Zapotrzebowanie na potas i zalecane dzienne spożycie potasu

05.08.2019
ok. 3 min
potas-codziennie-mini

Ile potrzebujemy potasu na co dzień? W diecie każdego z nas najważniejsza jest różnorodność, która pozwala na pokrycie zapotrzebowania organizmu na składniki odżywcze, witaminy i minerały, w tym potas. Potas znajdziemy w warzywach takich jak szpinak, brokuły, ziemniaki, buraki, pomidory i owocach np. w bananach, wiśniach, śliwkach, truskawkach, brzoskwiniach. Bogactwo potasu posiadają suszone owoce np. morele, figi, daktyle, jabłka oraz orzechy, takie jak pistacje, migdały, orzechy ziemne, laskowe, włoskie. Duża zawartość potasu jest w nasionach roślin strączkowych: soi, fasoli, grochu, soczewicy oraz kakao. Kasze i płatki to również dobre źródło potasu, zwłaszcza kasza jaglana, gryczana, jęczmienna, płatki owsiane, żytnie, pszenne. W przypadku potasu bogactwo produktów, które zawierają ten pierwiastek daje możliwość wyboru spośród tych, które lubimy najbardziej. Na przykład kiedy lubimy bardziej jedną kaszę niż inną albo orzechy czy suszone owoce.

Ile potasu tracimy?

Wybór jest ogromny i pozwala nam ułożyć dietę nie tracąc potasu w posiłkach. Tym bardziej jest to istotne, gdyż dobowe zapotrzebowanie na potas jest duże. Dodatkowo każdego dnia naturalnie tracimy pierwiastki chociażby z potem.

Sprawdź też: Niedobór potasu i magnezu na skutek przyjmowania leków

Natomiast do większych strat dochodzi kiedy pocimy się obficie. Sprzyja temu sezon letni i jego wysokie temperatury. Ale nie tylko. Osoby aktywne fizycznie, uprawiające różne dyscypliny sportowe, ćwiczenia, taniec itp. również tracą dużo potasu, bez względu na porę roku.

Dobowe zapotrzebowanie na potas

Tutaj dochodzimy do bardzo ważnej kwestii jaką jest dobowe zapotrzebowanie na potas. Jak dobrze wiemy zależy ono od stanu fizjologicznego naszego organizmu, wieku i płci. Pomiędzy 19 a 50 rokiem życia według przyjętych norm, które opierają się na amerykańskich ustaleniach, dobowo powinniśmy dostarczać do organizmu 4700 mg potasu dziennie, a wartość ta określa poziom wystarczającego spożycia (AI). Jednocześnie zaleca się, aby nie schodzić poniżej tej dawki.

W przypadku dzieci i młodzieży zapotrzebowanie na potas ustala się odnosząc do zapotrzebowania osób dorosłych, jednocześnie mając na uwadze mniejszą masę ciała oraz potrzeby związane ze wzrostem i rozwojem organizmu.

Potas – dzienne zapotrzebowanie

Jednak nie zawsze normy są w stanie w stu procentach sprostać naszym potrzebom. U niektórych osób dzienne zapotrzebowanie na potas będzie większe, ze względu na tryb życia jaki prowadzą czy szczególne okresy w ich życiu np. w związku z istniejącymi chorobami i przyjmowanymi lekami, u kobiet podczas laktacji. Jak wspominaliśmy wcześniej duże utraty potasu mają miejsce kiedy intensywnie się pocimy.

Sprawdź też: Lista 10 produktów o największej zawartości potasu

Zwłaszcza u sportowców niezwykle ważne jest, aby indywidualnie dostosować poziom potasu wynikający z zapotrzebowania. Większe dawki wskazane są również dla kobiet karmiących piersią, a jako normę przyjmuje się wartość ok. 5100 mg potasu na dzień. Mają one na celu pokrycie strat wynikających z wydzielania mleka.

Dzienne zapotrzebowanie na potas w organizmie a dieta

Nie zawsze nasza dieta, pomimo różnorodności produktów bogatych w potas, zapewnia nam wystarczające ilości tego pierwiastka. Szczególnie kiedy jest ona uboga w warzywa i owoce, a zawiera dużo produktów wysoko przetworzonych. Co w obecnych czasach łatwego dostępu do takiej żywności staje się coraz większym problemem. Do tej grupy możemy również zaliczyć osoby stosujące głodówki albo niektóre diety odchudzające, które wyniszczają organizm.

Większe zapotrzebowanie na potas występuje u osób stosujących niektóre leki moczopędne, glikokortykosteroidy czy nadużywających środków przeczyszczających. Zwłaszcza osoby stosujące diuretyki w terapii nadciśnienia mogą cierpieć na ciągłe niedobory potasu.

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]