Najlepiej nawadniające owoce

15.06.2021
ok. 3 min

Właściwe nawodnienie organizmu jest często zaniedbywane. Odwodnienie w okresie letnim może prowadzić to do znacznych zaburzeń zdrowotnych. Picie wody może nie jest wystarczające z uwagi na niską zawartość soli mineralnych. Doskonałą alternatywą dla wody są napoje izotoniczne, lub owoce o dużej zawartości wody. Jako słodka przekąska, owoce mogą doskonale nawadniać organizm. Oto lista najlepiej nawadniających owoców o dużej zawartości wody i składników odżywczych. 

Cytryny i owoce cytrusowe

Owoce cytrusowe zawierają dużo wody oraz wysoką zawartość witaminy C – silnego przeciwutleniacza, który zapobiega oksydacyjnym uszkodzeniom tkanek wywołanych przez wolne rodniki. Powstają one w znacznych ilościach między innymi w skórze – pod wpływem światła słonecznego i zanieczyszczeń obecnych w powietrzu. Prócz witaminy C cytrusy zawierają również inne przeciwutleniacze (polifenole), wapń i magnez.

Arbuz – owoc o dużej zawartości wody

Arbuz to zdecydowanie najpopularniejszy owoc na letnie i gorące dni. Nie tylko świetnie gasi pragnienie (zawartość wody w miąższu arbuza to ponad 90%), ale również zawiera ogromną ilość minerałów i witamin. Wśród nich możemy wyróżnić potas, który na skutek ubytku wraz z potem musi być uzupełniany. Ponadto arbuz jest również bogaty w przeciwutleniacz – likopen, który obecny jest również w pomidorach. Arbuz zachowuje swoje właściwości nawet po zamrożeniu, możemy więc jego miąższem zastąpić kostki ludu chłodzące napoje.

Papaja owoc

Dojrzałe owoce melonowca właściwego są bogate w witaminy i składniki mineralne. Owoc papaji jest przy tym wykorzystywany w kuchni, medycynie naturalnej oraz kosmetyce. Papaja to nie tylko unikalny słodki i jednocześnie odświeżający smak tropikalnego owocu. Dlatego papaja również jest najlepiej nawadniającym owocem.

Wiśnie i czereśnie

Te również popularne letnie owoce zasługują na wspomnienie w tym spisie nie tylko dzięki wysokiej zawartości wody i minerałów, ale również ich specyficznym wartościom prozdrowotnym. Substancje aktywne w postaci naturalnych barwników obecne w skórce wiśni i czereśni mają właściwości łagodzące stany zapalne. Jest to szczególnie istotne w okresie wysokiego nasłonecznienia. Skóra wystawiona na słońce przebiera czerwony kolor właśnie przesz stany zapalne. 

Mango

Podobnie jak pozostałe owoce tropikalne – mango jest niezwykle bogate w witaminy. Ogromna ilość słońca i bogate gleby terenów, na których uprawiane są te owoce sprawiają, że ich miąższ stanowi istna kopalnię substancji zdrowotnych. Dodatkowo mango jest bogate w błonnik, który wspomaga właściwe funkcjonowanie jelit. 

Kokos

Woda kokosowa jest nie tylko bogata w potas i cynk, ale również zawiera znaczne ilości witaminy A i kwasu foliowego. Miąższ kokosa natomiast to znakomite źródło błonnika pokarmowego. Dlatego kokosy to owoce najlepiej nawadniające organizm w czasie lata. 

Jagody to owoce o dużej zawartości wody i składników mineralnych

Nasze rodzime jagody to także najlepiej nawadniające owoce. Ich miąższ zawiera wodę z rozpuszczonymi solami mineralnymi i antyoksydantami w postaci antocyjanów. Wspomagają utrzymywanie zdrowej kondycji skóry i oczu – czyli narządów, które są szczególnie narażone na promieniowanie słoneczne.

Sprawdź też: Odpowiednie nawodnienie a zdolności treningowe tenisistów

Truskawki doskonale nawadniają organizm

Czerwone i soczyste truskawki to kwintesencja lata! Wysoka zawartość wody i minerałów w truskawkach sprawiają, że truskawki znakomicie nawadniają organizm i gaszą pragnienie. Zawarte w miąższu truskawek pektyny wspomagają pracę jelit, a liczne kwasy organiczne przyspieszają metabolizm. Witamina C sprzyja utrzymaniu zdrowej skóry i ochronie tkanek przed promieniowaniem UV.

Bibliografia:
Popkin BM, D’Anci KE, Rosenberg IH. Water, hydration, and health. Nutr Rev. 2010;68(8):439-458. 
Manz F, Wentz A. The importance of good hydration for the prevention of chronic diseases. Nutr Rev. 2005 Jun;63(6 Pt 2):S2-5. 

Przeczytaj też:

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

13.10.2021
ok. 4 min

Dieta dla sportowców – porady i zalecenia

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie odpowiedni program żywieniowy ma bardzo duże znaczenie. Sposób odżywiania się jest istotny bez względu na uprawianą dyscyplinę oraz częstotliwość treningów. Przede wszystkim dieta dla sportowca powinna zawierać odpowiednie ilości witamin oraz minerałów. Natomiast ilość węglowodanów i białka w diecie zależy od indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz rodzaj dyscypliny sportowej. […]

16.09.2021
ok. 3 min

Magnez a zmęczenie

Magnez należy do pierwiastków, których właściwe stężenie w organizmie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie wielu układów – wśród których szczególnie wyróżnia się układ nerwowy i mięśniowy. To właśnie wpływ magnezu na układ nerwowy sprawia, że specyfik ten znalazł zastosowanie w walce z sennością i zmęczeniem. W jaki sposób jednak magnez wpływa na witalność organizmu? Czy może on […]

13.08.2021
ok. 3 min

Niskie ciśnienie krwi a sport

W odróżnieniu od nadciśnienia – które jest nie tylko wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, ale też występuje dużo częściej – osoby o niskim ciśnieniu są stosunkowo zdrowe. Dopiero znaczny spadek ciśnienia sprawia zagrożenie zdrowia, a nawet życia. W takim stanie osoba o obniżonym ciśnieniu zaznaje uczucia zmęczenia i zawrotów głowy, wynika to ze zbyt małego natlenienia […]

obliczapotasukatelin
15.05.2019
ok. 4 min

Jaką rolę odgrywa potas w organizmie człowieka?

Potas należy do głównych makroelementów naszego organizmu, a jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu jest nieoceniona. Obecnie poziom wiedzy na temat tego pierwiastka i funkcji jakie pełni jest coraz obszerniejszy. Każdy z nas jest w stanie wymienić jego główne zadania w ustroju. W czym ten pierwiastek nam pomaga, do czego jest niezbędny. Problemy z ciśnieniem krwi […]

ukladnerwowykatelin
25.03.2019
ok. 2 min

Rola magnezu dla właściwego funkcjonowania serca i układu nerwowego

Obecność magnezu w naszym organizmie ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wraz z potasem, sodem i wapniem należy on do czterech głównych kationów naszego organizmu. Natomiast jako jon wewnątrzkomórkowy ilościowo ustępuje miejsca jedynie potasowi. Szacuje się, że w ciele dorosłej, ważącej 70 kg osoby znajduje się ok. 22-26 g magnezu. Magnez obecny jest w […]