Ćwiczenia rozciągające, czyli fakty i mity rozciągania

26.05.2020
ok. 4 min

Jeżeli istnieje jakaś jedna uniwersalna prawda na temat rozciągania, to mówi ona, że wszyscy powinniśmy rozciągać nasze mięśnie. W ostatnich latach znacznie zmieniło się postrzeganie higienicznego trybu życia i wiemy jak dużą rolę odgrywa w nim aktywność fizyczna. Niestety ciągle jeszcze niektóre jej elementy traktujemy po macoszemu, a w tym m.in. rozciąganie mięśni.

Najczęstsze przekonania na temat rozciągania mięśni

Najlepiej rozciągać się po treningu, kiedy jeszcze jesteśmy rozgrzani

Prawda i fałsz. Bezpieczniej jest rozciągać rozgrzane męskie, gdyż są wtedy mniej podatne na kontuzje i mają większy zasięg ruchu. Niemniej 5 minut przebieżek lub jakaś krótka rozgrzewka wykonywana do pojawienia się pierwszego potu wystarczy, aby przygotować mięśnie do rozciągania. W idealnych warunkach powinniśmy się rozciągać w czasie i po treningu.

Jest tylko jedna właściwa metoda rozciągania

Fałsz. Jest wiele technik. Najważniejsze z nich opisujemy w tym artykule.

Rozciąganie powinno być niewygodne

Fałsz. Jeśli odczuwasz ból podczas rozciągania, to znaczy, że probujesz pokonać granice możliwości swojego ciała. Dlatego odetchnij trochę i kontynuuj ćwiczenia do momentu, w którym poczujesz ból. Nie ćwicz przez ból ani go nie ignoruj. Zrób 15-30 sekund przerwy na oddychanie i powtórz ćwiczenie, tym razem starając się sięgnąć trochę dalej niż poprzednio.

Rozciąganie powinno trwać przynajmniej 15 sekund.

Prawda. Większość ekspertów podziela opinie, że ćwiczenie rozciągające powinno trwać miedzy 15 a 30 sekund.

Jakie są korzyści z rozciągania?

Rozciąganie to bardzo ważny składnik treningu. Rozciąganie rozgrzewa mięśnie, dzięki czemu staja się one bardziej giętkie. Zwiększa się tempo regeneracji mięśni, a także ich przyrost. Poza tym zmniejsza się zmęczenie i „obolałość” mięśni po treningu, tzw. „zakwasy”. Do tego rozciągamy także ścięgna, dzięki temu stawy są bardziej ruchome i elastyczne, mniej podatne na skręcenia i kontuzje, co stanowi bardzo ważny element szczególnie kiedy rozpoczynamy przygodę z aktywnością fizyczną i niestety często ćwiczenia wykonujemy nieprawidłowo.

Sprawdź też: Magnez a zmęczenie

Regularne rozciąganie wpływa korzystnie na sylwetkę, która robi się bardziej otwarta, wyprostowana i sprężysta. Poprawia się ogólna postawa ciała, zwiększa zakres ruchów. Co ważne, rozciąganie skutecznie likwiduje bóle stawów i mięśni. Często ćwiczenia rozciągające wykorzystywane są jako jedna z metod rehabilitacji. Do tego warto wspomnieć, że rozciąganie:

• poprawia krążenia, zwiększa przepływ krwi i substancji odżywczych do mięśni, co pomaga zmniejszyć ból
• wzmacnia ścięgna i polepsza ukrwienie mięśni
• poprawia siłę mięśni
• przyśpiesza proces regeneracji mięśni
• pomaga się odprężyć i wyciszyć
• pomaga odzyskać energię
• poprawia koordynację ruchową
• rewelacyjnie redukuje stres, pozwala zapomnieć o problemach dnia codziennego.
• likwiduje napięcie w całym ciele
• zwiększa świadomość własnego ciała.
• skutecznie zmniejsza ryzyko wystąpienia urazów i kontuzji podczas regularnych treningów.

Jak poprawnie się rozciągać?

Przede wszystkim, jeżeli przez lata zaniedbywaliśmy tę czynność, musimy uzbroić się w cierpliwość i dać ciału czas na przystosowanie. Nie należy wykonywać ćwiczeń na siłę. Wyróżnia się dwa rodzaje stretchingu:

Trening statyczny

Zaleca się, aby był wykonywany po treningu lub w dni nietreningowe. Tutaj najważniejsze jest słuchanie własnego ciała, ćwiczenia nie powinny sprawiać paraliżującego bólu. Ich wykonywanie polega na naciąganiu mięśni z odpowiednią siłą. Oczywiście poczujemy dyskomfort, jednak jak już wspomnieliśmy, nie może to być ból.

Ponieważ ten rodzaj rozciągania wymaga skupienia, doskonale wycisza po forsującym treningu. Dobrze wykonywać je w osobnej sali lub zacisznym miejscu na siłowni.

Trening dynamiczny

Ten element rozgrzewki przygotowuje stawy do obciążeń i polega na szybkich ruchach (pajacyki, wykroki, przysiady, unoszenie kolan). Jednak istotne jest, aby je kontrolować. Dzięki takim ćwiczeniom zwiększymy przepływ krwi przez mięśnie, a tym samym przygotujemy je do intensywnej pracy.

Aktywność fizyczna to nie tylko wykonywanie serii ćwiczeń, bieg, jazda na rowerze itp. To kilka elementów, które powinniśmy traktować równoważnie – rozgrzewka, trening właściwy, rozciąganie. Ale nie tylko – nie zapominajmy o odpowiednim nawodnieniu i suplementacji w składniki, które tracimy wraz z potem. Tylko wówczas osiągniemy najlepsze wyniki bez uszczerbku na zdrowiu.

Trening rozciągania

Rozciąganie można wykonywać również jako samodzielne ćwiczenia, warto przeznaczyć na nie 1- 2 dni w tygodniu. Trening powinien trwać około 40-50 minut, można go z powodzeniem wykonać w domu przed telewizorem. Dzięki temu ciało stanie się bardziej elastyczne, znikną bóle mięśni i stawów. W treningu należy pamiętać o kilku zasadach, dzięki temu rozciąganie będzie przyjemne i bezpieczne. Należy ćwiczyć tylko do uczucia delikatnego bólu, w żadnym wypadku nie należy rozciągać mięśni na siłę. W stretchingu bardzo ważna jest technika wykonywania ćwiczeń a czas ma drugorzędne znaczenie.

Rozciąganie przed i po treningu

Rozciąganie (stretching) to zatem nic innego, jak zestaw ćwiczeń, który polega na jak najlepszym uelastycznieniu mięśni. Powinien trwać minimum 15 minut i obejmować jak najwięcej grup mięśni przy czym największy nacisk należy kłaść na te, które były/lub będą danego dnia szczególnie obciążone. Tak jak w przypadku samych ćwiczeń, kiedy chcemy osiągnąć najlepsze wyniki – najważniejsza w treningu jest systematyczność i dokładność. 

LITERATURA
https://www.pzla.pl/file/5294-rozciaganie-statyczne-i-dynamiczne-pawel-dwornik.pdf
https://www.fizjoport.pl/wp-content/uploads/rozci%C4%85ganie.pdf

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]