Jak działa sauna? Właściwości i zalety korzystania z sauny

18.02.2020
ok. 5 min

Sauny są używane od tysięcy lat i nie tracą na popularności. Sauna pomaga odprężyć się i zrelaksować. Przebywanie w saunie ma również szereg innych korzyści zdrowotnych.

Mamy różne rodzaje saun: parową, suchą, mokrą, a nawet na podczerwień. W zależności od typu, sauny różnią się między sobą temperaturą i wilgotnością, jaka w nich panuje. Suche ciepło sauny, które może osiągnąć nawet 95° C, ma duży wpływ na organizm. Temperatura skóry wzrasta do około 70 ° F w ciągu kilku minut. Przeciętny człowiek straci nawet litr potu podczas krótkiego pobytu w saunie. Tętno wzrasta o 30% lub więcej. Dzięki temu serce pompuje prawie dwukrotne więcej krwi w ciągu minuty. Dodatkowy przepływ krwi jest kierowany do skóry, a krążenie odprowadza krew z organów wewnętrznych. Ciśnienie krwi jest nieprzewidywalne, u niektórych osób wzrasta, u innych spada.

Fakty na temat sauny

  • Sauna to suche i gorące pomieszczenie, w którym można się zrelaksować.
  • Przebywanie w saunie może mieć korzyści dla układu sercowo-naczyniowego, które przypominają te wynikające z ćwiczeń.
  • Picie alkoholu przed sauną lub w jej trakcie może być niebezpieczne.
  • Osoby mające problemy z układem krążenia lub kobiety w ciąży powinny zasięgnąć porady lekarza przed skorzystaniem z sauny.

Czym jest sauna?

Sauna to zwykle pomieszczenie ogrzewane do temperatury od 70 ° do 100 ° Celsjusza lub od 158 ° do 212 ° Fahrenheita.

Tradycyjne sauny fińskie zwykle wykorzystują suche ciepło, a wilgotność względna często wynosi od 10 do 20 procent. W innych typach saun wilgotność jest wyższa. Na przykład sauny w stylu tureckim wymagają większej wilgotności. Sauna może podnieść temperaturę skóry do około 40 ° Celsjusza lub 104 ° Fahrenheita.

Sprawdź teżŚliwki – wartości odżywcze i właściwości zdrowotne

Wraz ze wzrostem temperatury skóry występuje również silne pocenie. Tętno rośnie, gdy organizm próbuje się ochłodzić. Często zdarza się, że podczas krótkiego pobytu w saunie tracisz około pół litra potu.

Rodzaje saun

Istnieje kilka rodzajów saun, w zależności od sposobu ogrzewania pomieszczenia.

Sauna opalana drewnem

Drewno służy do ogrzewania sauny i skał sauny. Sauny opalane drewnem mają zwykle niską wilgotność i wysoką temperaturę.

Sauny ogrzewane elektrycznie

Podobnie jak sauny opalane drewnem, sauny ogrzewane elektrycznie charakteryzują się wysoką temperaturą i niską wilgotnością. Piec elektryczny, przymocowany do podłogi, ogrzewa saunę.

Pomieszczenie saunowe na podczerwień

Sauny na daleką podczerwień (FIRS) różnią się od saun opalanych drewnem i ogrzewanych elektrycznie. Specjalne lampy wykorzystują fale świetlne do ogrzewania ciała osoby, a nie całego pomieszczenia. Temperatury są zazwyczaj niższe niż w innych saunach, ale osoba poci się w podobny sposób. Zwykle w saunach na podczerwień temperatura wynosi około 60 ° Celsjusza

Łaźnia parowa

Łaźnie parowe różnią się od saun. Zamiast suchego ciepła, łaźnia parowa wiąże się z wysoką wilgotnością i wilgotnym ciepłem.

Właściwości zdrowotne i zalety korzystania z sauny

Sauna doskonale oczyszcza organizm z toksyn. Dzieje się to dzięki obfitemu poceniu. Wraz z potem przez skórę usuwane zostają nagromadzone toksyny, a nawet metale ciężkie (np. ołów, rtęć).

Korzystanie z sauny może przynieść ulgę w bólu

Korzystanie z sauny suchej może wywołać uczucie ożywienia. Ponieważ naczynia krwionośne w saunie rozluźniają się i rozszerzają, zwiększa się przepływ krwi, a doświadczenie to może pomóc w zmniejszeniu napięcia w stawach i rozluźnieniu obolałych mięśni. Sauny mogą również pomóc osobom cierpiącym na chroniczny ból i zapalenie stawów. Badanie przeprowadzone na osobach cierpiących na przewlekłe choroby układu mięśniowo-szkieletowego, w tym reumatoidalne zapalenie stawów i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, wykazało, że sesje w saunie poprawiły ból, sztywność i zmęczenie w ciągu czterech tygodni.

