Dzisiaj skupimy się na kolejnym bardzo popularnym zimowym sporcie – łyżwach. Jego bezapelacyjną zaletą jest na pewno to, że jest łatwo dostępny, nie musimy wyruszać w góry jak w przypadku nart czy deski. Możemy uprawiać go nawet w mieście.
Na pierwszy rzut oka jazda na łyżwach może okazać się wręcz karkołomna. Mózg podpowiada nam, że wąska płoza i lód to nie jest dobre połączenie. Nie dajmy się zwieść strachom! Oczywiście musimy się liczyć z tym, że początki, mogą wiązać się z kilkoma upadkami na lód, ale nie warto się poddawać.
Jazda na łyżwach – korzyści zdrowotne
Jazda na łyżwach wzmacnia mięśnie, przede wszystkim nóg i pośladków, ale nie tylko, wymaga bowiem spięcia i zaangażowania także mięśni brzucha, ramion i obręczy biodrowej. Ponadto wraz z nimi ćwiczymy także równowagę i koordynację ruchową. Jak się domyślacie taka dosyć intensywna praca ciała wymaga odpowiedniego nakładu energii. Szacuje się, że godzina jazdy na łyżwach pozwala spalić od 300 do nawet 800 kalorii. Stąd też kolejna zaleta tego sportu – pozbycie się zbędnych kilogramów!
Wiadomo, że intensywny wysiłek wiąże się z utratą pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania – sodu, potasu czy magnezu. Warto zadbać o ich prawidłowy poziom nie tylko przy okazji łyżew i suplementować nawet przez cały rok. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych skutków ich niedoboru.
Jazda na łyżwach wzmacnia mięśnie i stawy
Jazda na łyżwach ćwiczy prawie wszystkie grupy mięśniowe, a ślizganie się wymaga zsynchronizowanego ruchu nóg. Dzięki temu poprawia się elastyczności stawów. To także rozwija mięśnie nóg i brzucha. Jak każdy trening, łyżwiarstwo ma też pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy.
Treningi obniżają ryzyko zawału, dodatkowo pozwalają na obniżenie cholesterolu we krwi. Wysiłek włożony w sport, zaowocuje zwiększeniem wydolności organizmu. Serce będzie pracowało bardziej efektywnie, a komórki w ciele będą doskonale natlenione i odżywione.
Jazda na łyżwach poprawia utrzymanie równowagi, koordynację i sprzyja odchudzaniu
Wzmocnienie mięśni i stawów pozwala na lepszą koordynację i utrzymanie równowagi. Tak samo jak próba utrzymania się w pozycji stojącej na lodzie. Ucząc się angażować mięśnie, aby utrzymać się w pozycji stojącej, nie tylko je tonizujesz, ale także poprawiasz swoją kontrolę nad ciałem i wytrzymałość.
Sprawdź też: DOMS – co to jest zespół opóźnionego bólu mięśniowego?
Według Harvard Medical School, jazda na łyżwach spala do 200 kilokalorii na godzinę, co w połączeniu ze zdrową dietą czyni ją świetnym sposobem na odchudzanie.
Jazda na łyżwach pomaga się odstresować
Ćwiczenia fizyczne to świetny sposób na rozładowanie stresu. Każda aktywność fizyczna pobudza organizm do produkcji hormonów szczęścia. Dzięki nim czujemy się bardziej odprężeni, spokojniejsi. Nasze samopoczucie ulega znacznej poprawie.
Nauka jazdy na łyżwach zwiększa również pewność siebie i poprawia koncentrację, ponieważ można nauczyć się wielu nowych ruchów, takich jak przewroty, jazda do tyłu i obroty. Przyprowadzanie przyjaciół na lodowisko lub poznawanie nowych ludzi podczas lekcji to także świetny sposób na relaks i odprężenie po długim tygodniu pracy.
Jazda na łyżwach a wytrzymałość
Jazda na łyżwach wymaga energii przez dłuższy okres czasu, co czyni ją świetnym sposobem na budowanie wytrzymałości. Im dłużej jeździsz na łyżwach, tym bardziej poprawiasz swoją wytrzymałość, nie tylko w przypadku jazdy na łyżwach, ale także innych sportów i aktywności.
Zima nie musi oznaczać apatii i spędzania wolnego czasu na kanapie. W przypadku łyżew jest tak jak i z bieganiem, nie ma dla nich nieodpowiedniej pogody, są tylko nieodpowiednie ubrania. Warto chociaż raz się na nie wybrać i spróbować. Nie musimy nawet inwestować we własny sprzęt, lodowiska zaopatrzone są w wypożyczalnie łyżew. Jedyne czego potrzebujemy to odrobina chęci.
Przeczytaj też: