Izotonik, hipertonik, hipotonik – czym różnią się napoje dla sportowców?

10.07.2019
ok. 3 min
isotonic-katelin

Specjaliści z zakresu medycyny sportowej i fizjologii są zgodni – jednym z największym zagrożeń dla osób uprawiających sport jest odwodnienie. Dostarczenie organizmowi właściwej ilości płynów jest istotne nie tylko w trakcie treningu, ale także przed jego rozpoczęciem oraz po jego zakończeniu. Jak wskazują wyniki badań, to jednak nie wszystko.

Dlaczego picie wody nie wystarczy?

Oprócz ilości spożywanych płynów, istotny jest również ich rodzaj, co ma szczególne znaczenie w przypadku wysiłków trwających dłużej niż godzinę lub/i odbywających się w wysokiej temperaturze otoczenia. Organizm, który traci wodę wraz z potem czy przez układ oddechowy w postaci pary wodnej, najpierw pozbywa się płynów zewnątrzkomórkowych (z fizjologicznego punktu widzenia tak jest po prostu łatwiej), a następnie wszystkich płynów ustrojowych, co z kolei prowadzi do zwiększenia tzw. ciśnienia osmotycznego. Ciśnienie osmotyczne krwi utrzymuje wodę na właściwym poziomie i jest ściśle powiązane ze stężeniem najważniejszych elektrolitów, czyli sodu, chlorków, potasu i magnezu.

Czym różnią się wyroby izotoniczne od hipertonicznych?

Jakie są napoje dla sportowców? Wyróżniamy napoje hipotoniczne, izotoniczne i hipertoniczne.

Hipotonik i napoje hipotoniczne

Napoje hipotoniczne zawierają mniej minerałów i innych składników niż płyny ustrojowe, np. zawartość węglowodanów waha się w ich przypadku w przedziale od 5 do 7%. Płyny te bardzo dobrze wchłaniają się z przewodu pokarmowego, jednak powodują rozcieńczenie osocza i obniżają ciśnienie osmotyczne krwi, przez co zbyt wcześnie gaszą pragnienie (co tym samym utrudnia nawodnienie organizmu). Nasilają także wydalanie moczu oraz w niewystarczający sposób uzupełniają tracony z potem sód. Przykładem napojów hipotonicznych jest woda, a także mocno rozcieńczone soki owocowe i warzywne.

Sprawdź też: Masaż sportowy: poznaj korzyści masażu sportowego

Hipertonik: napoje hipertoniczne

Napoje hipertoniczne posiadają więcej soli mineralnych niż płyny ustrojowe i zawartość węglowodanów zawsze przekracza 10%. Niewątpliwym plusem napojów hipertonicznych jest lepsze uzupełnianie składników traconych podczas treningu, natomiast istotną wadą – pogłębianie deficytu wody w komórkach. Badania wskazują także, że hipertoniki mogą powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe, w tym głównie biegunki.

Izotonik i napoje izotoniczne

Stężenie elektrolitów zbliżone do płynów ustrojowych posiadają natomiast napoje izotoniczne. W ich przypadku zawartość węglowodanów kształtuje się na poziomie od 6 do 10 proc, natomiast minerały występują w ilości zbliżonej do składu potu ludzkiego. Wraz z w wodą dostarczają naszemu organizmowi sód, potas i inne elektrolity, przez co doraźnie, lecz efektywnie gaszą pragnienie.

Sprawdź też: Aminokwasy rozgałęzione w preparatach dla sportowców

Wyniki badania sugerują także, że regularne stosowanie izotoników – przy zachowaniu racjonalnych zasad treningu – przyczynia się również do zwiększenia wytrzymałości i siły mięśniowej. Istotna jest także ich temperatura – w trakcie treningu trwających dłużej niż 60 minut powinna ona wynosić 15-21 stopni.

Jak samodzielnie zrobić napój izotoniczny?

Jeżeli nasze treningi są znacznie bardziej zaawansowane, warto sięgnąć po napój izotoniczny lub… przygotować go samodzielnie. Metoda „zrób to sam” będzie w tym przypadku polegała na dodaniu do pół litra wody 1/8 łyżki soli morskiej, 2 łyżek miodu i pół szklanki świeżo wyciśniętego soku z cytryny lub pomarańczy i… dokładnym wymieszaniu składników. Co ciekawe, do takiego napoju można również dodać ok. 300 ml przecedzonej owsianki zrobionej z 2 lub nieco więcej łyżek płatków owsianych na wodzie. Taka mieszanka zapewni nam nie tylko odpowiednią ilość wody, ale również ważnych elektrolitów jak np. magnezu i potasu.

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]