Sód i potas to pierwiastki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu krążenia

12.02.2019
ok. 3 min
katelin_sod_potas

Sód i potas to dwa pierwiastki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu krążenia, utrzymania ciśnienia krwi na odpowiednim poziomie i równowagi kwasowo-zasadowej.

Czym jest równowaga sodowo-potasowa?

Wśród najważniejszych dla naszego organizmu pierwiastków znajduje się sód i potas, które w roztworach wodnych oraz w płynach ustrojowych naszego ciała występują pod postacią jonów. Sprawia to, że posiadają ładunek elektryczny, dzięki czemu mają zdolność przewodzenia prądu. W przypadku sodu i potasu są to jony dodatnio naładowane (kationy). W żywym organizmie cecha ta odpowiada za przewodzenie impulsów nerwowych między komórkami. Ponadto sód i potas biorą udział w utrzymaniu równowagi wodnej i kwasowo-zasadowej naszego ciała.

Rola sodu i potasu w organizmie

Rola sodu i potasu szczególnie zaznacza się w regulacji ciśnienia tętniczego krwi, w związku z ich wpływem na gospodarkę wodną organizmu.

Czy sód przewodzi prąd?

Sód dobrze przewodzi prąd elektryczny i ciepło.

Sód bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowych

Zdolność przekazywania impulsów elektrycznych wpływa na prawidłowe przekaźnictwo w układzie nerwowym, a w układzie mięśniowym, zarówno szkieletowym jak i w sercu pozwala na kurczenie i rozkurczanie się mięśni.

Wpływ sodu i potasu na ciśnienie krwi

Sprawne funkcjonowanie naszego organizmu, zwłaszcza układu sercowo-naczyniowego, nerwowego oraz mięśni zależy od zachowania równowagi pomiędzy sodem i potasem. Kiedy jest ona zaburzona prowadzi do problemów z ciśnieniem tętniczym krwi, pracą serca, pobudliwością nerwową, napięciem mięśniowym czy odpowiednią zawartością wody. Dzieje się tak ponieważ sód i potas działają do siebie przeciwstawnie. Najwięcej potasu, bo aż 98% znajduje się w komórkach, w płynie wewnątrzkomórkowym, jedynie 2% obecne jest w płynie zewnątrzkomórkowym.

Sprawdź też: Zaburzenia elektrolitowe: zaburzenia wodno-elektrolitowe i kwasowo-zasadowe

Odwrotnie jest w przypadku sodu, którego ok. 10% obecne jest w wewnątrz komórek naszego ciała, a 90% w płynie pozakomórkowym. Znajdując się po przeciwnych stronach błony komórkowej sód i potas zapewniają ich właściwe napięcie elektryczne zwane potencjałem spoczynkowym, które w wyniku pobudzenia prowadzi do powstania potencjału czynnościowego i związanego z nim przekazywania impulsu do kolejnych komórek. Jak dobrze wiemy czynność skurczowa naszego serca oraz pozostałych mięśni jest uwarunkowana przekazywaniem impulsów elektrycznych. Kiedy dochodzi do zmian w zawartości jonów sodu i potasu po obu stronach błony komórkowej możliwość prawidłowego kurczenia i rozkurczania się jest zaburzona. Oddziałuje to m.in. na prawidłowy rytm pracy naszego serca.

Równowaga sodowo-potasowa i jej znaczenie dla zdrowia

Zarówno za małe jak i za duże ilości potasu bądź sodu są niekorzystne dla naszego zdrowia, to obecnie najczęstszym problemem jest zbyt duża ilość sodu oraz za mała ilość potasu w naszym organizmie. Najlepiej jest to widoczne w społeczeństwach uprzemysłowionych, których dieta oparta jest o produkty bogate w sód, a ubogie w potas. Mała ilość potasu związana jest również ze stosowaniem używek oraz brakiem aktywności fizycznej. Dodatkowo do utraty potasu i magnezu może przyczyniać się odwodnienie np. w wyniku intensywnych wymiotów lub biegunek (w wyniku zasadowicy), choroby nerek, cukrzycy typu I oraz stosowania niektórych leków moczopędnych mających na celu obniżenie ciśnienia krwi. Dziennie średnio dostarczamy ok. 2500 mg potasu, jest to o 1000 mg mniejsze spożycie niż zalecane przez Światową Organizację Zdrowia.

Liczne badania potwierdzają znaczącą rolę potasu w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi, który wpływa na wydalanie sodu z organizmu a wraz z nim wody, ponadto potas zmniejsza aktywność hormonów i enzymów odpowiedzialnych za wzrost ciśnienia krwi. Dodatkowo chroni mięsień sercowy przed niewydolnością oraz zaburzeniami rytmu wynikającymi ze złego przewodnictwa impulsów elektrycznych.

Fakty dotyczące potasu:

– Dorośli powinni spożywać 4700 miligramów (mg) potasu dziennie.
– Potas wspomaga ciśnienie krwi, zdrowie układu krążenia, siłę kości i siłę mięśni.
– Buraki, biała fasola, soja i fasola lima to pokarmy o największej zawartości potasu.
– Niedobór potasu może prowadzić do zmęczenia, osłabienia i zaparć. Może prowadzić do paraliżu, niewydolności oddechowej i bolesnych niedrożności jelit.
– Hiperkaliemia oznacza, że ​​we krwi jest zbyt dużo potasu, co może również wpływać na zdrowie.
– Potas jest dostępny w suplementach, ale źródła dietetyczne są najzdrowsze.

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]