Jak prowadzić zdrowy styl życia? Zasady zdrowego stylu życia dla dorosłych

09.01.2014
ok. 4 min

Aby prowadzić zdrowy styl życia, wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad i wyrobić odpowiednie nawyki żywieniowe. Papierosy, alkohol, ciężkostrawne i połykane w pośpiechu jedzenie, popijane pełnymi cukru napojami. Do tego ciągły stres, niedosypianie i niemal zupełny brak ruchu. Często właśnie tak wygląda styl życia wielu ludzi. W natłoku obowiązków zawodowych i rodzinnych łatwo zapomnieć o sobie i swoim organizmie. Aby prowadzić zdrowy styl życia, przede wszystkim trzeba zadbać o zbilansowaną dietę i aktywność fizyczną.

Zdrowy styl życia definicja

Poproś 50 osób o zdefiniowanie, czym jest „zdrowy styl życia”, a prawdopodobnie otrzymasz 50 różnych odpowiedzi. To dlatego, że nie ma jednego sposobu na bycie zdrowym. Zdrowy styl życia oznacza po prostu robienie rzeczy, które sprawiają, że jesteś szczęśliwy i czujesz się dobrze.

Dla jednej osoby może to oznaczać spacer na milę pięć razy w tygodniu, jedzenie fast foodów raz w tygodniu i spędzanie wirtualnego lub osobistego czasu z bliskimi co drugi dzień. Dla kogoś innego, zdrowy styl życia może być szkolenie i bieganie dwóch maratonów rocznie, przestrzeganie diety keto, i nigdy nie mieć łyk alkoholu.

Żadna z tych rzeczy nie jest lepsza od drugiej. Oba są idealne dla tej osoby. Ty decydujesz, jak wygląda Twój zdrowy styl życia.

Wskazówki jak żyć zdrowo

Odpowiednia dieta jest podstawa zdrowego stylu życia

Podwyższony poziom cholesterolu, otyłość, depresja, choroby układu krążenia – lista skutków niezdrowego stylu życia jest długa. Nawet te mniej niebezpieczne, jak drobna nadwaga, nie pozostają bez wpływu na nasz wygląd, kondycję czy samopoczucie. Z kolei bardziej poważne schorzenia mogą na dłuższy czas „wyłączyć” nas zarówno z życia zawodowego, jak i rodzinnego, a nawet wpłynąć na jakość i długość życia.

Warto rozważyć samodzielne przygotowywanie posiłków w domu. Przede wszystkim będziemy dokładnie wiedzieli, co jemy. Przy okazji możemy też sporo zaoszczędzić, a gotując wspólnie z partnerem czy dziećmi mamy świetną okazję do zacieśniania więzi. Własnoręcznie, odpowiednio skomponowane i zbilansowane posiłki dostarczą nam nie tylko wartościowych składników odżywczych, ale też niezbędnych witamin oraz mikro- i makroelementów. Przede wszystkim potasu, bo jak pokazują badania, tego pierwiastka Polacy niestety spożywają za mało. O jego niedoborze mogą świadczyć ogólne osłabienie organizmu, trzęsienie rąk, czy bolesne skurcze mięśni. Potas to makroelement, który wspiera działanie naszego organizmu – między innymi wpływa na pracę mięśni i prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia.

Odpowiednio zbilansowaną dietę należy połączyć z aktywnością fizyczną

Regularna aktywność fizyczna pozwala kontrolować wagę, spalać zbędne kalorie oraz poprawia samopoczucie. WHO zaleca, aby dorosły człowiek uprawiał aktywność fizyczną co najmniej 30 minut dziennie o umiarkowanej intensywności przez 5 dni w tygodniu lub co najmniej 20 minut aktywności fizycznej o dużej intensywności przez 3 dni w tygodniu.

Zdrowy styl życia oznacza rezygnację z używek

Używki to substancje, które pobudzają układ nerwowy i nie mają żadnych wartości odżywczych. Każdy ma świadomość jak używki wpływają na organizm. Kawa i herbata należą do tych mniej szkodliwych. Palenie papierosów i picie alkoholu już mają większy wpływ na stan zdrowia.

Sprawdź też: Aminokwasy rozgałęzione w preparatach dla sportowców

Napoje energetyzujące także zalicza się do tej grupy. Nie można również nie wspomnieć o alkoholu. Alkohol ma szereg negatywnych oddziaływań na zdrowie, wypłukuje minerały, uzależnia oraz powoduje szereg chorób i dolegliwości.

Zdrowy styl życia to także czas na odpoczynek i sen

Każdy z nas powinien nauczyć się radzić sobie z długotrwałym stresem, ponieważ jego skutki mogą być bardzo groźne dla zdrowia. Przewlekły stres nie tylko zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory, choroby serca i inne choroby cywilizacyjne. Ciągłe napięcie może doprowadzić do problemów z pamięcią i koncentracja. Do tego długotrwałe stany emocjonalne przyczyniają się do osłabienia organizmu i powodują ciągłe zmęczenie. Pomoc tu mogą ćwiczenia relaksacyjne, medytacja, a nawet pozytywne myślenie.

Dlatego warto walczyć ze złymi nawykami – nawet, jeśli nie mamy ich dużo. Nasz organizm podziękuje nam choćby za najmniejsze zmiany. Nie trzeba od razu radykalnie brać się za wszystkie złe zwyczaje. Dużo lepiej sprawdzi się tu metoda małych, ale skutecznych kroków. Przy odrobinie cierpliwości i samozaparcia technika ta na pewno się sprawdzi. Zmianę można zacząć od przejrzenia naszego codziennego menu. Ciężkostrawne i pozbawione wartościowych składników posiłki zastąpmy lżejszymi, bardziej zbilansowanymi (polecamy wpis: Dobra dieta). Zamiast słodkich, gazowanych napojów czy kawy, wybierzmy wodę mineralną i świeże soki owocowe.

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]