Kolejnym zbawiennym efektem sauny jest szybsza regeneracja mięśni po treningu, ale nie tylko – również i po urazach. Podwyższona temperatura ciała powoduje szybsze krążenie krwi, a co za tym idzie – lepsze odżywienie komórek. Ponadto sprzyja to rozluźnieniu mięśni redukując ich napięcie. A jeżeli o treningach mowa, to sauna polecana jest osobom uprawiającym sport również z innego powodu. Otóż przebywanie regularnie w wysokiej temperaturze, podnosi wydolność organizmu.

Wspomniane rozluźnienie mięśni, ciepło, przytulne, drewniane pomieszczenie i zapach olejków eterycznych (nie we wszystkich rodzajach saun) ułatwiają odprężenie się, koją nadwyrężone w ciągu dnia nerwy. Skutkuje to poprawą nastroju, ale i ułatwia zasypianie.

Sauna dla relaksu

Sauny są tradycyjnie wykorzystywane do odprężenia i relaksu. Ponieważ tętno wzrasta, a naczynia krwionośne rozszerzają się, zwiększa się przepływ krwi do skóry. Sauny mogą również poprawić krążenie krwi. Współczulny układ nerwowy staje się bardziej aktywny w celu utrzymania równowagi temperaturowej w organizmie. W tę reakcję zaczynają angażować się gruczoły dokrewne. Reakcja organizmu na ciepło może sprawić, że będziesz mniej wrażliwy na ból, bardziej czujny i będziesz czuł się podekscytowany. Ciepło rozluźnia mięśnie, również te w obrębie twarzy i szyi. Mięśnie te są często napięte po długim dniu. Ten efekt relaksacyjny jest jedną z największych korzyści płynących z korzystania z sauny. Aby spotęgować efekt relaksacji, podczas pobytu w saunie można praktykować medytację. Efekt jest długotrwały i może nawet pomóc w lepszym zasypianiu.

Pamiętajmy jednak, aby podczas takiego seansu w wysokiej temperaturze, uzupełniać utraconą wraz z potem wodę i elektrolity. Usunięcie toksyn spowoduje poprawę ogólnego samopoczucia, ale także cery. Odblokowaniu ulegają gruczoły łojowe dzięki czemu pozbywamy się nadmiaru sebum (szczególnie pomocne osobom z cerą tłustą).

Czy korzystanie z sauny wzmacnia odporność?

Wysoka temperatura sauny, powoduje, że temperatura naszego ciała również ulega podwyższeniu, stymuluje to produkcję białych krwinek, czyli tych elementów morfologicznych, które odpowiedzialne są za walkę z bakteriami i wirusami. Aby rytuał hartowania przebiegł bardziej efektywnie, sesję gorącą, należy zakończyć sesją zimną, czyli np. zimnym prysznicem. Nie korzystajmy z niej jednak, kiedy choroba na dobre już nas „rozłożyła”. Ciepło dodatkowo osłabi nadwyrężony organizm, a w takiej sytuacji objawy choroby również mogą się nasilić.

Kiedy należy unikać sauny?

Sauna to wspaniały wynalazek. Działa kojąco na ciało i duszę. Ale jak to zawsze bywa, należy korzystać z niej z umiarem, 1-2 seanse tygodniowo będą wystarczające. W razie wątpliwości czy chorób np. układu krążenia, skóry warto skonsultować się z lekarzem, który oceni czy przebywanie w wysokiej temperaturze jest wskazane czy surowo zabronione. Na pewno z tego rodzaju przyjemności nie mogą skorzystać kobiety ciężarne, osoby borykające się z padaczką, chorobami zakaźnymi, przyjmujące leki przeciwzakrzepowe czy te, które niedawno przeszły zawał serca lub operację.

Niektóre schorzenia i choroby powodują, że korzystanie z sauny może być nierozsądne, a nawet niebezpieczne. Jeśli cierpisz na którekolwiek z poniższych schorzeń, przed skorzystaniem z sauny skonsultuj się z lekarzem:

  • astma lub inne choroby układu oddechowego
  • choroby serca
  • ciąża
  • epilepsja
  • bardzo wysokie lub bardzo niskie ciśnienie krwi

Bibliografia:
https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/saunas-and-your-health

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]