do nadciśnienia tętniczego. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie równowagi pomiędzy tymi pierwiastkami.
Przyswajanie potasu – jaki potas najlepiej się wchłania?
Zdarza się jednak, że przyjmowane przez ludzi cenione powszechnie produkty, chociaż samodzielnie niezwykle pożyteczne, w połączeniu z innymi nie wykazują już tak dobroczynnego działania. Można w pełni wykorzystać ich potencjał – wystarczy, że zgłębimy znane od wieków prawidła, poznamy co w witaminowo-mineralnym świecie wzajemnie się wyklucza, a co obopólnie wspiera. Wchłanianie potasu usprawnia witamina B6. Razem z nim wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego.
Równie istotne jest towarzystwo magnezu, który wraz z potasem reguluje pracę serca oraz poprawia zdolności koncentracji i zapamiętywania. Absorbowanie potasu do krwi polepsza także kwas mlekowy. Potas z kolei poprawia wchłanianie witaminy B12.
Przyswajanie potasu obniżają m. in.: tytoń, cukier, słone potrawy i napoje, zawarta w kawie kofeina, alkohol. Niekorzystny wpływ na wchłanianie potasu ma stres i silne emocje.
Poważne straty potasu mogą powodować niektóre leki z grupy diuretyków o działaniu moczopędnym, gdyż potas w 90% jest wydalany z moczem. Duże znaczenie ma także przygotowania jedzenie. Długie moczenie obranych owoców i warzyw, które są źródłem tego makroelementu, powoduje jego wypłukiwanie – potas bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. Podobnie mrożenie produktów wpływa na znaczną utratę wartościowych elementów w pożywieniu.
Występowanie potasu
Potas znajdziemy w ziarnach zbóż, suchych nasionach roślin strączkowych, warzywach i owocach, wyrobach cukierniczych, mleku, mięsie, rybach. Jeśli nadal jest go w naszym organizmie za mało, można wspomóc się suplementami diety, np. dostępnym bez recepty Katelin+SR. Najlepiej zażywać mikropeletki potasu w trakcie lub bezpośrednio po posiłku, popijając dużą ilością wody.
Sprawdź też: Serotonina i jej wpływ na samopoczucie
Witaminy, mikro- i makroelementy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Korzystajmy z głową z tego bogactwa, wybierając elementy, które się wzajemnie nie wykluczają. Tylko ich odpowiedni dobór, dopasowany do indywidualnych potrzeb, może przyczynić się do zachowania zdrowia.
O jakiej porze dnia brać potas?
Pory przyjmowania leków i suplementów mają kluczowe znaczenie dla ich przyswajalności.
W przypadku suplementów nie ma reguły, gdyż są przyswajalne o każdej porze ale w różnym stopniu . Natomiast trzeb zwrócić uwagę na interakcje między witaminami i minerałami:
- nie można brać magnezu i potasu jednoczesnie
- magnez nie wchłania sie bez vit. B6 dlatego łączy się te substancje
- wszystkie pierwiastki wywołują interakcje z lekami wiec trzeba zapoznać się z treścią ulotki danego leku
- hormony tarczycy nie mogą być przyjmowane z wapniem – zaleca się co najmniej 4 godziny odstepu
Przeczytaj też: