Co ma najwięcej potasu? W jakich owocach i warzywach można znaleźć potas? Produkty z dużą ilością potasu to jednak nie tylko pomidory i banany. Lista źródeł potasu jest znacznie bardziej obszerna. Warto o tym pamiętać opracowując dietę, w której potas ma odgrywać istotną rolę. W jakich produktach jest najwięcej potasu?
Awokado
Zanim przejdziemy do wyszczególnienia zalet tego egzotycznego owocu, wytłumaczymy skąd wzięła się jego oryginalna nazwa. Otóż, awokado to inaczej ahuacuatl. To zaś w języku Azteków oznaczało drzewo z jądrami. W tym przypadku dawni mieszkańcy Ameryki mieli na myśli wiecznie zielone drzewo, na którym rozmieszczone były w parach owoce. To z kolei sugerowało im podobieństwo do męskiej anatomii. Ale okazało się, że awokado nie jest znane wyłącznie jako źródło męskiej witalności, ale także jako owoc cenny w kontekście układu krążenia. A to za sprawą minimalnej ilości sodu, dużej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych i oczywiście potasu.
Daktyle
Właściwości daktyli najbardziej doceniają mieszkańcy krajów arabskich, określając je jako „chleb życia”, a palmę, z której pochodzą jako „drzewo życia”. Czym, zarówno świeże, jak i suszone daktyle zasłużyły sobie na tak zaszczytny tytuł? To powodu dużej ilości cukrów prostych – ważnych dla osób intensywnie trenujących lub pracujących fizycznie, błonnika (owoce suszone zawierają go więcej niż świeże) – najważniejszego składnika dla osób cierpiących na zaparcia, oraz związków mineralnych, wśród których zdecydowanie na pierwszy plan wysuwa się potas.
Sprawdź też: Przewlekłe niedobory potasu u osób starszych.
Orzechy
Ale konkretnie które? Jak wskazują dane dostarczające wiedzy z zakresu zawartości poszczególnych składników pokarmowych w produktach spożywczych, najwięcej potasu, bo aż 1100 mg (w 100 g produktu) zawierają orzechy pistacjowe. Ponad 2-krotnie prześcigają one pod tym względem orzechy włoskie, które zawierają „tylko” ok. 500 g tego ważnego minerału.
Melasa
Mało kto wie, ale to nie banany czy pomidory zawierają najwięcej potasu, ale… melasa, czyli produkt uboczny wytwarzania (rafinacji) cukru (np. trzcinowego, winogronowego pochodzącego z buraków cukrowych czy mączki chleba świętojańskiego).
Sprawdź też: Dlaczego nadmiar sodu w organizmie jest szkodliwy?
Samo słowo „melasa” wywodzi się z łaciny i oznacza „przypominający miód”. Pomimo, że produkt ten jest kaloryczny (nie należy więc spożywać go w nadmiarze), zawiera sporo cennych składników odżywczych. Oprócz potasu (100 g produktu – w zależności od rodzaju i pochodzenia – może zawierać aż 2400 mg tego minerału), cechuje się dużą zawartością wapnia, żelaza, magnezu i fosforu.
Pieczone ziemniaki
Pomimo sporych zmian, jakie w ostatnich latach dokonały się na stołach Polaków, ziemniaki nadal posiadają bardzo duże znaczenie w rodzimej kuchni. I to dobrze, ponieważ są lekkostrawne (nie zawierają tłuszczu!) oraz cechują się dużą zawartością magnezu, potasu i witaminy C (zawierają jej 5 razy więcej niż jabłka). Aby ziemniaki nie straciły swoich właściwości, zamiast ugotować, warto je upiec. Ważne jest również to, czy są stare czy młode – w przypadku potasu, więcej tego pierwiastka zawierają bowiem te pierwsze.
Przeczytaj też: