Czym są diuretyki?
Leki moczopedne w nadcisnieniu – diuretyki, zwane również pigułkami wodnymi, to leki mające na celu zwiększenie ilości wody i soli wydalanych z organizmu wraz z moczem. Istnieją trzy rodzaje leków moczopędnych na receptę. Często są przepisywane, aby pomóc w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi, ale są też używane w innych schorzeniach.
Leki moczopędne na nadciśnienie
Najczęstszym stanem leczonym lekami moczopędnymi jest wysokie ciśnienie krwi. Leki moczopędne zmniejszają ilość płynu w naczyniach krwionośnych, co pomaga obniżyć ciśnienie krwi.
Inne schorzenia są również leczone lekami moczopędnymi. Na przykład zastoinowa niewydolność serca uniemożliwia sercu skuteczne pompowanie krwi w całym organizmie. Prowadzi to do gromadzenia się płynów w organizmie, co nazywa się obrzękiem. Diuretyki mogą pomóc zmniejszyć gromadzenie się płynów.
Dlaczego leki moczopędne są niezbędne w terapii nadciśnienia?
Leki moczopędne, naukowo określane również jako tzw. diuretyki (diureza to w medycynie pojęcie określające całokształt procesów związanych z wydalaniem moczu) to bardzo powszechnie stosowana grupa preparatów przepisywanych przez lekarzy różnych specjalności.
Sprawdź też: Ile pić wody podczas aktywności fizycznej?
Lista przyczyn, w których mogą być one przyjmowane jest niezwykle szeroka i obejmuje m.in. leczenie obrzęków, niektórych zatruć, zakażeń bakteryjnych układu moczowego, marskości wątroby, jaskry. Jedne z najważniejszych (jeśli nie najważniejsze) wskazania do stosowania leków moczopędnych są nadciśnienie tętnicze i niewydolność serca..
Wpływ diuretyków na terapię nadciśnienia
Jaki jest związek pomiędzy właściwą kontrolą ciśnienia krwi, a zwiększonym wydalaniem moczu? Chociaż odpowiedź w pierwszej chwili może nie wydawać się intuicyjna, zależność ta jest bardzo silna. Leki moczopędne działają dwufazowo.
W pierwszym etapie przyczyniają się do zwiększenie wydalania z moczem jonów sodu, co z kolei skutkuje zwiększonym wydalaniem wody z organizmu. Proces ten przyczynia się następnie do zmniejszenia objętości płynów w naszym organizmie, co bezpośrednio wiążę się ze zmniejszeniem obciążenia serca, zmniejszenia obrzęków i w końcu – obniżenia ciśnienia krwi.
Na co trzeba uważać stosując leki odwadniające przy nadciśnieniu?
Lekarz decydując na przepisanie preparatu moczopędnego powinien tak dobrać jego dawkowanie, aby wydalanie moczu w ciągu doby nie przekroczyła ok. 3 litrów. Dlatego też w trakcie takiej terapii zalecane jest, aby pacjent dodatkowo przyjmował dużą ilość płynów, aby zapobiec niekorzystnemu odwodnieniu. Należy również pamiętać, że leki moczopędne można łączyć z innymi lekami obniżającymi ciśnienie tętnicze. Podstawą decyzji lekarza w tym przypadku jest m.in. wyjściowa wartość ciśnienia tętniczego, ryzyko wystąpienia powikłań sercowo-naczyniowych (np. zawału serca czy udaru mózgu), wiek pacjenta czy chociażby obecność innych chorób przewlekłych np. cukrzycy, która także może przecież wpływać na kondycję naszego układu krążenia.
Różne leki moczopędne – rodzaje diuretyków
Diuretyki nie są jednorodną grupą leków. Możemy je podzielić na 2 zasadnicze grupy w zależności od wpływu na stężenie potasu w naszym organizmie. Pierwsza to leki przyczyniające się do obniżenia poziomu potasu we krwi.
Sprawdź też: Ból głowy i suchość w ustach – objawy odwodnienia
Z kolei, druga to preparaty działające odwrotnie i powodujące zwiększenie stężenia (dlatego określa się je jako tzw. leki oszczędzające potas). W przypadku pierwszej grupy wskazane jest więc dodatkowe przyjmowanie preparatów z potasem. Wiemy bowiem, że potas jest kluczowy dla właściwej pracy mięśnia sercowego, zaś niedobór potasu (hipokaliemia) może powodować istotne zaburzenia pracy serca.
Skutki uboczne stosowania diuretyków i leków moczopędnych
Leki moczopędne przyjmowane zgodnie z zaleceniami są na ogół dobrze tolerowane. Jednak nadal mogą powodować pewne skutki uboczne. Do bardziej powszechnych skutków ubocznych diuretyków należą:
- za mało potasu we krwi
- zbyt dużo potasu we krwi (leki moczopędne oszczędzające potas)
- niski poziom sodu
- bół głowy i zawroty głowy
- pragnienie
- podwyższony poziom cukru we krwi
- skurcze mięśni
- podwyższony poziom cholesterolu
- wysypka na skórze
- biegunka
W rzadkich przypadkach diuretyki mogą powodować poważne skutki uboczne. Mogą to być: reakcja alergiczna, niewydolność nerek lub nieregularne tętno. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych, które przeszkadzają podczas przyjmowania leków moczopędnych, należy porozmawiać z lekarzem. Mogą przepisać inny lek lub kombinację leków, aby zmniejszyć skutki uboczne. Niezależnie od tego, czy wystąpią skutki uboczne, czy nie, nie przerywaj stosowania leku moczopędnego bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.
diuretyk, leki moczopędne, terapia nadciśnienia, katelin+SR, odwodnienie,
Bibliografia:
Tanja Dudenbostel, David A. Calhoun, Use of Aldosterone Antagonists for Treatment of Uncontrolled Resistant Hypertension, American Journal of Hypertension, Volume 30, Issue 2, 1 February 2017, Pages 103–109, https://doi.org/10.1093/ajh/hpw105
Przeczytaj też: