Bieganie dla początkujących czyli jak zacząć biegać

13.03.2020
ok. 3 min

Bieganie na pierwszy rzut oka może wydawać się proste, jednak z pewnością nie jest łatwe. Zwłaszcza początkujący biegacze się o tym przekonują. Rozwój sprawności fizycznej wymaga czasu. Nie można bowiem przeskoczyć barier własnego ciała, gdyż grozi to powikłaniami i kontuzją. Dlatego bieganie dla początkujących wymaga cierpliwości i planu.

Bieganie dla początkujących i motywacja

Bieganie jest o wiele łatwiejsze, kiedy staje się nawykiem. Nie wymaga wtedy zbyt dużej motywacji i przekonywania samego siebie, aby pójść biegać.

Dlatego warto przygodę z bieganiem zacząć od zrobienia planu. Każdy nawyk składa się z grupy stymulantów (czas, miejsce, muzyka, inni ludzie); nagroda (czekolada, masaż, smoothie); i rutynę (trening). Zapisz swoje wskazówki i nagrody i umieść swój plan w widocznym miejscu, aby można było regularnie go sobie utrwalać w pamięci.

Eksperci powtarzają jednym głosem – na początku przygody z bieganiem należy ustalić cel. Uwaga: cel ten musi być konkretny i mierzalny, należy go osadzić w ramy czasowe i co ważniejsze musi być realny i osiągalny. Zatem w przypadku aspirujących biegaczy przygotowanie do maratonu w dwa tygodnie nie będzie możliwe do wykonania, ale np. chęć zrzucenia zbędnych 5 kilogramów przez miesiąc będzie już bardzo realnym planem. Pozostaje tylko się spiąć i zacząć.

Sprawdź też: Zaburzenia elektrolitowe: zaburzenia wodno-elektrolitowe i kwasowo-zasadowe

Zachowaj regularność: biegaj o tej samej porze dnia i słuchaj tej samej muzyki przed treningiem. Stymulacje muszą być spójne, aby ścieżki neuronowe, które sprawiają, że aktywność staje się nawykiem.

Nagradzaj siebie: podaruj sobie coś, co sprawia ci przyjemność zaraz po ćwiczeniach, aby Twój mózg kojarzył ćwiczenia z natychmiastową nagrodą. Musisz uczyć mózg poprzez doświadczenie.

Zbuduj system wsparcia: rutyna powinna być urozmaicona i sprawiać komfort. Dlatego często ludzie biegają z przyjaciółmi lub w parku albo mierzą pokonane kilometry, aby zobaczyć swoje postępy.

Nawyk chodzenia dla zaczynających przygodę z bieganiem

Zaczynający przygodę z bieganiem powinni wyrobić sobie regularny nawyk ćwiczeń oraz spacerów. To powinien być energiczny spacer. Jeśli z jakiegoś powodu nie można wyjść z domu, to można skorzystać z roweru stacjonarnego lub orbitreka. Ale to chodzenie jest doskonałą podstawą do biegania. W końcu najlepsze ćwiczenie to takie, które będzie wykonywane konsekwentnie.

Pozostałe aspekty biegania

W przypadku biegania, warto zadbać o dobre obuwie. O ile mówi się, że strój do ćwiczeń nie powinien być najważniejszy, o tyle w przypadku tej aktywności, dobre buty to podstawa. Dzięki należycie dobranemu rozmiarowi, podeszwie o określonej miękkości czy po prostu dostosowaniu stopnia wytrzymałości do naszych potrzeb, nie tylko buty długo nam posłużą, ale co ważniejsze – ochronią stawy przed bólem i kontuzjami.

Kiedy już rozpoczniemy na dobre naszą przygodę z bieganiem lub jakąkolwiek inną aktywnością fizyczną, nie możemy bagatelizować faktu tracenia wraz z potem cennych pierwiastków (m.in. magnezu, potasu czy sodu). Dlatego zarówno w trakcie jak i po treningu nie można zapomnieć o nawodnieniu organizmu, a nawet więcej o uzupełnieniu braków. Możemy posiłkować się nie tylko płynami izotonicznymi, ale także suplementami diety.

Bieganie przynosi wiele zdrowotnych korzyści dla naszego organizmu, ale ma także inny wymiar – psychologiczny. Ulubiona muzyka w słuchawkach, koncentracja na oddechu i przebiegnięciu kolejnego i kolejnego metra (a wraz z czasem kilometra), a na koniec satysfakcja i kaskada endorfin. To musi zadziałać kojąco i uspokajająco, a w dzisiejszych czasach właśnie te uczucia są na wagę złota.

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]